Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Základka řeší, jak nakrmit stovky dětí. Jídelnu čeká půlroční oprava

  • 2
Problém, jak zajistit obědy pro více než 450 dětí, řeší v současné době 28. Základní škola v Plzni na Doubravce. Od června se totiž bude opravovat zdejší jídelna a družina, a protože staré panely v budovách obsahují zdravotně závadný azbest, rekonstrukce potrvá šest měsíců.

Ředitelka školy Pavla Jedličková se spolu s rodiči snaží najít nejméně bolestivé řešení. „To rozhodnutí paní ředitelce nezávidím. Najít řešení, s nímž budou spokojeni všichni, není jednoduché. Pro nás rodiče je to ale zásadní komplikace,“ svěřila se jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno, redakce je ale zná.

Samozřejmě nejjednodušší by bylo, kdyby děti mohly po dobu rekonstrukce navštěvovat některou nedalekou jídelnu v Plzni na Doubravce.

„Ptali jsme se, kolik jídelen v nejbližším okolí by bylo schopno tohle poskytnout. Potřebujeme zajistit zhruba čtyři sta obědů, to by se ale o tuto službu musely podělit dohromady čtyři školy,“ odmítá tuto variantu Jedličková a dodává, že takové řešení by bylo organizačně příliš náročné.

„Počty dětí na základních školách se zvyšují, volné kapacity pro něco podobného nejsou. Jediná možnost je v jídelně 10. základní školy,“ potvrzuje její slova vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Eva Prokopová. Jenže to je právě ten háček - 10. ZŠ je v Plzni na Borech, téměř pět kilometrů od 28. ZŠ.

Škola sice počítá s tím, že by děti na obědy vozila nasmlouvanými autobusy, přináší to však s sebou řadu komplikací. Tou největší je časová náročnost.

„Posunulo by nám to odpolední výuku a narušilo rozvrhy zájmových kroužků, byla by to určitě minimálně hodina navíc,“ krčí rameny Pavla Jedličková. Potřeba by bylo zajistit také dozory a vše časově sladit.

První hodně hrubý odhad nákladů na přepravu školáků činí půl milionu korun, peníze by poskytlo město jako zřizovatel.

Jak to však vypadá, rodiče tomuto řešení úplně nakloněni nejsou. Na dvou informačních schůzkách toto řešení ve většině odmítli. Naopak souhlasili s tím, že by se dětem ve škole podávaly studené vydatné svačiny s teplým nápojem. K tomu by byla možnost si ohřát přinesené jídlo v mikrovlnné troubě.

Jednalo by se však o doplňkovou službu, aby se to dalo organizačně zvládnout. „Je ale pravda, že někteří rodiče nabízeli i pořízení mikrovlnek do tříd,“ říká Pavla Jedličková.

Škola zatím nemá informace od všech rodičů, odpovědi má zhruba od poloviny. Na informačních schůzkách se sešlo dohromady asi osm desítek rodičů.

Střechou zatéká, v budově se objevuje plíseň

O rekonstrukci jídelny a družiny se začalo mluvit loni v zimě, kdy se stav budov výrazně zhoršil. Střechou zatéká, okna špatně doléhají, v budově se objevuje plíseň. Na stavbu před 43 lety byly navíc použity takzvané boletické panely, které obsahují zdravotně závadný azbest. Právě kvůli nim rekonstrukce potrvá půl roku, manipulace s nimi vyžaduje zvláštní postup. „Většinou se rekonstrukce stihnou během prázdnin,“ říká Eva Prokopová.

Poslední podobně velká oprava se uskutečnila v 90. letech, kdy se rekonstruovala budova jídelny 10. ZŠ. „Počet dětí ale nebyl tak velký,“ vzpomíná Prokopová s tím, že tehdy děti využívaly zhruba kilometr vzdálenou jídelnu 11. ZŠ.

K jakému řešení se na 28. základní škole nakonec přikloní, se zatím neví. Podle ředitelky Jedličkové zatím není ani jasné, zda by opatření začala platit už v červnu, kdy rekonstrukce začne, nebo až v září. Magistrát na rekonstrukci vyčlenil zhruba 19,6 milionu korun.