Rekonstrukce haly Lokomotivy v Plzni na Slovanech se zdrží. Betonové patky, na nichž mají stát pilíře nové konstrukce, jsou totiž ve špatném stavu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rekonstrukce haly Lokomotivy se zdrží, sportovci hledají zázemí

  • 1
Oprava sportovní haly TJ Lokomotiva v Plzni na Slovanech, která začala v březnu, se protáhne zhruba o tři měsíce. Betonové patky, na nichž mají stát pilíře nové konstrukce, jsou totiž nevyhovující a je nutné je předělat. Extraligoví házenkáři, ale i další sportovci teď hledají dočasné zázemí.

Sportovci, kteří využívali Městskou sportovní halu na Slovanech v Plzni mají smůlu. Sportoviště, které je od března zavřené kvůli rekonstrukci, si na otevření počká zhruba o čtvrt roku déle, než se předpokládalo. To znamená, že opravy mohou trvat téměř do konce roku.

Důvod? Ukázalo se, že základové patky, na kterých mají stát nové pilíře, které ponesou střechu, jsou ve špatném stavu a bude nutné je předělat.

"Pro nás je to samozřejmě komplikace. Extraligová sezona startuje už 7. září a musíme situaci řešit. Jednou z variant je to, že většinu podzimní části soutěže budeme muset odehrát na hřištích soupeřů," uvedl Róbert Miček, předseda extraligových házenkářů Talentu M. A. T. Plzeň.

Házená je momentálně jedinou nejvyšší dospělou soutěží, která se v hale na Slovanech pravidelně hraje.

Petr Zelenka z plzeňského magistrátu prohlásil, že s touto komplikací nebylo možné počítat předem. "Konstrukce haly stojí na betonových patkách zapuštěných v zemi. Projektant se k nim před rekonstrukcí nemohl dostat. Proto plánoval, že teprve, až se hala rozebere, se udělá jejich kontrola. Pak se tedy vzaly vzorky betonu a odeslaly do zkušebního ústavu v Praze. Dvě patky nevyhověly. Musí se proto celé předělat," vysvětloval Petr Zelenka.

Nový beton bude potřebovat nějaký čas, aby ztvrdl. Nyní se proto odhaduje zdržení akce o tři měsíce. Původně mělo být vše hotové v polovině září. Zelenka ujišťuje, že zdržení nelze nikomu vyčítat. "To se při rekonstrukci může stát. Hrozilo, že starý beton pilíře neudrží. Statik jednoznačně nepovolil na těch patkách postavit konstrukci haly, kam mohou přijít třeba dva tisíce lidí."

Plzeň připravovala opravu čtyřicet let staré sportovní haly od roku 2010. Dřevěná kostra už nebyla schopna bezpečně unést zatížení předepsané platnými normami.

Havarijní stav město v minulosti provizorně vyřešilo tak, že 14 ocelových sloupů v hledišti podepřelo vazníky konstrukce. Problémy haly způsobily těžko odstranitelné statické a neodstranitelné materiálové vady.

Hala s hrací plochou 47 krát 24 metrů je využívána pro házenou, košíkovou, sálový fotbal, florbal a hru s létajícím talířem. Konají se tam také koncerty, společenské akce a výstavy.

Majitelem haly byl stát, který ji v roce 2001 převedl na město. Plzeň do areálu investovala 220 milionů korun. Vznikla tréninková hala, venkovní hřiště i horolezecká stěna. Rekonstrukce měla podle původního plánu stát 48 milionů korun.