Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si oblíbili říční plovárny, v kraji jich pomalu přibývá

  7:49aktualizováno  7:49
Přestože je voda v řekách mnohem studenější než v koupalištích či rybnících, má koupání v nich své příznivce. Míst, kde je příjemný a bezpečný přístup do řeky, v Plzeňském kraji přibývá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jediným místem v Plzeňském kraji, kde se při loňských tropických vedrech dalo opravdu zchladit, byly řeky. Zatímco voda v koupalištích se pohybovala od 25 stupňů výš, v řekách byla do 20 stupňů.

V kraji je ale jen málo míst, kde by se dalo příjemným a bezpečným způsobem vstoupit do tekoucí vody. Proto dobrovolníci začínají budovat říční plovárny a některé obce uvažují o zpřístupnění řek.

Příkladem je plzeňský obvod Radčice. Ve Mži se lidé koupají u mostu při výjezdu na Křimice. Kolem meandrujícího toku řeky radnice v minulých letech upravila prostor a vytvořila klidovou zónu.

„Uvažujeme o tom, že přístup do vody zkulturníme, ale vše komplikuje, že jde o památkově chráněné území,“ uvedl starosta Radčic Zdeněk Jílek.

Vstup do vody upravili nedávno v Přešticích, kde kousek pod náměstím u loděnice při cestě na Příchovice vznikla mola, dětské hřiště i sportovní areál.

Stanislav Duchek, který je poradcem přeštické radnice v protipovodňových a vodohospodářských otázkách, uvedl, že když existuje projekt, tak se dá se správcem řek, tedy Povodím Vltavy, mluvit o případných investicích do zpřístupnění břehů pro koupající.

To potvrdil i ředitel Povodí Vltavy v Plzni Miloň Kučera. „Pokud chce třeba obec vybudovat jen přístup do řeky, nemáme s povolením problém, obec pouze musí předložit návrh,“ uvedl Kučera.

Připomněl, že pokud bude území komerčně využívané, je možná nájemní smlouva. Jde to podle něj vyřešit například formou výpůjčky pozemku. Takto funguje při řekách několik tábořišť pro vodáky.

Příkladem jsou tábořiště na Berounce, třeba u Darové. „Když chce někdo vybudovat molo a je to v aktivní záplavové zóně, podmínkou je, aby šlo demontovat,“ podotkl Kučera.

Přímo v Plzni už se podařilo oživit bývalou městskou plovárnu v Doudlevcích na řece Radbuze. Vzniklo zde dřevěné molo, občerstvení i místo pro setkávání.

Pohodlně se plavci dostanou do řeky i v plzeňské části Hradiště, kde jsou u Úhlavy k dispozici schůdky. Funguje tu také vyhlášená restaurace Plovárna. O víkendech se zde sejdou i stovky lidí.

Osvěžení v řece je možné i v Dobřanech, místní otužilci zde v posledních měsících vybudovali pohodlný vstup do vody (psali jsme zde).Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz