Kampaň magistrátu k referendu o Corsu je tendenční, říkají zastupitelé

  9:39aktualizováno  9:39
Informační kampaň plzeňského magistrátu k referendu o kontroverzním projektu nákupního centra Corso trvá jen pár dní a už vzbudila rozruch. Někteří zastupitelé totiž styl kampaně odsuzují. Tvrdí, že se vedení Plzně snaží odradit lidi od možnosti projekt odmítnout. Podle primátora je ale kampaň přiměřená.

Plzeňští zastupitelé se dohadují kvůli kampani města k referendu o Corsu. Zejména z řad opozice zaznívá názor, že kampaň lidi skrytě varuje před odmítnutím projektu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Opozice tvrdí, že letáky magistrátu odrazují lidi od možnosti odmítnout obchodní centrum. Primátor Plzně Martin Baxa z ODS to však popírá a tvrdí, že informační kampaň města je přiměřená a nikomu nestraní.

Referendum se má uskutečnit v době prezidentských voleb v lednu. Hlasování o plánu na spornou stavbu si u soudu vynutili její odpůrci. Ti tvrdí, že tak veliké obchodní zařízení do centra nepatří.

Magistrát před několika dny rozjel informační kampaň k referendu. Její součástí jsou i letáky, které popisují důsledky odmítnutí projektu.

Magistrát například vylíčil, že pokud by město muselo vykoupit pozemky, muselo by si na to vzít úvěr odhadnutý na 263 milionů korun. To by prý znemožnilo podporu veřejně prospěšných organizací, sociálních a kulturních služeb a přineslo například omezení veřejné dopravy ve městě.

Michal Vozobule z TOP 09 je přesvědčen, že kampaň magistrátu je velmi problematická. "Pokud by vůbec nějakou kampaň mělo město organizovat, pak by mělo požádat investora i odpůrce projektu, aby se vyjádřili a případně k tomu dát své stanovisko," řekl Michal.

Domnívá se, že kampaň skrytě varuje lidi před odmítnutím projektu. "To mělo raději vedení města rovnou říct, že nemají hlasovat proti projektu, protože to bude mít pro město negativní dopady. Kampaň, kterou magistrát vede, má stejný cíl. To je jednoznačné. Tohle není objektivní a jasné informování ze strany města," řekl Vozobule.

Letáky jsou tendenční, říká opoziční zastupitel Rösch

Podobně se na kampaň magistrátu dívá i další zástupce opozice Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz. Tvrdí, že je od vedení města pokrytecké, když neříká jasně svůj názor a přitom lidi varuje před odmítnutím projektu.

"Ty letáky jsou naprosto tendenční. Celá ta kampaň ze strany města bude tendenční. Primátor se tváří, že město lidem předkládá objektivní stanovisko, ale objektivní to není," uvedl Rösch.

Primátor Martin Baxa ale trvá na tom, že kampaň je v pořádku. "Kampaň města má řadu podob. Patří k ní nejen leták, ale i debaty nebo internetové stránky. Za tím, co je v tom letáku, si naprosto stojíme," uvedl Baxa.

Primátor tvrdí, že kontroverzní leták jenom popisuje možné důsledky odmítnutí projektu v referendu. "Město v této věci nevystupuje jako arbitr ve sporu dvou stran. Nejsme rozhodčí v zápase mezi investorem a přípravným výborem referenda. Nehájíme zájmy žádné strany," řekl. Zcela také odmítl možnost, že by město ve své kampani prezentovalo názory obou stran.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

Po volebním překvapení v Liticích řeší, kdo bude novým starostou

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Volby v okrajové části Plzně vyhrálo uskupení v čele s politikem kritizovaným kvůli plánu na stavbu průmyslových hal,...

Bezpečnost, výstavba a doprava, shodlo se na prioritách nové vedení Plzně

K hlavním prioritám nového vedení města Plzně bude problematika dopravy, téma...

Problematika dopravy včetně parkování, téma bezpečnosti, vylepšování veřejných prostranství a bytová výstavba budou...

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz