Referendum ve Střížovicích na Plzeňsku, které rozhodne o stavbě větrné elektrárny. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Střížovičtí v referendu odmítli chystanou stavbu obřích větrníků

  • 10
Obyvatelé Střížovic na jižním Plzeňsku v sobotním referendu odmítli stavbu větrné elektrárny na území obce. Vesnice je tak nezahrne do územního plánu. O hlasování byl velký zájem, zúčastnilo se ho celkem 83 procent z 317 oprávněných voličů.

Referendum začalo v osm ráno a skončilo úderem čtrnácté hodiny. Asi o hodinu později bylo zřejmé, že většina lidí větrníky v obci nechce.

Aby bylo referendum platné muselo k němu přijít nejméně 112, tedy přes 35 procent voličů. "Proti vytyčení pozemků pro větrníky v novém územním plánu se postavilo 136 lidí, pro jich bylo 119," sdělil starosta obce Jiří Fejfar.

Dopoledne přišlo do volebních místností zhruba 50 procent voličů. Zbytek dorazil po obědě.

"Děkuji lidem, že se v tak hojném počtu zúčastnili. Je to dobře, že se obec aspoň rozhýbe. Všichni si k tomu řekli své a nemohou pak tvrdit, že to řekla jen jedna strana," uvedl Fejfar.

Až dvousetmetrové stožáry chce v obci postavit německá firma Ostwind. Společnost měla v minulých týdnech v obci přednášky, podle všeho ale převážily argumenty zástupců občanského sdružení Střížovice pro život, které vystupovalo proti stavbě.

Průběh referenda byl klidný, žádná ze stran se nesnažila voliče ovlivňovat na poslední chvíli.

Starosta: Pokud lidé odmítnou, elektrárna nebude

Podle Barbory Ottové ze sdružení, která byla současně členkou volební komise, starosta veřejně slíbil, že pokud občané rozhodnou, že elektrárny nechtějí, nezahrne je do územního plánu a příprava stavby nebude pokračovat.

"Je to spravedlivé rozhodnutí, protože o tom opravdu rozhodovali lidé. Chápeme to jako velké vítězství," uvedla členka volební Ottová.

"Hlasoval jsem proti větrníkům. Je to hlavně kvůli tomu, že půjdou ceny pozemků dolů. Je pravda, že oblast se tím asi hodně zhyzdí. Nevěřím ale úplně tomu, že to má nějaký velký vliv na zdraví," řekl jeden z občanů Pavel Sládek.

Podle vedení obce by větrníky přinesly peníze například na opravu silnic, kanalizaci a vodovod. "Pokud občané vytyčení ploch pro větrníky na území obce odmítnou, tak pozemky v novém územním plánu nebudou a elektrárna se nebude stavět," ujistil dopoledne starosta Jiří Fejfar.

Investorovi nyní nezbývá než čekat. Změna územního plánu se může provést zase až za dva roky. Ostwind už má podle starosty smlouvy na některé pozemky.

Odpůrci projektu z oblasti, jimž vadí znehodnocení krajiny i jejich nemovitostí, předali v pondělí krajskému úřadu petici proti výstavbě s 3000 podpisy. Úřad vede zjišťovací řízení v souvislosti s posuzováním vlivu na životní prostředí. Ostwind se nebrání variantním řešením s méně větrníky, ani snížení jejich výšky.

,