K prosazení referenda o hernách je v Plzni potřeba asi 13,5 tisíce podpisů plnoletých obyvatel města. Ilustrační snímek

K prosazení referenda o hernách je v Plzni potřeba asi 13,5 tisíce podpisů plnoletých obyvatel města. Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Odpůrci hracích automatů začali v Plzni sbírat podpisy pro referendum

  • 13
Zástupci TOP 09 v Plzni odstartovali sběr podpisů na petici k vyhlášení referenda, které by se konalo zároveň s komunálními volbami na podzim. Plzeňané by rozhodli, zda mají z města zmizet herny s výherními automaty a loterijními terminály. Vyhláška zatím připouští, že jich bude fungovat na 120.

Snahu vyhlásit referendum, v němž by lidé mohli rozhodnout i o existenci kasin například na náměstí Republiky, podpořili i zástupci plzeňské pobočky Strany zelených i aktivisté ze Změny pro Plzeň.

Ti nedávno sbírali podpisy pro návrh vyhlášky, kterou by radnice hazard ve městě zakázala. Většina zastupitelů však návrh odmítla přijmout.

Představitelé TOP 09 prohlásili, že se k uspořádání pokusu prosadit referendum rozhodli, protože město nepřikročilo k účinné regulaci hazardu.

Zastupitelé města přijali vyhlášku, která počítá s tím, že z původních zhruba 300 heren jich časem zbude přibližně 120. Rušení heren, o kterém má na základě městské vyhlášky rozhodovat ministerstvo financí, navíc probíhá velmi pomalu.

Předseda kontrolního výboru zastupitelů Ondřej Ženíšek připomněl, že se TOP 09 od jara roku 2011 marně snažila prosadit výraznější omezení hazardu. "Postupně se návrh vyhlášky měnil a heren přibývalo," vysvětlil Ženíšek.

Proti úplnému zákazu heren se často staví argument, že městu pak budou chybět peníze například na podporu sportovních oddílů nebo dalších neziskových organizací. V případě Plzně by úplný zákaz hazardu znamenal, že by městu ubylo ročně 80 až 100 milionů korun.

Rolando Arias z TOP 09 naproti tomu upozorňuje, že provoz heren souvisí s gamblerstvím a s kriminalitou. "Zhruba 80 procent gamblerů říká, že si peníze shánějí krádežemi," sdělil.

Například šéf klubu zastupitelů a radní pro bezpečnost Robert Houdek z ODS ale upozorňuje, že zákaz by hazard nevymýtil: "Vedlo by to ke vzniku nelegálních heren."

Odpůrci hazardu jsou přesvědčeni, že to není pravda. "Nikde ve světě regulace hazardu nevedla k explozivnímu nárůstu černých heren," zdůraznil Arias.

K prosazení referenda v Plzni je zapotřebí pod petici získat přibližně 13,5 tisíce podpisů plnoletých obyvatel města. Organizátoři petice věří, že se jim to podaří do konce července. Pokud by byli úspěšní, zastupitelé by museli referendum vyhlásit.

Je možné, že ČSSD pořádání referenda podpoří

Radní Houdek je proti referendu. "Pokud jsme ho měli dělat, pak před třemi roky. Myslím, že nyní by to nebylo dobré, protože tři roky prosazujeme jinou regulaci hazardu vyhláškou," sdělil.

Naproti tomu šéf klubu zastupitelů ČSSD a náměstek primátora Martin Zrzavecký nevyloučil, že socialisté uspořádání referenda podpoří.

"Referendum je ta poslední možnost, jak dosáhnout zákazu heren a hracích automatů v Plzni. Proto jsme nejdříve spustili petici, kterou podepsalo více než 1 100 Plzeňanek a Plzeňanů a nakonec si vymohli projednání vyhlášky v městském zastupitelstvu. Poslední jednání zastupitelstva ovšem ukázalo, že současní zastupitelé hazard v Plzni prostě omezovat nechtějí," řekl Martin Marek ze Změny pro Plzeň.

"Snahu TOP 09 o regulaci hazardu vítáme. Jsme připraveni podpořit každé rozumné a pro Plzeň prospěšné opatření," sdělil předseda plzeňské Strany zelených Petr Moravec.