Aktivisté nasbírali pod petici za vyhlášení referenda přes 15 tisíc podpisů.

Aktivisté nasbírali pod petici za vyhlášení referenda přes 15 tisíc podpisů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňská radnice v dopise kárá občany za chybné podpisy k referendu

  • 33
Plzeňský magistrát poslal asi třinácti stovkám lidí obálku s modrým pruhem. Jde o napomenutí za přestupek, kterého se občané dopustili tím, že neoprávněně nebo opakovaně podepsali petici za vyhlášení referenda o stavbě obchodního komplexu Corso. Aktivisté mluví o šikaně, úředníci o postupu podle zákona.

Vypadá to jako absurdita roku, ale jedná se prý o správný úřední postup. Magistrát Plzně rozeslal rozhodnutí, ve kterých lidem ukládá napomenutí.

Jedná se o postih za přestupek, který mělo zhruba třináct stovek hříšníků spáchat tím, že se neoprávněně nebo opakovaně podepsali pod žádost o vyhlášení referenda o projektu stavby obřího obchodního komplexu Corso Americká.

Neoprávnění signatáři v tomto případě byli lidé, kteří nemají trvalé bydliště v Plzni, kde se referendum má konat.

Zástupci magistrátu tvrdí, že se museli s prohřešky proti zákonu o referendu vypořádat a zvolili k tomu ten nejmírnější způsob. Teoreticky totiž mohli rozdat až třítisícové pokuty.

Aktivisté, kteří podpisy k prosazení referenda sbírali, tvrdí, že magistrát lidi šikanuje. 

Úředníci zase argumentují tím, že vinu na tom, že se nepatřičné podpisy na arších objevily, mají i aktivisté, kteří údajně mohli závadné záznamy na arších škrtnout.

"Pošťačka mi donesla dopis s modrým pruhem. Přemýšlel jsem, co to může být za malér. A ono to bylo napomenutí od magistrátu," řekl Jiří Kubík z Třemošné, který obsílku dostal v úterý. "Napsali mi, že jsem porušil zákon tím, že nemám bydliště v Plzni, i když já se Plzeňákem cítím, protože ve městě pracuju," řekl Kubík.

V napomenutí vidí jen zbytečné komandování lidí za strany úřadu. To, že mu aktivisté dovolili se na arch podepsat, jim nevyčítal. "Tak to snad mohli na magistrátu škrtnout. Místo toho je tady úřednická operace, která určitě stojí dost peněz," uvedl.

Roman Matoušek z plzeňského magistrátu ale ujišťuje, že úřad musel chyby na petičních arších řešit. "My máme ze zákona povinnost projednat každý přestupek, o kterém se dozvíme. V tomto případě jsme zvolili tu nejnižší možnou sankci," prohlásil Matoušek.

Případem se bude zabývat kontrolní výbor zastupitelů

Navíc je přesvědčen, že přípravný výbor referenda mohl závadné záznamy na petičních arších škrtnout a problém by nevznikl. "Bylo na jejich vůli, zda podporu těch lidí přijmou nebo ne. Pokud by nechtěli, aby někdo podpořil jejich návrh, nemusel tam být. Mohli se rozhodnout, koho tam chtějí mít," konstatoval Matoušek.

Martin Marek z přípravného výboru pro referendum tvrdí, že úřad postupoval nezákonně. "Pokud magistrát není schopen prokázat, kdy měl být přestupek spáchán, natož úmysl, nemůže vydávat příkazy o uznání viny bez řádného projednání," sdělil Marek.

Upozornil, že velká část neoprávněných podpisů pod návrhem za referendum je starší než rok, a tak je případný přestupek promlčen.

Případem se bude zabývat kontrolní výbor zastupitelů Plzně. "Ta záležitost mě zarazila. Připadá mi to hloupé a zbytečné," prohlásil předseda kontrolního výboru Ondřej Ženíšek.

Aktivistům se podařilo posbírat pod návrh na vyhlášení referenda více než 15 tisíc podpisů a magistrát jejich návrh uznal za bezvadný. Přesto zastupitelé referendum nevyhlásili. Aktivisté se proto obrátili na soud a ten v nejbližších dnech rozhodne, zda se referendum uskuteční.