Dopis s modrým pruhem dostalo více než tisíc lidí. Podle opozice je jednání úředníků absurdní.

Dopis s modrým pruhem dostalo více než tisíc lidí. Podle opozice je jednání úředníků absurdní. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Opozice setřela úředníky magistrátu za písemné napomínání občanů

  • 13
Opoziční zastupitelé plzeňské radnice zkritizovali magistrátní úředníky za to, že rozeslali více než tisícovce lidí písemné napomenutí jako trest za chybné podpisy k referendu o stavbě obchodního centra Corso. Úředníci se ale brání a tvrdí, že přestupky řešit museli.

Napomenutí od magistrátu dostali v uplynulých dnech lidé za to, že podepsali návrh na vyhlášení referenda o obchodním komplexu Corso Americká a neměli trvalé bydliště v Plzni, nebo ve městě bydlí, ale podepsali se vícekrát. Podle úředníků je to nejmírnější postih za přestupek.

Šéf kontrolního výboru zastupitelů Ondřej Ženíšek z TOP 09 na čtvrtečním jednání zastupitelstva prohlásil, že pokud chtěl úřad takové přestupky řešit, pak měl lidi, kterých se to týkalo, pozvat k osobnímu jednání. Upozornil, že v případě přestupku je nutné označit místo a čas jeho spáchání.

"Pochybuji, že by byl úřad schopen to prokázat. Myslím, že rozumnější by bylo, vůbec to neřešit," řekl Ženíšek.

Roman Matoušek z magistrátu ale tvrdil, že úřad přestupky, o kterých se dozví, řešit musí, že může dobu spáchání přestupků prokázat. Upozornil, že rozhodnutí magistrátu se v tomto případě lidí, kteří měli přestupek spáchat, dotklo minimálně.

"Ozvalo se nám zpět asi sto lidí. Ani v jednom případě s tím nebyl problém. Oni vědí, že porušili zákon a byli rádi, že jsme nepřistoupili na finanční sankci. Byli rádi, když jsme upozornili, aby si dávali pozor, co podepisují," sdělil Matoušek.

Právník Ludvík Rösch, ale celou záležitost přirovnal k příběhu od Franze Kafky. "Stíhat pro přestupek, který nelze prokázat, třináct set lidí, je absurdní. Odsoudit stovky lidí předem bez toho, aby měli možnost se bránit, to je Franz Kafka," konstatoval Rösch.

Roman Matoušek oponoval tím, že se všichni dotčení rozhodnutí magistrátu bránit mohli.

Zastupitel KSČM Václav Štekl patřil k těm, kteří si mysleli, že magistrát neměl přestupky vůbec řešit. "Ti lidé nespáchali žádný hrdelní zločin, aby dostali obálku s modrým pruhem. Myslím, že společenská nebezpečnost jejich konání byla nulová, nebo dokonce záporná. Není normální, abychom lidí napomínali za to, že vyjádřili svůj názor," sdělil Štekl.

Přestože úředníci magistrátu našli pod návrhem na vyhlášení referenda stovky neoprávněných podpisů, navrhovatelům referenda se podařilo získat dost podpisů bezchybných. Zastupitelé sice potom odmítli referendum vyhlásit, ale v pondělí jej nařídil soud. Hlasovat se bude v lednu během prezidentských voleb (více o rozhodnutí soudu a nařízení referenda čtěte zde).