Tisíce lidí v Plzni svými podpisy podpořily vyhlášení referenda. Někteří z nich ale budou muset kvůli referendu a volbě prezidenta navštívit hned dvě budovy.

Tisíce lidí v Plzni svými podpisy podpořily vyhlášení referenda. Někteří z nich ale budou muset kvůli referendu a volbě prezidenta navštívit hned dvě budovy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tisíce voličů budou muset k referendu v Plzni ujít navíc stovky metrů

  • 14
Několik tisíc Plzeňanů bude mít oproti ostatním ztíženou účast v referendu o obchodním komplexu Corso Americká. Ti, kteří budou chtít hlasovat i v prezidentských volbách, totiž budou muset navštívit hned dvě budovy. Například obyvatelé z okolí hotelu Primavera v Černicích budou muset cestovat na druhý konec čtvrti.

Referendum o stavbě obchodního centra Corso se koná v pátek a v sobotu zároveň s prezidentskými volbami. Hlasování bude probíhat téměř všude ve stejné budově, kde se tradičně konají volby, ale hlasovat o prezidentovi se bude v jiné místnosti než v referendu.

V osmi plzeňských volebních okrscích však budou budou muset zájemci o obě hlasování navštívit budovy dvě. Nejproblematičtější to bude pro obyvatele okolí hotelu Primavera v Nepomucké ulici.

Lidé tam budou moci volit prezidenta v hotelu, kam jsou zvyklí chodit volit. Ale hlasovat v plebiscitu mohou až ve zhruba dva kilometry vzdálené budově magistrátu v Koterovské 162. To může v okrsku účast v referendu snížit.

Informační linka

Přípravný výbor referenda ve čtvrtek spustil informační telefonní linku, na níž se Plzeňané dozví, kde mají svoji hlasovací místnost pro referendum. Lidé mohou až do sobotních 14 hodin telefonovat na číslo 731 018 608. Využít mohou také internetový formulář, který po zadání ulice ukáže adresu příslušné hlasovací místnosti referenda, formulář najdete zde.  

Úřady města se přitom mají snažit o to, aby účast při hlasování byla co nejvyšší. V tomto případě však pravděpodobně dosáhnou opaku.

Recepční hotelu Primavera uvedla, že si magistrát mohl v hotelu pronajmout místnost pro referendum. Zájem však nebyl. Proč?

Zdeněk Červený z úřadu městské části Plzeň-Slovany tvrdí, že další místnost v hotelu by byla dostupná pouze po schodech. Navíc prý hrála roli snaha ušetřit peníze. A dalším důvodem byla prý i skutečnost, že se hlasovací místnosti v Koterovské 162 zřizovaly pro další dva okrsky.

"Důvod byl v první řadě ekonomický, protože je to budova města a nebudeme tam platit nájem," argumentoval Červený. Tvrdil také, že starší lidé by si mohli stěžovat, protože by museli v Primaveře po schodech do místnosti v suterénu nebo v patře. "Takže jsme zvažovali pro a proti," řekl.

K volbám do Primavery chodí například hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Ten skutečnost, že lidé z jeho okrsku musí k referendu na druhou stranu čtvrti, označil za netaktní jednání úřadu s lidmi.

"Bude to problém hlavně pro starší, kteří nepojedou autem. Myslím, že město by mělo šetřit jinde. A výtah jezdí v Primaveře do suterénu i do prvního patra," konstatoval hejtman.