Teď jde o každé slovo. V Plzni začala informační bitva před referendem

  14:19aktualizováno  14:19
V Plzni začíná informační bitva před referendem o sporném projektu obřího obchodního komplexu Corso Americká, který chce stavět společnost Amádeus. Každé slovo či věta teď mohou ovlivnit, jak budou obyvatelé v polovině ledna hlasovat. V pondělí 10. prosince pořádá radnice veřejnou debatu s občany.

Na místě zbouraného Domu kultury Inwest má vzniknout obří nákupní centrum Corso Americká. O stavbě budou lidé rozhodovat v lednovém referendu. Informační kampaň teď spustilo město i investor. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Magistrát rozesílá všem občanům leták, v němž naznačuje, že i když referendum vyzní proti plánované stavbě, nemusí to nutně znamenat, že se sporný projekt neuskuteční.

Leták říká, co by mohlo město potkat, pokud lidé plán společnosti Amádeus odmítnou. Kritici Corsa Americká jsou však přesvědčeni, že pokud by město na základě výsledku referenda začalo projektu bránit, bylo by krajně obtížné jej uskutečnit.

Radnice v rámci informační kampaně k referendu uspořádá v pondělí v 16 hodin debatu s občany v malém sále Měšťanské besedy. První informační leták magistrátu upozorňuje na kroky, které by připadaly v úvahu, když lidé projekt Corso Americká odmítnou.

Radnice odhadla, že pokud by měla koupit od investora dotčený, asi dvouhektarový pozemek, potřebovala by na to úvěr zhruba čtvrt miliardy korun.

Magistrát však upozorňuje, že by si investor pozemek mohl nechat a pokusit se prosadit stavbu pouze na něm, aniž by využil okolní městské pozemky, se kterými zatím počítá. Podle magistrátu by potom negativní výsledek referenda mohl projekt pouze zdržet, ale nemusel by jej zastavit.

Například proto, že by se nepodařilo změnit územní plán dřív, než by investor získal územní rozhodnutí ke stavbě pouze na vlastních pozemcích.

Náměstek primátora Petr Rund z ODS tvrdí, že když lidé projekt v referendu odmítnou, město to promítne do svých stanovisek v územním řízení.

"Takže možnosti města budou omezené, protože se jedná o výkon státní správy, která se řídí stavebním zákonem," uvedl. Sdělil také, že i když by se město vyjadřovalo k projektu negativně, konečné rozhodnutí bude na zástupcích stavebního úřadu.

Šéf stavebního úřadu Jiří Balihar potvrdil, že radnice sama nemůže projekt zastavit.

"Město nemá právo veta. Je pouze účastníkem územního řízení. Pokud by se investor stáhl jen na své pozemky, město pak může říct, že se mu projekt nelíbí. Ale je na nás, abychom rozhodli," vysvětlil Balihar. Ten se domnívá, že je možné, aby město projekt oddálilo, ale už příliš nevěří, že by jej mohlo také zastavit.

Změnu územního plánu lze stihnout, tvrdí aktivista

Martin Marek z přípravného výboru referenda je ale přesvědčen, že pokud lidé projekt odmítnou, město může plán investora zdržet tak, aby bylo možné stihnout změnu územního plánu. Ta by mohla vyloučit využití pozemku pro velké obchodní zařízení.

"Pokud by město vypovědělo pronájem městských pozemků, bude muset investor projekt předělat a znovu žádat o územní rozhodnutí. To by určitě znamenalo zdržení. Podle mě to za rok není možné stihnout," argumentoval Marek.

Zástupce společnosti Amádeus Jan Petřík už před časem řekl, že není jisté, zda investor v případě neúspěchu v referendu bude chtít pozemek na pravém břehu Radbuzy městu prodat.

Petřík naznačil, že by vlastník pozemku mohl i řadu let čekat, až se situace v Plzni změní. Jan Petřík také tvrdil, že v případě zmařené investice by se domáhal náhrady několika miliard korun.

Zástupci přípravného výboru naproti tomu tvrdí, že na velké finanční náhrady by investor neměl nárok.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz