Petičníci zatím nasbírali pro podopru vyhlášení referenda přes 10 tisíc podpisů. Ilustrační snímek

Petičníci zatím nasbírali pro podopru vyhlášení referenda přes 10 tisíc podpisů. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni se nejspíš nepodaří spojit volby s referendem o hazardu

  • 0
Referendum o hazardních hernách se v Plzni v nejbližší době nejspíš neuskuteční. Zástupci TOP 09, kteří jej prosazují, totiž nestihnou včas posbírat dostatek podpisů pod petici za jeho vyhlášení. V ideálním termínu - tedy v době komunálních voleb 10. a 11. října, tak referendum velmi pravděpodobně nebude.

Zastupitelé města budou zasedat 4. září, do té doby ale organizátoři referenda nebudou mít potřebných asi 13,5 tisíce podpisů plnoletých Plzeňanů. Se sběrem podpisů začali v květnu a získali jich přes deset tisíc.

Návrh na uspořádání plebiscitu se při jednání samosprávy projednávat bude, ale bude čistě na vůli politiků, jak se k němu postaví. Nyní se zdá velmi nepravděpodobné, že by většina zastupitelů na návrh kývla.

Nápad se tedy zřejmě odsune na neurčito, a pokud se na jednání vrátí, pak už jej budou posuzovat zastupitelé zvolení v říjnových volbách.

Zástupci TOP 09 referendum požadovali, protože regulaci hazardu ve městě považují za nedostatečnou. Městská vyhláška totiž stanovuje, že v budoucnu zůstane ve městě zhruba 120 heren z někdejšího počtu přibližně 300.

Město dosud díky hernám inkasovalo přes 100 milionů ročně

Lidé, kteří odmítají referendum, tvrdí, že snížení počtu zhruba o 65 procent je citelná regulace a že je možné vyhláškou dál počet heren snižovat. Tvrdí také, že by městu chyběly miliony z provozu heren.

Odpůrci hazardu ale zdůrazňují, že negativní dopady existence heren, jako je gamblersví nebo vyšší kriminalita, se penězi od provozovatelů nevyváží. Dosud město z provozu heren inkasovalo přes sto milionů ročně.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule potvrdil, že se potřebný počet 13,5 tisíce podpisů pro referendum nepodaří do začátku září získat.

„Dnes není reálné to stihnout tak, aby zastupitelstvo 4. září vyhlásilo referendum v termínu komunálních voleb,“ prohlásil Vozobule.

Konání referenda s volbami je ve větších městech k uznání výsledku v podstatě nutné, protože je zapotřebí účast 35 procent voličů a toho je v jiném termínu téměř nereálné dosáhnout.

ČSSD nejspíš návrh na plebiscit nepodpoří

Zástupci TOP 09 chtějí i s menším počtem posbíraných podpisů o referendu při zasedání jednat. „Ten bod chceme zařadit do programu. Budeme se opírat i to, že jsme posbírali zhruba 10,5 tisíce podpisů, a požádáme zastupitele o vyhlášení referenda,“ sdělil Vozobule.

K tomu, aby referendum prošlo, by ovšem bylo zapotřebí získat poměrně výraznou podporu od koaličních stran ODS a ČSSD. To však zřejmě očekávat nelze.

Primátor Martin Baxa z ODS přiznal, že mezi občanskými demokraty se příznivci plebiscitu budou hledat obtížně. „Osobně bych návrh podpořil, ale budeme o tom ještě jednat,“ prohlásil Baxa.

Socialisté mají obecně k pořádání referend vstřícnější přístup. Návrh na plebiscit o hernách ale nepodpoří, uvedl to šéf plzeňské ČSSD a náměstek primátora Martin Zrzavecký.

Michal Vozobule je ale i tak přesvědčen, že budoucnost heren ve městě bude patřit k hlavním předvolebním tématům. Zástupci TOP 09 ještě nechtějí myšlenku na referendum pohřbít, ani když na radnici neprojde. „Zatím to ještě není mrtvý projekt,“ konstatoval Vozobule.