Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf nemocnice chce stěhování oddělení i lepší vztahy s univerzitou

  15:16aktualizováno  15:16
Stěhování urologie a kliniky ORL z Borů do hlavního areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, to je jeden z prvních plánů nového ředitele největší nemocnice v kraji Václava Šimánka. Chce také zlepšit spolupráci se Západočeskou univerzitou.

Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Při výběru nástupce odcházející Jaroslavy Kunové na postu šéfa fakultní nemocnice byl náměstek hejtmana Václav Šimánek z ČSSD považovaný za favorita.

To kvůli politickým vazbám nebo také kvůli výhodě „domácího prostředí“, protože v nemocnici už dlouho působí. Nakonec byl souboj o prestižní funkci ještě jasnější, než se čekalo.

Chirurg Václav Šimánek, který je náměstkem hejtmana pro zdravotnictví.

Chirurga Václava Šimánka jmenuje ministr ředitelem FN Plzeň 20. srpna.

Jediný Šimánkův soupeř nesplnil kvalifikační požadavky, a tak komisaři posuzovali pouze jediného účastníka výběrového řízení a Šimánek by vyhlášen vítězem.

Pozice Václava Šimánka v čele instituce, která zaměstnává více než čtyři tisíce lidí, nebude nijak snadná. Jaroslava Kunová byla považována za úspěšnou ředitelku, která po dobu šestnácti let dokázala nemocnici udržet v dobré ekonomické kondici.

Sám Šimánek říká, že Kunová vedla organizaci velmi dobře. Zároveň však tvrdí, že on chce činnost nemocnice ještě vylepšit. „Šel jsem do toho s tím, že mám té nemocnici co dát. Ředitelka Kunová si vedla výborně a nemocnice je v dobrém stavu,“ sdělil Šimánek.

Šimánek nechce personální změny ve vedení

Nový šéf oznámil, že nemá v úmyslu po nástupu do funkce provádět personální zásahy do vedení. „Byl bych rád, aby se ten tým uklidnil a pominuly obavy z toho, co bude. Se zaměstnanci se sejdu a budu je uklidňovat, že v tomto ohledu neplánuji žádné změny,“ tvrdí Šimánek.

Co tedy chce naopak měnit a prosazovat? „Pro to, aby se pracoviště udrželo na co nejlepší pozici, musí mít granty, musí mít výzkum. Musí spolupracovat nejen s lékařskou fakultou, ale musí hodně zapracovat na zlepšení spolupráce se Západočeskou univerzitou. Ta má Fakultu aplikovaných věd, Fakultu elektrotechnickou nebo strojní. Ony mají obrovský výzkumný potenciál, který chtějí dát do zdravotnictví,“ argumentuje Šimánek.

Říká, že zástupci jednotlivých klinik mají na rozšíření spolupráce s univerzitou zájem. Domnívá se, že by se to mohlo týkat například bioprotéz nebo náhrad funkcí orgánů, jako jsou játra nebo ledviny.

Kunová odmítla, že by byla k odchodu nucena

Václav Šimánek rovněž plánuje přesunout do hlavního nemocničního areálu na Lochotíně některá pracoviště, která dosud fungují v původním areálu na Borech.

„Jsou tam operační kliniky, jako je urologie nebo krční. Dělají obrovské výkony, velké operace, ale nemají potřebné zázemí,“ uvedl Šimánek.

Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

Jaroslava Kunová byla ředitelkou nemocnice šestnáct let.

Tvrdí, že proto chce prosadit co nejdříve výstavbu nové budovy v areálu na Lochotíně, kam by se pracoviště přesunula. „V tuto chvíli jde o to, sehnat na to peníze a postavit to,“ konstatoval.

Bývalá ředitelka Jaroslava Kunová, profesí ekonomka, přišla do fakultní nemocnice v roce 1998, kdy instituci tížily dluhy. Těch se pod vedením Kunové zbavila. Letos exředitelka ohlásila, že z funkce odejde, protože je v důchodovém věku.

Podobně se ale už vyjádřila i dříve. Nicméně se objevily informace, že rozhodnutí Kunové může souviset s politickým tlakem z Ministerstva zdravotnictví i komplikací při operaci ministra vnitra Milana Chovance (více o tom čtěte zde).

Sama Kunová ve svém následném prohlášení odmítla, že by byla ministerstvem ke svému odchodu nucena.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz