Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Muzikálová Evita si podmaní publikum také v Plzni

  14:02aktualizováno  14:02
Soubor muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla v Komorním divadle poprvé uvedl světově proslulý muzikál Toma Rice a Andrew Lloyda Webbera Evita. Plzeň je teprve třetím divadlem v České republice, které tuto náročnou rockovou operu inscenovalo.

Soňa Borková (Eva Duarte Perón), David Uličník (Juan Perón) v nové inscenaci Evita. | foto: DJKT Plzeň

Plzeň má i jeden bonus navíc - na scéně zazněla píseň You must love me (Měl jsi mě rád), kterou autoři dopsali až pro filmovou verzi muzikálu s Madonnou v titulní roli, a to vůbec poprvé v Čechách. Do dvou předchozích českých inscenací Evity, pražské a brněnské, nebyla tato píseň zařazena. A nejen s ní, ale s celým titulem si plzeňští poradili na výbornou.

Inscenace v překladu Michaela Prostějovského, režii šéfa souboru Romana Meluzína a pod taktovkou Pavla Kantoříka má působivou atmosféru, která si podmaní publikum od prvních okamžiků. Scéna, kostýmy, režie - vše do sebe dobře zapadá a koresponduje s hudbou. Celek v sobě zdařile snoubí neklid a syrovost i nebezpečnost politicky rozbouřené Argentiny s komorními až niternými okamžiky Evitina života.

Fotogalerie

Roman Meluzín rozehrál na scéně hru nejen politickou, ale i osobní příběh dívky z ulice, která se díky známostem, své životní cílevědomosti, ale i dávce štěstí dostala na samý vrchol. Jako manželka prezidenta Juana Peróna se stala první dámou země, pro její obyvatele pak Duchovní vůdkyní národa a modlou. A přitom v každém okamžiku inscenace cítíme tíseň z osudové nevyhnutelnosti příliš krátkého života, která neumožní dokončit či provést to, co si hrdinka předsevzala.

Roman Říčař (Che) a další členové souboru muzikálu a operety plzeňského divadla

Skvělá choreografie Pavla Strouhala je propracovaná do detailu, živá a má efekt velké davové scény. Soubor muzikálu podpořili v tanečních číslech skvěle i členové baletu. Výborně navrhla kostýmy Lucie Loosová a scénograf Ondřej Zicha vytvořil jednoduchou variabilní scénu, která tvoří zdařilý rámec jak pouličním scénám, tak intimitě soukromého prostředí. Je ulicí, řečnickou tribunou i nemocničním pokojem stejně jako Evitinou pracovnou.

Hudba pod taktovkou Pavla Kantoříka

S Lloyd Webberovou hudbou si výborně a s precizností poradil muzikálový orchestr pod taktovkou Pavla Kantoříka. Hudba zněla s přesvědčivostí ve všech okamžicích. V titulní roli excelovala členka plzeňského souboru suverénní Soňa Borková. Pěvecky jistá, herecky a pohybově výborná.

Dokáže být obyčejným děvčetem příliš nehledícím na morálku a přesvědčivě se postupně proměňovat v okouzlující osobnost, která jde ovšem pevně za svým cílem a svou vizí. Která má charisma a umí jej využívat. Soňa Borková dokáže toto všechno své postavě dát, navíc ji obohatit o vnitřní křehkost a noblesu probleskující především ve zmiňované písni Měl jsi mě rád.

Je jen škoda, že si režie neodpustila polopaticky názorné sdělení divákům o tom, jakým způsobem Evita na kariérním žebříčku postupovala.

Scénky s milenci se nepovedly, působí trapně

Naznačené scénky Evity s jejími milenci jsou především směšné a v jinak skvělé inscenaci působí trapně. Ve dvou klíčových mužských rolích muzikálu vynikli po pěvecké i herecké stránce hostující umělci. David Uličník jako Juan Perón a Roman Říčar v roli cynického glosátora děje Che.

Menší role se staly příležitostí pro nové členy muzikálového souboru. Evitou vyhnanou Perónovu milenku dobře ztvárnila Petra Vraspírová, která zaujala příjemným hlasem a citlivým hereckým projevem. Povrchního floutka, oblíbeného zpěváka a Evitina milence Augustína Magaldiho zdařile vystihl Jozef Hruškoci, pěvecky i herecky rovněž výborný.

Členové souboru muzikálu a operety plzeňského divadla J. K. Tyla v nové
Ivana Skálová (Eva Duarte Perón) a další členové souboru muzikálu a operety
Roman Říčař (Che) a další členové souboru muzikálu a operety plzeňského divadla

Všichni na scéně podali velice kvalitní výkony, tím větší je škoda, že si nedávali pozor na zřetelnou artikulaci. Až na určité pasáže bylo všem po dobu celého představení velmi špatně rozumět. Jak sólistům, tak sboru (po hudební stránce ovšem dobře připravenému).

U muzikálu typu Evity se při nesrozumitelnosti zpívaného textu divák hůře orientuje v ději a stálo by za to dodatečně opatřit inscenaci titulkovacím zařízením.

Evita není veselým, oddychovým titulem. Je muzikálem, který klade nároky na protagonisty, ale i na posluchače. Plzeňská Evita si diváky získává hned a za tuto vysoko nad průměr čnějící inscenaci si zaslouží soubor velké uznání. Příznivci muzikálů by si Evitu v Komorním divadle neměli nechat ujít.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ CONTROLLER

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz