Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obří štít vyhloubí nejdelší tunel v Česku. Obdivovaly ho tisíce lidí

  9:12aktualizováno  9:12
Na osm tisíc lidí se v sobotu přišlo do Kyšic podívat na unikátní razicí štít, který už za pár dní začne hloubit nejdelší železniční tunel v zemi. Při příležitosti dne otevřených dveří se v průmyslovém areálu vystřídaly stovky aut. Do břidlic se štít zakousne v závěru týdne.

Stavbyvedoucí Štefan Ivor byl překvapený, kolik lidí na staveniště mířilo. „Otevírali jsme v deset hodin dopoledne, už ve tři čtvrtě na deset čekal na otevření dlouhý had lidí,“ líčil Ivor.

Karel Halámek si přišel staveniště prohlédnout i s vnoučaty. Asi pětiletého Honzíka posadil za volant speciálního stroje připomínajícího bílou stonožku s řídicími stanovišti na svých obou koncích.

Fotogalerie

Právě tímhle strojem budou stavaři navážet zezadu do razicího štítu mnohatunové betonové segmenty, ze kterých pak stroj bude sám skládat definitivní stěnu tunelu.

„Bydlíme v Plzni a chtěli jsme na vlastní oči vidět stroj, který se provrtá z Kyšic až do Plzně. Z fotek v novinách a z videa na internetu jsem věděl, že razicí stroj je velký. Ale když jsem stál pak u štítu, připadal jsem si jako mraveneček,“ zhodnotil Karel Halámek.

Udělal pár fotografií vnoučka za volantem speciálního dopravního stroje a pak kluka opatrně postavil na zem. „Drž se u mě a hlavně nezakopni. To by nám máma dala, kdyby ses natáhl tady v tom bahně,“ upozorňoval Honzíka.

Vzápětí čelil dalším zvídavým otázkám klučiny, jestli by děda dokázal tohle zvláštní auto řídit a že si má za volant taky sednout a vyfotí ho.

Tuny vykopané horniny vysypou v bývalém lomu

Proč stojí razicí štít a vše co je k němu připojené v betonovém korytě se šikmými stranami? Jak štít funguje? Co stroj pohání? Nemůže se stát, když bude skládat betonové profily stěny, že je tam nasune jinak, než mají být? Jste si jistí, že se do tunelu nikde nic nepropadne? Slyšel jsem, že všechno, co stroj vyrube, budete odvážet do Ejpovického jezera. Je to pravda?

To je jen výběr toho, na co se návštěvníci ptali stavebníků, kteří byli připraveni odpovídat na jejich všetečné otázky. Lidé odcházeli uklidnění, že plánovaných 600 tisíc metrů kubických horniny, jež razicí štít vyrube při budování obou tunelových rour, neskončí v Ejpovickém jezeře, ale v bývalém lomu mezi Kyšicemi a Ejpovicemi.

Podle toho, co návštěvníky zajímalo, se dali rozdělit do tří skupin.

„První jsou nadšenci do techniky, ti sem přijížděli i z velké dálky. Zajímá je zejména razicí štít. Druhou početnou skupinou jsou lidé, kteří bydlí poblíž trasy budoucího tunelu. A pak sem přicházeli lidé z Plzně a okolí, kteří byli zvědaví, chtěli vidět něco, co už asi jindy neuvidí. Byl to pro ně program pro volnou sobotu,“ soudí Štefan Ivor.

I když organizátoři počítali, že se na staveniště tunelu přijde podívat hodně lidí, zájem zřejmě předčil jejich plány. Parkoviště před a všechny uličky uvnitř průmyslového areálu mezi Kyšicemi a Dýšinou byly nepřetržitě plné aut.

Davy lidí se neustále střídaly v informačním centru stavby, kde kromě modelu štítu a videoprojekce o nedávné stavbě metra v Praze stejnou metodou si lidé prohlíželi přesnou trasu budoucího tunelu zakreslenou v mapách. Autobusy pendlující mezi areálem a staveništěm jezdily neustále plné. Ještě v půl třetí, půl hodiny před koncem akce, se z plného autobusu vyhrnulo přes 70 lidí, kteří mířili k razicímu štítu.

Odpoledne zaparkovaná auta lemovala všechna volná místečka na okrajích silnice mezi areálem a vjezdem na staveniště. Plné odstavených aut byly i ulice v Kyšicích.

Mezi odstavenými auty převládaly značky místních z Plzeňského kraje, ale nechyběla ani auta z druhého konce republiky se značkami Hradeckého, Jihomoravského nebo Zlínského kraje.

Stroj pojede nepřetržitě 24 hodiny denně

Po odchodu posledního z návštěvníků se na staveništi vše vrátilo do běžných kolejí. Technici v neděli pokračovali v natahování pásů na dopravníky, kterými bude putovat vytěžená hornina od štítu do zásobníku, odkud je pak auta budou odvážet do bývalého lomu.

V průběhu týdne budou pokračovat zkoušky a předávání razicího štítu i všech na něj navazujících technologií potřebných k jeho provozu. Do břidlic vrchu Homolka u Kyšic se řezné hlavy štítu o průměru bezmála deseti metrů naostro zakousnou zřejmě na konci nadcházejícího víkendu.

Pak už stroj pojede 24 hodin denně. Každý den by za ním mělo přibýt v průměru 15 metrů hotového tunelového tubusu.

V listopadu by se měla Viktorie, jak je štít od pátku pokřtěný, vyvrtat zpátky na povrch pod vrchem Chlum na pomezí Doubravky a Újezdu. To bude mít za sebou první tunel dlouhý přesně 4 150 metrů. Pak bude muset vedle vyrazit tubus pro druhý směr. První vlaky mají tunelem stavěným i na rychlosti přes 200 kilometrů v hodině projet v létě 2017.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Další z rubriky

V lese u Plzně někdo vyhodil velké množství chemikálií na výrobu drog

Chemikálie na výrobu pervitinu našel houbař v lese mezi Plzní a Zálužím....

V lese mezi Plzní a Zálužím našel houbař velké množství barelů a plastových obalů s chemikáliemi. Podle kriminalistů to...

Za smrt cizince v Dobřanech stanul před soudem muž dopadený v Anglii

Za loupež, při které loni v Dobřanech na Plzeňsku zemřel cizinec, hrozí Patriku...

Před plzeňským soudem stanul dvacetiletý Patrik Danko, poslední z násilníků, kteří podle obžaloby před rokem umlátili...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz