Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schránka ve věži rokycanské radnice skrývala mince i rozpočet města

  11:43aktualizováno  11:43
Celých 122 let čekal na otevření tubus ukrytý v barokní věžičce rokycanské radnice, která se právě opravuje. Archiváři a zástupci města při té příležitosti schránku otevřeli a objevili dokumenty jako například výroční zprávy školy a spořitelny, rozpočet města, dvě fotografie i staré mince - krejcary a rakouské koruny.

V měděné schránce o rozměrech 38 x 9 centimetrů se dvě listiny našly už v roce 1892, kdy se věž také opravovala. Tehdy sem naši předci uložili další písemnosti. Od té doby až do letošního června se řemeslníci na věž nedostali (více o aktuální opravě čtěte zde).

Kromě výroční zprávy školy a spořitelny, různých brožur či rozpočtu města archivářky ve schránce našly také mince - krejcary a rakouské koruny.

Objevily se i dvě fotografie. "Ty jsou tím nejvzácnějším a nejzajímavějším nálezem. Doufala jsem, že zde nějaké fotky najdeme," potvrdila kronikářka města Hana Hrachová.

Jeden ze snímků zobrazuje opravu radnice v roce 1892 a druhý opravu Mariánského sloupu v Rokycanech ve stejném roce.

Při morové ráně sídlil v Rokycanech zemský apelační soud

Schránka obsahovala i malý zápisníček tehdejšího starosty s jeho fotkou a vzkazem, kdy schránku otevřeli a co do ní uložili. "Přesné datum uložení písemností do tubusu je 23. červenec 1892. Starosta se jmenoval Jan Anichober, na svém postu setrval celých 31 let, až do roku 1919," upřesnila Hrachová a upozornila na to, že v tubusu nebyly žádné noviny.

"Obvykle v podobných schránkách nechybějí, ale v Rokycanech tehdy ještě nevycházely. Doufali jsme, že tam budou alespoň plzeňské," řekla Hrachová.

Nejstarší listina popisuje události z roku 1680, ale její stáří archivářky odhadují na začátek 19. století. Roku 1680, 20. května, rokycanská radnice na Masarykově náměstí vyhořela.

Na útěku před morem se také do Rokycan v tomto roce na několik měsíců přestěhoval z Prahy zemský apelační soud. Ten tu sídlil při další morové ráně i v roce 1712, tehdy byly ale morovou epidemií zasaženy i samotné Rokycany. Zemřelo 146 lidí.

Sundavání věže z radnice

Ve stejném roce byla postavena nová barokní radnice. Je tedy možné, že nejstarší listina ve schránce je přepis dokumentu či části kroniky z 18. století. To vše ale budou odborníci ještě zkoumat.

Ukládání písemností a dokumentů pro nové generace je běžnou praxí. "Lidé dávali schránky do kapliček i kostelů, do základů různých významných staveb. Někdy o uložení existuje záznam v kronikách či archivech, občas je ale takový nález překvapením," říká Hana Hrachová.

O tom, že tubus v báni rokycanské věže existuje, věděli dnešní úředníci města z textu o historii radnice, který je v budově uložený. Přesto panovalo při otevírání věžičky napětí a vzrušení, zda schránku naleznou.

Co se s vyňatými písemnostmi stane, bude rokycanská radnice ještě jednat. Něco se vrátí do schránky, která bude v nové věži radnice uložena pro další generace, něco půjde do Státního okresního archivu v Rokycanech.

"Dnes bychom tímhle způsobem našim potomkům zřejmě předali fotografie, popis města v roce 2014, současné noviny, možná i nějaké videodokumenty, ale je otázka, zda by vydržely sto let," uvažuje Hrachová.

Věžičku z budovy radnice sundal jeřáb (8. června 2014)Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz