Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Plané vyžene hazard z okolí škol a zavře non-stop podniky

  15:21aktualizováno  15:21
Město Planá se rozhodlo regulovat hazard. Přijalo vyhlášku, která nařizuje minimální vzdálenost heren od škol či zdravotnických zařízení. Další vyhláška stanovuje, že všechny podniky musí mít zavřeno v noci mezi druhou a šestou hodinou.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Od začátku prosince bude v Plané platit nová vyhláška omezující hazard. Zastupitelstvo v čele se starostkou Martinou Němečkovou (ODS) schválilo vyhlášku, která určuje minimální vzdálenost heren od škol, státních institucí či zdravotnických zařízení.

"Z možností, které obec k omezení hazardu má, je tohle opatření to mírnější. Není to celoplošná restrikce," připouští místostarosta obce Pavel Nutil (bez politické příslušnosti, zvolen za ODS). Dopad vyhlášky navíc podle něj v následujících letech nebude příliš patrný. Výherní automaty a videoterminály, které mají povolení, totiž mohou i nadále fungovat. Vyhláška ale neumožňuje otevřít v dané zóně novou hernu s těmito zařízeními.

"Je to určitě úspěch, i když to samozřejmě úplně dostatečné není a je třeba se k tomu v dohledné době vrátit," míní Marek Pelán, který byl jedním z iniciátorů petiční akce nazvané Planá proti hernám. Petice nasbírala celkem na šest stovek podpisů. Místostarosta míní, že vyhláška přinese obci větší klid v centru města.

"Nedá se to přesně předpovědět, ale předpokládáme, že se sníží i drobná kriminalita ve městě," konstatuje Pavel Nutil. Na druhou stranu ale dodává, že v budoucnu může regulace hazardu ubrat výraznou částku z městské pokladny. Za rok odhaduje částku na milion korun. V prvních letech ale bude dopad zřejmě minimální. 

V Plané funguje v současné době 14 heren, vyhláška se dotkne přibližně dvou třetin z nich.

Podle místostarosty Nutila přinese mnohem zásadnější dopad vyhláška, která omezuje provozní dobu podniků v Plané. "Od prvního února budou muset mít všechny podniky v městské památkové zóně zavřeno od 2 do 6 hodin ráno," informuje Pavel Nutil s tím, že od tohoto omezení si město slibuje výrazně větší klid. 

Omezení se netýká pouze heren, ale všech podniků, které dosud fungovaly v nonstop provozu. Heren se ale dotkne regulace v největší míře, zhruba 80 procent se jich nachází právě v památkové zóně.

Podle Pelána ale dopad opatření bude minimální. "Patologický hráč, který je závislý, může jít hrát i přes den. Doba je dostatečná, aby tam prohrál velké částky," je přesvědčen Marek Pelán.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz