Radnice města Plzně na náměstí Republiky není bezbariérová, v budově chybí...

Radnice města Plzně na náměstí Republiky není bezbariérová, v budově chybí výtah. | foto: archiv MF DNES

Radnice bez výtahu je ostudou Plzně. O zakázku nemá zájem žádná firma

  • 7
Plzeňské radnici přes dvacet let patří cejch bariérové budovy, která je pro hůř pohyblivé lidi krajně nepříjemná, protože nemá výtah. Radní se letos sice rozhodli situaci řešit a vyhlásili veřejnou soutěž, jenže o zakázku nemá zájem žádná firma.

Schody v budově radnice na náměstí Republiky dělají potíže i lidem, kteří si sem chodí pro různá ocenění. A jsou i nepříjemnou bariérou pro americké a belgické veterány, když přijedou na Slavnosti svobody.

S řešením ostudného nedostatku reprezentativní renesanční budovy magistrátu vedení města otálí už víc než dvacet let. Absurditu stavu podtrhuje mimo jiné skutečnost, že v 90. letech byl do zastupitelstva zvolen vozíčkář. Ten se ovšem kvůli postižení jednání samosprávy v zasedacím sále v nejvyšším podlaží nikdy nezúčastnil.

Radní se letos rozhodli situaci změnit a vyhlásili veřejnou zakázku na vybudování výtahu a tím související úpravu budovy. Podle představy města měla celá akce stát zhruba dvacet milionů a výdaje radnice měla snížit dvoumilionová dotace.

Nyní je ale zřejmé, že radnice nastavila tak přísné podmínky, že na ně nikdo nechtěl přistoupit. Pokus zadat zakázku proto skončil fiaskem. Nejprve se nikdo nepřihlásil.

„Máme možnosti, jak pokračovat. Zopakovat soutěž nebo udělat jednací řízení bez uveřejnění, tedy oslovit nějakou firmu,“ reagoval na první neúspěch náměstek primátora Pavel Šindelář. Jenomže to nevyšlo ani napodruhé. „Takže to budeme muset na podzim vysoutěžit znovu,“ sdělil Šindelář.

Náměstek řekl, že ví o obavách stavebních firem z práce na radnici. „Přeci jen je to budova historická a také citlivá,“ uvedl. Navíc se práce budou provádět za provozu,“ vysvětloval.

Náročnost zakázky navíc zvyšoval krátký čas na provedení, což souviselo se snahou dostat dotaci. I Šindelář se domníval, že lhůta mohla hodně odrazovat. Při jejím nedodržení by firmy musely platit smlouvou dané sankce.

„Myslím, že nikdo nechtěl podepsat čtyři a půl měsíce, zvlášť když se jedná o historickou budovu a je zapotřebí spolupracovat s památkáři. Zřejmě budeme muset prodloužit tu dobu třeba na šest měsíců.“

Výtah bude v místě, kde jsou nyní toalety

Primátor Martin Zrzavecký viděl za nezájmem o zakázku hlavně obavy z nutného zásahu do historické budovy. „Patrně mají strach, že jim za zády bude stát památkář a oni na tom nakonec prodělají kalhoty,“ uvedl.

Primátor také řekl, že kratší lhůty souvisely i se snahou prosadit, aby byl co nejkratší dobu omezen provoz na radnici. „Ale to se dá vždy nějak upravit.“

Připravený projekt předpokládá, že výtah povede v místě, kde jsou u hlavního schodiště toalety. Takové umístění je optimální s ohledem na potřebu dovést výtahy až do posledního podlaží k zasedacímu sálu zastupitelů. Náhradní sociální zařízení proto musí vzniknout jinde. Vybudovány ale zřejmě budou muset být dřív, než se dosavadní zavřou.