Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové šumavské stezky turistům přiblíží sklářství či těžbu dřeva

  9:45aktualizováno  9:45
Na Šumavě startuje projekt Putování bez hranic srdcem Evropy. Zhruba za milion eur vzniknou desítky nových tematických stezek, první českoněmecký turistický webový portál pro Šumavu a Bavorský les nebo nové běžkařské trasy.

Skláře Jiřího Kozla mohou návštěvníci annínského provozu sledovat při práci. | foto: archiv sklárny

Projekt, který startuje v těchto dnech a potrvá zhruba tři roky, v přepočtu zahrnuje investice ve výši asi 27 milionů korun.

Zapojí se do něj Mikroregion Šumava - západ, obce Modrava a Dlouhá Ves, na bavorské straně jsou partnery Svazek obcí ILE Nationalpark Gemeinden a obce Grafenau a Schönberg.

Společný dvojjazyčný turistický web by mohl vzniknout už zhruba za rok a půl.

„Poskytne komplexní informace o území Šumavy a Bavorského lesa, které zde bude prezentováno jako jedna destinace. Zájemcům nabídne informace z historie a současnosti regionu, o ubytování, dopravě, přírodě i akcích, které se zde konají, to vše v české, německé a anglické verzi,“ uvedl předseda Mikroregionu Šumava - západ Jaroslav Tachovský.

Mezi hlavní výstupy projektu patří úplně nová zážitková sklářská stezka. „Ta bude mít dvě větve. Jedna povede z hraničního přechodu Železná Ruda - Bayerisch Eisenstein při hranici směrem k přechodu Kvilda - Bučina, druhá bude mít začátek v tradiční sklářské obci Dlouhá Ves a povede na Modravu a Kvildu, kde se obě větve protnou,“ upřesňuje Tachovský.

„Důležitý bude především popis oblasti, významných míst, historie a sklářství, a to i pomocí QR kódů a provázání s informačním systémem,“ zdůraznil Tachovský.

Turisté se projdou po dřevařské, Železné i Zlaté stezce

Další novou stezkou bude dřevařská, která popíše především těžbu dřeva v horních částech Šumavy a Bavorského lesa, plavení klád, vaziště vorů na Paulině louce. Povede územím od bavorské obce Neuschönau přes Modravu do Dlouhé Vsi.

Dalšími novými trasami budou Hadí stezka, Železná stezka, naučná stezka Železná opona, Stezka strážců hranice a zlatokopů, Stezka na poutní místo Křížkov Hamry.

„Obec Kašperské Hory dále realizuje Zlatou stezku a Zlatou cestu, které se budou věnovat především tématu zlatokopectví. Na ni naváže obdobná trasa nazvaná Po stopách Zlaté stezky Dlouhá Ves,“ doplnil Tachovský.

Dlouhá Ves připravuje také opravu novogotické kaple a hrobky významné sklářské rodiny Schmidů v Anníně.

„Sklářská dílna zde vznikla už v 18. století, světoznámou se pak stala pod vedením Eduarda Schmida, který se zabýval především výrobou křišťálového skla a zaváděl do výroby moderní metody. Díky němu byla zdejší sklárna první v Čechách, kde byl v roce 1934 zaveden elektrický proud a spuštěny nové elektricky vytápěné pece,“ připomíná historii starostka Dlouhé Vsi Ivana Vítovcová. Sklářská dílna v Anníně je v současné době opět v provozu.

Modrava chce ozšířit již nedostačující informační centrum. „Počítáme s rozšířením spektra poskytovaných informací na téma sklářství a dřevařství a s větším zaměřením na Bavorský les. Součástí infocentra bude i expozice ve volné přírodě a naučná stezka Modrava - Hradlový most,“ uvedl starosta Modravy Antonín Schubert.

Na bavorské straně vzniknou stezky pro rodiny i seniory

Novinky se chystají i na bavorské straně. „Jde nám o to, aby lidé, kteří tento region navštíví, pochopili jeho jedinečnost. Přehodnotíme proto současný systém pěších stezek, vybereme ty, které tuto jedinečnost ukazují. A vyznačíme nové specifické stezky tak, aby umožnily všem cílovým skupinám bez ohledu na věk a zájem skutečně zažít tento region - ať už to jsou rodiny s dětmi, senioři, lidé, kteří hledají odpočinek nebo milovníci kultury - každý zde objeví to, co ho zaujme,“ říká Helmut Vogl, předseda ILE a starosta obce Sankt Oswald - Riedlhütte.

Ve třech obcích vzniknou nová lákadla pro turisty. „Mezi Lindbergem a Prášily oživíme znovu starou historickou stezku, která se tak opět stane spojnicí mezi Čechy a Bavorskem. Obec Sankt Oswald - Riedlhütte bude propojena s Bavorským lesem novou stezkou, která bude zasvěcena především česko-bavorskému sklářskému umění. V Riedlhütte získají návštěvníci informace o historii výroby skla u nás. V Schönbergu si pak přijdou na své především aktivní sportovci, mají zde vzniknout dvě nové běžecké tratě,“ vyjmenoval Helmut Vogl a připomněl, že všechny publikace, informační tabule i značení bude vyhotoveno trojjazyčně - v němčině, češtině a angličtině.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

První den prezidenta Miloše Zemana v západních Čechách. Návštěva plzeňského...
Část zastupitelů kraje Zemana v Plzni nepřivítala. Rada ho kárala za Krym

Někteří zastupitelé Plzeňského kraje se při slavnostním zahájení návštěvy na krajském úřadě odmítli setkat s prezidentem Milošem Zemanem. Podle nich svými...  celý článek

Veronika Petrová přijela kvůli volbám až ze Švýcarska. (20. 10. 2017)
Je to povinnost, říká žena, která kvůli volbám jela z Curychu do Plzně

V pět ráno přijela do Plzně a o půlnoci se vrací zpět do Curychu. Stovky kilometrů cestovala šestadvacetiletá Veronika Petrová jen proto, aby mohla jít k...  celý článek

Trestní zákoník (ilustrační foto).
Slovák, který zneužíval děti, bude po šesti letech ve vězení vyhoštěn

Muž ze Slovenska, který je ve vězení za sexuální zločiny na vlastních dětech, bude po odpykání trestu vyhoštěn z České republiky. Rozhodl o tom plzeňský...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.