Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový pavilon dobřanské nemocnice přinese pacientům více klidu

  16:03aktualizováno  16:03
Nový pavilon s kapacitou šedesát lůžek otevřela v poslední únorový čtvrtek Psychiatrická nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku. Pacienti se sem nastěhují příští týden. Bydlet budou v třílůžkových pokojích a díky nižší kapacitě budou mít i více klidu.

Nový pavilon Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Otevření nám umožní zrušit stejný počet lůžek na přetížených pavilonech," uvedl ředitel zařízení Vladislav Žižka.

Celková kapacita se podle něj nezmění, zůstane 1 220 lůžek, ta budou však na maximálně pětilůžkových pokojích. Během působení se Žižkovi podařilo počet lůžek snížit o 120.

Nový pavilon

Nový pavilon je první budovou, která v areálu přibyla od druhé světové války. Byl postavený během sedmi měsíců, stál 34 milionů korun, dotace ministerstva zdravotnictví činila 27 milionů. Zbytek platila dobřanská nemocnice, stejně jako vybavení v hodnotě 3,4 milionu korun. Pacientům nyní slouží 25 pavilonů.

Nový pavilon číslo 30 bude mít dvě oddělení. "Spodní, uzavřené oddělení, bude fungovat jako přijímací. V okamžiku, kdy se stav pacientů zlepší, budou se moci přesunout na doléčovací otevřené oddělení s volnějším režimem," sdělila primářka oddělení 30 Lenka Štolfová.

Na každém z nich se o nemocné bude starat kromě staniční sestry dvanáct sestřiček a dvanáct ošetřovatelů. Přijímat se sem budou pacienti s psychózami a neurotickými či afektivními poruchami, tedy s depresemi či mániemi. "Budou to pacienti akutní s prvními atakami nemoci či s relapsem," konstatoval Žižka.

Pacienti v novém pavilonu budou ubytováni v třílůžkových pokojích buňkového typu, sociální zařízení bude společné vždy pro dva pokoje. Nechybí tu skříňky a stolečky s křesílky.

"Pavilon má nejen vyšší hygienickou úroveň, nabízí ale i vyšší možnosti využití terapeutických skupin, arteterapie a dalších moderních metod," přibližuje Žižka, podle něhož může nové prostředí, zejména kvůli nižší kapacitě, přispět ke zlepšení zdravotního stavu nemocných.

Hlavní sestra Miroslava Krieglsteinová oceňuje také další místnosti, z nichž některé v ostatních pavilonech vůbec nejsou, konkrétně třeba tu náběrovou, terapeutické či společenské, které se mohou využívat i jako návštěvní.

Nový pavilon Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.

Nový pavilon Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.

"Prostor je důležitý pro pacienty s psychickými potížemi, ale i pro personál. Mám radost, že to tady vypadá takhle. Opravdu se mi tu líbí," hodnotí Krieglsteinová.

Nová budova je podle ní jednoznačně nejmodernější v celém areálu. Dodala však, že všechny pavilony už vypadají uvnitř podobně. V porovnání s jinými psychiatrickými nemocnicemi si podle ní ta dobřanská stojí mnohem lépe.

Na každém pokoji je také rozhlas, který umožňuje poslech relaxační hudby. "Zároveň jím můžeme volat pacienty na ranní rozcvičku či na náběry," pochvaluje si Miroslava Krieglsteinová.

Podle ředitele Vladislava Žižky se v areálu plánují ještě další investice, zmínil například generální opravu pavilonu 23 či vytvoření chráněného bydlení pro chronické pacienty.

"Vilka ve spodní části areálu má vchod přímo z ulice," sdělil Žižka s tím, že tito klienti by měli zajištěný dovoz jídla, úklid, praní prádla a především odborný dohled. Nyní léčebna shání peníze na realizaci těchto plánů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz