Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče malých školáků z Plzeňského kraje čeká boj o místa v družinách

  9:04aktualizováno  9:04
Do prvních tříd v Plzeňském kraji nastupuje další silný ročník a kapacita družin mnohde nestačí. Některé školy mohou do družiny vzít jen prvňáky a druháky. Starší děti budou muset být samostatnější.
Po vyučování musí řada nejmenších školáků do družiny, jejich rodiče jsou ještě v práci a hlídání nemají. Ilustrační snímek

Po vyučování musí řada nejmenších školáků do družiny, jejich rodiče jsou ještě v práci a hlídání nemají. Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Někteří rodiče jsou bezradní. „Naše škola bere do družiny jen prvňáky a druháky. Syn jde teď do třetí třídy, ale já si nedovedu představit, jak to budu dělat. Babičky na hlídání nemáme a opravdu bych nerada, aby byl syn sám doma do pěti odpoledne, natož chodil sám ze školy domů. Na září jsem domluvená se sousedkou, ale ta pak nastoupí do práce, takže nevím, co dál,“ říká například Jana Sloupková z Plzně.

Jen žáky prvních a druhých tříd bude přijímat do družiny i dobřívská základní škola na Rokycansku. „U některých třeťáků činíme výjimky, ale to už musí být opravdu vážný důvod, například výrazná nesamostatnost dítěte či neřešitelné rodinné důvody,“ vysvětluje učitelka ZŠ Dobřív Lenka Hanzlíková.

Plná jsou i čtyři oddělení školní družiny v rokycanské základní škole Jižní předměstí. „V minulém školním roce byla družina opravdu našlapaná, a to letos přijde do první třídy ještě více dětí než vloni. Budeme to muset nějak vyřešit,“ konstatuje učitelka Svatava Sýkorová.

Prvňáci

Nejvíce dětí za posledních deset let nastoupí do základních škol na Plzeňsku příští rok, kdy věku šesti let dosáhne ročník 2009. V něm se v Plzni narodilo 1972 dětí. V následujících letech se dá ale opět očekávat pokles, protože už v roce 2010 v metropoli kraje přišlo na svět o přibližně 300 dětí méně.

Když škole dojde kapacita na rozšiřování školní družiny, odnesou to většinou děti, jejichž matky jsou na mateřské dovolené, nebo bydlí vedle školy.

Podle kritérií pro přijetí do družiny dostane na některých školách přednost před takovým prvňáčkem i čtvrťák, pokud denně dojíždí.

O něco lépe je na tom letos 28. ZŠ v Rodinné ulici v Plzni-Lobzích. Zatím. „Družinu jsme rozšiřovali před koncem minulého roku ze 180 na 210 míst. Pak jsme ale zjistili, že ani to nám nebude stačit, a proto jsme si zažádali o povolení k dalšímu rozšíření. Máme teď osm oddělení, a od září budeme moci přijmout až 250 dětí,“ upřesňuje ředitelka Pavla Jedličková.

Vejdou se proto i všichni zájemci z prvních až čtvrtých tříd a dokonce i někteří páťáci. „Letos ale poprvé za deset let otevíráme tři první třídy. Pokud bychom v příštím roce potřebovali více míst v družině, museli bychom pro nejstarší děti využít už i běžné učebny,“ podotkla Jedličková.

Právě v takové situaci je již letos rokycanská základní škola v ulici Míru. „Po rozšíření kapacity na 90 dětí bereme i třeťáky, ale řešíme problém s prostorem. Jedno oddělení se staršími dětmi bylo umístěno v běžné třídě již loni,“ konstatuje zástupkyně školy Lenka Zátková.

Podle ní rodiče v posledních letech více stojí o to, aby do družiny chodili i starší žáci. „Je to ale dáno i tím, že náplň družiny je atraktivní,“ je přesvědčena.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz