Obří loutky v ulicích Plzně promluví hlasem Lábuse i dalších herců

  16:15aktualizováno  16:15
Španělský soubor Carros de Foc představil v úterý obří loutky, které o posledním prázdninovém víkendu zahájí festival Skupova Plzeň takzvaným průvodovým představením. Příběh holčičky Elišky nazvaný La Niña bude po tři dny k vidění přímo v ulicích města.

Chodící a mluvící marionety, kterých je celkem osm, jsou mimořádné svými rozměry. Jen loutka zvaná Euterpe, která si v Plzni zahraje holčičku Elišku, měří osm metrů a váží víc než 300 kilogramů. Původně byla vytvořena jako řecká múza v antické róbě. V Plzni však oblékne nové šaty, které pro ni ušily české švadlenky z osmnácti metrů látky.

Zajímavosti představení

  • V představení La Niña vystoupí 100 herců, akrobatů, tanečníků, muzikantů a loutkovodičů
  • Objeví se také jedinečný létající balón s akrobatkou. K jeho naplnění bylo potřeba tolik lahví hélia jako k naplnění 14 tisíc běžných balónků.
  • Trasa představení je dlouhá 1,6 km, patří tedy k největším průvodovým představením v Česku.

Impozantní jsou i další marionety, které se do průvodového představení zapojí. Například orlice má rozpětí křídel 9,5 metru a váží 750 kilogramů, velbloud je vysoký skoro tři metry a váží 2 200 kilogramů. Nejdelší loutkou souboru je drak, který je dlouhý 21 metrů a dokáže zvednout hlavu do více než šestimetrové výšky.

Představení La Niňa se odehraje vždy večer v pátek, v sobotu a v neděli. Už od pátečního rána budou loutky k vidění na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Lidé tu budou moci obdivovat pět postav, a to draka, kouzelného koně, žíznivého velblouda Kamila, rytíře Emila a vlčici Chrtku. Orlice Přemysla bude vystavena na náměstí Republiky, uhnízděná na obřím pivovarském sudu.

V 17 hodin se loutky vydají z pivovaru na krátkou cestu do centra, kde zaujmou své místo na stanovištích a budou dřímat, dokud je ve 20:30 hodin neprobudí hlas vypravěče. V tu chvíli ožijí a promění centrum Plzně a blízký areál Depo 2015 v divadelní jeviště.

Začátek průvodového představení je každý den ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem. Představení se opakuje každý den stejné a odehrává se ve třech dějstvích. Kdo by nestihl začátek nebo se z kapacitních důvodů nedostal na závěr v areálu depa, může se přijít podívat další den.

Obří loutky jsou v Plzni

Španělské loutky budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Hlas jim propůjčili vynikající čeští dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus nebo Antonín Procházka.

Doprovodný program pro děti na sobotu a neděli připravují také partneři akce - Česká televize a Česká spořitelna. Pobočky ve Františkánské ulici a na náměstí Republiky se promění na dětské herny, burzu hraček a tvořivé dílničky, v autobusové hale Depo2015 se zabydlí Večerníček.

V centru města bude přes den hrát živá hudba, pro návštěvníky bude nachystaných také několik občerstvovacích zón na náměstí Republiky i v sadovém okruhu. Na náměstí Republiky bude umístěna i kavárna Potmě od Nadace Světluška.

Akce si vyžádá několik dopravních omezení v centru města. Na náměstí Republiky, v Dřevěné ulici a v části Kopeckého sadů bude od pátečního odpoledne po celý víkend zákaz parkování (další informace o uzavírkách zde).

Během průvodů loutek také bude omezený provoz některých linek MHD, bližší informace najdete na internetových stránkách Dopravních podniků zde.

Autor:

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

Požár z chodby ubytovny přeskočil do bytu, hasiči vyvedli tři muže a psa

V úterý večer bojovali hasiči s plameny v bytovém domě v Kollárově ulice v...

V bytovém domě v plzeňské Kollárově ulici v úterý večer vypukl požár. Ten vznikl na schodišti a rozšířil se do jednoho...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Najdete na iDNES.cz