Obci by větrníky mohly vydělat na kanalizaci a vodovod, podle kritiků ale poškodí krajinu a sníží ceny nemovitostí. Ilustrační snímek

Obci by větrníky mohly vydělat na kanalizaci a vodovod, podle kritiků ale poškodí krajinu a sníží ceny nemovitostí. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proti plánovanému větrnému parku u Střížovic se zvedla vlna kritiky

  • 1
Větrný park čítající osm vrtulí by měl během čtyř let vyrábět elektřinu ve Střížovicích na Plzeňsku. Proti plánu na jeho výstavbu se ihned zvedla vlna odporu. Podle kritiků nemají vrtule v hustě osídlené oblasti co dělat.

Do střížovického větrného parku chce investovat firma Ostwind, která má na kontě stovky větrníků - například po celém Německu. Ve Střížovicích je Ostwind na začátku schvalovacího kolečka. Se zveřejněním záměru se spustila vlna kritiky.

Odpůrci už zahájili podpisovou akci proti vrtulím. V jejím čele stojí Milan Fiala, kastelán nebílovského zámku, od kterého budou první vrtule 800 metrů. Od Střížovic pak 900 metrů.

"Takhle vyrobená energie je na úkor lidí v regionu. Dojde k poškození krajiny, poškození turistické atraktivity lokality, protože vrtule budou vidět z dvaceti kilometrů. Kdo se do takové lokality přistěhuje?" bije na poplach Fiala, podle kterého v místě navíc poklesnou ceny nemovitostí.

Podle něj je v okolí Střížovic hustě osídlená kulturní krajina, která není na tak vysoké větrníky vhodná. Ve výšce 140 metrů se budou točit rotorové listy. "Postavte si to ve vhodnější lokalitě nebo pokud možno vůbec nikde," vzkázal Fiala firmě.

Jiný názor ale mají někteří Střížovičtí. Právě na jejich pozemcích totiž mají větrníky vyrůst. "My v připravovaném územním plánu vytyčujeme místa pro zástavbu rodinných domků, nemovitostí pro podnikání a máme tam i čtverce na větrníky. To ale neznamená, že se budou stavět. Mohou být nakonec zamítnuté, nepovolí je třeba kraj nebo někdo jiný," uvedl starosta Střížovic Jiří Fejfar.

Obci by podle něj větrníky mohly přinést zatím finančně nedostupnou kanalizaci a vodovod. Po dostavbě totiž obec za osm vrtulí dostane jednorázově šest milionů korun a pak počítá každý rok s procentem ze zisku ve výši 800 tisíc korun.

"Záměr jsme schválili na veřejném zasedání 15. února 2006," dodal starosta. Tomu prý připadá divné, že odpůrci šíří zprávy, že okolní starosty o záměru neinformoval. "Setkání starostů bylo před několika měsíci, kde jsem informaci kolegům předal," uvedl Fejfar.

Jednatel Ostwindu Martin Bojáček si odpor lidí neumí vysvětlit. "Větrná elektrárna je nyní schopná vyrobit elektřinu pod dvě koruny a občanům se tu prodává elektřina za čtyři, čtyři padesát. Pak se ptám, proč někdo nechce dobrovolně levnou energii z větru," uvedl Bojáček.

"Například v Německu budují větrné parky samy obce, které si nás vezmou jen jako developera," uvedl. Odpůrci podle něj nepravdivě používají argument, že technologii, která se má objevit ve Střížovicích, firma jinde běžně nepoužívá. "Ten samý větrný park jsme letos postavili v německé obci Büchenbach," upřesnil.