Plzeň rozhýbala přidělování městských bytů a ty jdou rychle na odbyt

  12:09aktualizováno  12:09
Plzeňské radnici se podařilo rozhýbat dříve zdlouhavé přidělování městských bytů. Úředníci zjednodušili pravidla pro nakládání s byty a navíc je radnice od dubna začala nabízet prostřednictvím internetu. A to zabralo.
Zjednodušený systém urychlil přidělování bytů, k mání jsou i ty v centru Plzně.

Zjednodušený systém urychlil přidělování bytů, k mání jsou i ty v centru Plzně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Město dosud mělo stovky volných bytů a přitom v pořadnících evidovalo tisíce zájemců. Žádosti se vyřizovaly i déle než půl roku. Změny ale pomohly přidělování bytů urychlit.

Seznam nabízených bytů se nyní rychle mění a jsou poměrně rychle obsazovány. Zřejmě to je mimo jiné důsledek i toho, že magistrát především menší byty do 70 metrů čtverečních nabízí levněji než realitní kanceláře. Zároveň jsou leckdy na poměrně atraktivních adresách.

Aktuálně například nabízí dva byty v činžáku na rohu Pražské ulice a náměstí Republiky. Jedním z nich je částečně zrekonstruovaný 1+1 o 40 metrech čtverečních s nájemným 3 428 korun.

Vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc prohlásil, že novinky se osvědčily nad očekávání dobře.

"Funguje to výborně. Téměř o všechny nabídnuté byty byl zájem. Nový systém má pro lidi několik podstatných výhod. Po uzávěrce nabídky se nejpozději do jednoho měsíce, dozvědí, zda s nimi bude uzavřena smlouva, která může být uzavřena do šesti týdnů," uvedl Švarc.

Upozornil, že na internetu si zájemci mohou všechny městem nabízené byty prohlížet. I proto se prý webové stránky byty.plzen.eu s městskými byty dostaly rychle do povědomí veřejnosti. "Rozjíždělo se to pomaleji, ale zájem se poměrně rychle zvyšuje. Při minulém kole nabídek jsme díky tomu dostali na zhruba patnáct bytů přes tři sta žádostí. Na každý byt jsme našli zájemce," konstatoval Švarc.

Město na internetu nabízí byty do rozlohy 90 metrů čtverečních. Největší zájem je o byty menší. Podle šéfa bytového odboru je u nich nájemné přibližně o třetinu nižší než běžně požadují realitní kanceláře při pronajímání srovnatelných bytů.

Například u bytu o ploše 30 metrů čtverečních požaduje město zhruba 2 600 korun nájemného.

Město na internetu nabízí i budovy, které chce prodat

Zdeněk Švarc odhadl, že od spuštění webových stránek s městskými byty se za čtvrt roku podařilo pronajmout přes padesát bytů.  Nově se na stejných internetových stránkách začaly objevovat i celé budovy, které město nabízí k prodeji.

Náměstek primátora Miloslav Šimák si posun v nakládání s městskými byty chválí. "Zrychlení celého procesu bylo velice podstatné. Dřív se žádost o byt vyřizovala tak šest měsíců, dnes se to stihne za několik týdnů. Zvažuji ještě možnost, že bychom to ještě zrychlili například tím, že by se častěji scházela bytová komise," uvedl Šimák.

Od konce loňského roku zjednodušila radnice pravidla pro přidělování bytů například zrušením podmínky, že zájemce musí mít příjem pod hranicí průměrné mzdy.

Rozhodujícím kritériem je, zda má zajištěný trvalý příjem. V případě, že má zájem více lidí o jeden byt, pak rozhoduje, nakolik je daný byt pro zájemce přiměřený. Například člověk s dítětem má přednost před bezdětným zájemcem.

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal...

Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

Najdete na iDNES.cz