Sežeňte peníze, připravte program, vzkazuje Brusel týmu Plzeň 2015

  9:50aktualizováno  9:50
Zlepšete komunikaci, připravte návrh uměleckého programu a sežeňte další peníze. Taková doporučení míří z Bruselu ke společnosti Plzeň 2015, která chystá projekt Evropské hlavní město kultury. Podle přípravného týmu však nejsou výtky natolik závažné, aby projekt ohrozily.
Tým Plzeň 2015 má před sebou řadu úkolů, které doporučil monitorovací výbor projektu z Bruselu. (Ilustrační snímek)

Tým Plzeň 2015 má před sebou řadu úkolů, které doporučil monitorovací výbor projektu z Bruselu. (Ilustrační snímek)

Ve zprávě bruselského monitorovacího výboru, který dohlíží na přípravy slavnostního roku, se přesně uvádí, že tým Plzeň 2015 by měl zlepšit "komunikaci a spolupráci s vnějším světem", co nejdříve zpracovat první návrh uměleckého programu nebo usilovat o další finanční zdroje, především v soukromém sektoru.

"Připomínky a doporučení pro nás znamenají cennou zpětnou vazbu a pomoc při přípravě projektu, s jehož realizací jsou zkušenosti zatím jen v zahraničí," uvedl ředitel Plzeň 2015 Tomáš Froyda. 

Když ale porovnáme hodnocení Plzně a belgického města Mons, které bude druhým Evropským hlavním městem kultury v roce 2015, vyznívá pro Plzeň značně nepříznivě. Zatímco Mons je spíše chválen, Plzni se povětšinou ukládá, co by měla zlepšit.

"Já to srovnání zásadně odmítám. Až budeme mít srovnatelné podmínky, rád se s nimi budu porovnávat," říká Froyda a dodává, že projekt má v Monsu jednoznačnou podporu města i státu. I díky tomu je jejich rozpočet více než 60 milionů eur.

Právě finance jsou předmětem kritiky od výboru, pozastavuje se nad nízkou spoluúčastí kraje i státu.

"Výbor také vyzývá Plzeň 2015, aby dále pracovala na vytváření silné sponzorské strategie a jednala s dalšími Evropskými hlavními městy kultury o jejich strategiích," stojí mimo jiné ve zprávě.

Doporučuje se také využití dotací z evropských strukturálních fondů. "Programové období ale teď končí a nové ještě nebylo otevřené. My teď mnoho možností v tomto směru nemáme," míní Froyda.

Podle Froydy zpráva doporučuje také některé kroky, k nimž už došlo, především změny v personální oblasti. Jednou z nich je jeho odchod. "Odcházím, aby mě mohl nahradit člověk, který se bude moci projektu věnovat na plný úvazek," zdůvodňoval Froyda, který řídí také Divadlo Alfa.

Město si nechalo vypracovat nezávislé posouzení projektu

"Zprávu jsme psali v červnu a červenci a na podzim se spousta věcí zlepšila. Když vidíme nynější doporučení, víme, že to byl krok správným směrem," říká Froyda.

Podezření, že vše neběží úplně ideálně, budí také fakt, že město se rozhodlo nechat si vypracovat svou evaluaci, tedy nezávislé posouzení stavu projektu.

"Chceme jen posoudit, jak je projekt daleko, co je případně zapotřebí zlepšit, změnit. Netýká se jen společnosti Plzeň 2015, ale celého projektu," vysvětluje primátor Plzně Martin Baxa.

Evaluaci vypracuje expert, případně experti ze zahraničí. "Nikdo z Česka to být nemůže. Žádný projekt Evropského hlavního města kultury, kromě toho neúspěšného v roce 2000 v Praze, se tady nekonal," zdůvodňuje Baxa.

Hodnocení by mělo být hotové během ledna, město na jeho vypracování vyčlenilo maximální částku půl milionu korun. Že by evaluace přinesla stejné výsledky jako monitorovací zpráva, Baxa odmítá. "Monitorovací zpráva z Bruselu není evaluací projektu," ujišťuje primátor Baxa.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Tři strany se už dohodly, vítěz voleb v Plzni-Liticích končí v opozici

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Volby v okrajové části Plzně vyhrálo uskupení v čele s bývalým starostou Jaromírem Janouškem kritizovaným kvůli plánu...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz