Studie zmodernizovaného stadionu ve Štruncových sadech v Plzni

Studie zmodernizovaného stadionu ve Štruncových sadech v Plzni | foto: MF DNES

Projekt nového stadionu v Plzni dělala firma funkcionáře ODS

  • 11
Do podezření ze střetu zájmů se dostal místopředseda regionální rady ODS Jan Michálek. Jeho firma Ingem je autorem projektu rekonstrukce fotbalového stadionu v Plzni, kterou financuje město. Že stavbu projektoval právě Ingem se rozhodlo bez výběrového řízení. Vedení radnice tvrdí, že to bylo kvůli nedostatku času.

Projekt rekonstrukce stadionu si u Ingemu objednal a zaplatil fotbalový klub Viktorie Plzeň ještě v době, kdy nebylo jasné, kdo bude investorem rekonstrukce.  Když letos zastupitelé rozhodli, že celou rekonstrukci za stovky milionů bude  financovat město, klub radnici projekt za jednu korunu prodal.

Na možný střet zájmů a na skutečnost, že projekt pro stavbu dodala firma blízka ODS, aniž by byla vybrána v konkursu, teď upozornila opoziční T0P 09.

Během dvou zmizel ze stadionu trávník

Strany plzeňské koalice se hájí tím, že město bylo v časové tísni a proto přivítalo, že jí klub projekt daroval.

"O střetu zájmů můžeme spekulovat, ale ten sám o sobě není protizákonný. Muselo by se prokázat, že upřednostňuje svoje osobní podnikatelské zájmy nad zájmem veřejným, to znamená nad zájmem města. To se dá ale těžko dokázat, když město dokumentaci získalo za jednu korunu," uvedla Radka Pavlišová z organizace Transparency International, která bojuje proti korupci.

Podle Michálka si klub neobjednal projekt u jeho firmy protože on je členem jakékoli politické strany, ale proto, že se specializuje na tento tento typ staveb. "Jsme navíc tradičním a dlouholetým sponzorem Viktorky, takže si myslím, že i tato okolnost na to měla nějaký vliv," reagoval Michálek, který kritiku TOP 09 považuje jen za oblíbené rétorické cvičení.

"Motivací bylo urychlení rekonstrukce, a to se povedlo"

Náměstek plzeňského primátora Jiří Rund uvedl, že důvodem odkoupení projektové dokumentace ke stavebnímu povolení od Viktorie byl nedostatek času.

"Bez rekonstrukce stadionu by se zde nemohly v příštím roce hrát ani ligové zápasy. Celou projektovou dokumentaci jsme řídili, zadávali jsme požadavky, Viktorka ji akorát platila," popsal Rund. Na otázku, zda by nebylo čistší udělat výběrové řízení, odpověděl, že k tomu nebyl důvod, když cena projektu, který město získalo od klubu, byla jen jedna koruna.

Podle Runda byl dohodnutá symbolická cena příspěvkem Viktorky k akci rekonstrukce stadionu. "Motivace byla urychlení procesu, a to se povedlo," popsal Rund.

Fotbalový stadion se začal stavět před týdnem, kdy město podepsalo smlouvu na rekonstrukci první části tribun se sdružením firem Metrostav, Hans stavby a Strabag s cenou 252 milionů korun.