Jedna z předpokládaných podob, kterou architekti připravili k debatě o...

Jedna z předpokládaných podob, kterou architekti připravili k debatě o budoucnosti lochotínského centrálního parku. | foto: umo1.plzen.eu

Obvodní radnice chce upravit centrální park v Plzni na Lochotíně

  • 0
Centrální park ve čtvrti Lochotín na Severním Předměstí v Plzni by se měl změnit. Obvodní radnice plánuje například využití roky nefunkčního venkovního bazénu nebo lepší dostupnost školních sportovišť pro veřejnost.

Šéf kontrolního výboru zastupitelstva městské části Michal Vozobule z TOP 09 se ale domnívá, že je projekt špatně připravený a možná dokonce zbytečný.

Úřad městské části už architektonické kanceláři zadal přípravu návrhů na úpravu parku. Někteří obyvatelé Severního Předměstí se pak bouřili, protože se obávali, že v parku vzniknou nové budovy. To prý ale nepřipadá v úvahu.

"Architekti měli možné změny prodiskutovat s veřejností, na základě toho připravit návrh a ten předložit ke schválení. První diskuse už proběhla. Při té jsem lidem vysvětil, že je nesmysl, že by se tam měly stavět nějaké domy. Lidé přitom dali jasně najevo, že tam chtějí mít hlavně zeleň a zázemí pro odpočinek," prohlásil zástupce starosty ÚMO 1 Vladimír Tichý z ODS.

Starosta Miroslav Brabec z ODS upozornil, že v parku nelze stavět žádné nové domy, protože to nedovoluje územní plán. Tichý se domnívá, že by bylo dobré víc otevřít pro lidi sportoviště, která patří ke školám. "Aby se tam mohlo chodit odpoledne i večer víc sportovat," uvedl.

Zástupce starosty sdělil, že se také pracuje na tom, aby veřejnost mohla využívat venkovní bazén, který řadu let nefunguje. "Už byla připravena žádost o dotaci. Myslím, že tam může vzniknout obdoba brouzdaliště pro rodiče s dětmi," konstatoval.

Tichý řekl, že se letos uskuteční další dvě veřejné diskuse o budoucnosti parku. Zhruba v polovině roku má být návrh úprav v oblasti hotový, aby byl na příští rok připravený a mohlo se se změnami začít.

Předseda kontrolního výboru zastupitelů městské části Michal Vozobule si není jistý, zda opravdu bylo nutné zadávat studii na změny v parku.

"Zejména když se rekonstruoval poměrně nedávno. Mohli bychom se samozřejmě bavit o možnostech nějakých úprav, ale k tomu nebylo nutné dělat studii za 300 tisíc," uvedl Vozobule.

Ten je přesvědčen, že pokud vedení městské části chtělo řešit budoucnost parku seriózně, pak mělo na územní úpravy vyhlásil regulérní architektonickou soutěž.