Zleva Jan Matějka, fyzioterapeut Jaromír Liška, Tomáš Andrlík, Dominik Kubalík, Roman Přikryl. | foto: Pavel Pechoušek

Hokejisté už dřou na novou sezonu. Do skupin je rozdělil laktátový test

  • 0
Plzeňští hokejisté jsou na začátku letní přípravy. Každý z hráčů musí absolvovat tzv. laktátový test. Vše řídí Jaromír Liška, fyzioterapeut a kondiční trenér HC Škoda Plzeň. Ten potom hráče pomůže rozdělit do skupin podle výkonosti a míry tréninkové zátěže.

V čem vám laktátový test pomůže?
Zjišťujeme hodnotu anaerobního a aerobního prahu. Jakéhosi prahu zátěže. Chceme hráče rozdělit do skupin podle výkonosti, síly, výbušnosti. V těch pak budou hráči trénovat.

Je to kvůli efektivnosti tréninků?
Přesně tak. Chceme, aby tréninky byly co nejvíce funkční a účinné. Hráči ve stejné skupině musí mít podobné hodnoty obou prahů, aby se nestávalo, že jednoho hráče přetrénujeme a jednoho nedotrénujeme.

Co se stane s přetrénovaným hráčem?
V takovém stavu už tělo není schopné zpracovávat laktát, který se vytváří ve svalech, v tomto případě při tréninku. Laktát se v krvi začíná ukládat, usazovat a není schopný udělat takovou práci. Takže snažíme dát dohromady hráče, kteří mají přibližně stejný práh. Tyto prahy mají svou důležitost v zaměření tréninku. Je důležité, jestli trénink zaměřený na silovou vytrvalost nebo něco jiného. Laktátový test je velice důležitý, protože hokej je vysloveně laktátový sport. Hráč vletí na led na 30 sekund, následuje obrovský fyzický výdej energie, zakyselení svalů a pak si jde na minutu, dvě sednout a zase znovu. Během té přestávky musí být hráči schopni se laktátu zbavit a zpracovat ho.

Jsou rozdíly velké?
Velkou roli hraje váha hráčů, kterou je třeba zohledňovat. Důležité je také rozlišit hráče podle jejich typu, někdo je na tom vytrvalostně lépe, někdo je výbušnější typ hráče, jiný je pomalejší, jiný hráč je silnější. Každý z hráčů je jiný somatotyp.