ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radnice kvůli covidu přijdou o miliony, řada měst omezí investice

  • 5
Největší města Plzeňského kraje hlásí letos kvůli koronavirové krizi díry v rozpočtu. Některé radnice už to začaly řešit omezením letošních investic, většina samospráv šetření nechává na příští rok. Důvodem je výpadek sdílených daní, na kterých jsou obce i města závislá.

Pokladna města Tachova podle starosty Ladislava Macáka nyní přichází měsíčně na sdílených daních o čtyři až šest milionů korun. Z letošního rozpočtu ve výši 380 milionů korun z těchto daní může přitéct kolem 300 milionů korun. Bude to ovšem zhruba o 25 milionů méně, což je snížení o více než osm procent. 

„Od státu jsme sice dostali kompenzaci 16 milionů korun, to městu ale pokrylo jen jarní koronavirový výpadek,“ sdělil starosta.

„Musíme navíc udržovat vodu v bazénu, led na zimním stadionu, kde se měly konat hokejové kempy. Příspěvkové organizaci Správa sportovišť, kde je nejvíce zaměstnanců, jsme už museli dát milion korun navíc, aby měli na mzdy,“ přiblížil Ladislav Macák s tím, že organizace spadá pod město, a proto nemůže požádat o peníze na mzdy z programu Antivirus. 

Plzeň plánovala propad 550 milionů korun, kompenzace od státu ho snížily o necelých 220 milionů. Pro ČTK to uvedl radní pro ekonomiku David Šlouf.

Zbylý propad pokryje magistrát z přebytku loňského hospodaření, z prodeje majetku či dividendy od Plzeňské teplárenské.

Plzeň měla před krizí schválené rozpočtové příjmy 6,51 miliardy korun. „Letošek udržíme v osekané verzi rozpočtu, kterou jsme schválili kvůli první vlně covidu. Ale příští rok budeme mít zásadní problém,“ uvedl Šlouf.

V Domažlicích odložili rekonstrukce parkovišť

Domažlice už kvůli daňovému propadu letošní investice omezily. „Měli jsme rekonstruovat dvě parkoviště, zatím jsme akce pracovně odložili na příští rok a uvidíme,“ sdělil starosta Zdeněk Novák.

Opravoval se průtah Domažlicemi, město na akci chtělo navázat opravou chodníků, ale také ji odložilo. Letos Domažlice počítaly s příjmy do rozpočtu ve výši 528 milionů korun, ale se zhruba třiceti miliony se budou muset rozloučit.

V roce 2019 byl celkový příjem Klatov ze sdílených daní 332,4 milionu korun. „Zatím jsme dostali 274,6 milionu korun,“ konstatoval místostarosta Klatov Václav Chroust.

Pokud bude tok peněz do pokladny kopírovat vývoj posledních měsíců a bude to tedy alespoň 25 milionů korun, pak roční příjem ze sdílených daní bude zhruba 300 milionů.

Propad příjmů v Rokycanech dosáhl 12 milionů

„Po započtení kompenzačního bonusu od státu ve výši téměř 28 milionů korun by to bylo lehce pod úrovní minulého roku,“ popsal Chroust.

Propad příjmů rozpočtu Rokycan od začátku roku do konce října dosáhl u sdílených daní zhruba 12 milionů korun. Odhadla to Milana Jirsová z tamního finančního odboru.

Důvodem je podle ní snížení příjmů především z daní právnických a fyzických osob. Výpadek tvoří téměř 3,5 procenta plánovaných příjmů rozpočtu ve výši zhruba 350 milionů korun. „Mysleli jsme, že propad bude vyšší, ale rozhoduje i to, zda firmy ve městě, kde platí daně, zůstaly v provozu. A velké rokycanské firmy jako je Borgers, Wexler či Hutchinson vyrábějí,“ sdělila Jirsová.