Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na studia do Plzně se hlásí méně uchazečů než loni, téměř o patnáct set

  18:57aktualizováno  18:57
Více než čtrnáct tisíc, konkrétně 14 082, přihlášek k bakalářskému a magisterskému studiu přijala dosud Západočeská univerzita v Plzni. Loni touto dobou bylo číslo zhruba o deset procent vyšší, bylo jich přesně 15 514.

Šanci podat přihlášku mají také zájemci o studium na Fakultě pedagogické ZČU. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

„Jejich počet zatím není konečný, některé fakulty už vyhlásily druhá kola přijímacího řízení,“ upozorňuje mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kolářová a pro ilustraci uvádí, že loni počet přihlášek po uzavření druhých kol vzrostl na 17 154.

Kam je možné se ještě hlásit

* Fakulta ekonomická: vybrané obory – do 31. 7. 

* Fakulta pedagogická: dodatečné přijímací řízení do bakalářského oboru učitelství pro MŠ v kombinované formě a magisterského oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ v kombinované formě – do 10. 8. 

* Fakulta strojní: všechny obory – do 14. 8. 

* Fakulta elektrotechnická: všechny obory – do 16. 8. 

Více informací na www.zcu.cz a na stránkách jednotlivých fakult. 

Podle prorektora pro studijní a pedagogickou činnost Ladislava Čepičky se na situaci podílí především nepříznivý demografický vývoj. „Přesto množství uchazečů významně převyšuje možný počet přijatých studentů, na některé obory i desetinásobně,“ dodává však.

Tradičně nejvyšší zájem je o Fakultu pedagogickou ZČU, která obdržela přesně 2 991 přihlášek. Stejně jako loni se uchazeči nejčastěji hlásili na obory angličtina, psychologie, učitelství pro 1. stupeň základních škol a učitelství pro mateřské školy. „Následuje Fakulta filozofická ZČU s 1 839 přihláškami, mezi nimiž vedou mezinárodní vztahy – teritoriální studia a cizí jazyky pro komerční praxi v kombinaci angličtina - němčina,“ jmenuje Kolářová.

Žádanou je rovněž Fakulta ekonomická ZČU s 1 766 přihláškami a Fakulta právnická ZČU (1 636 přihlášek). Fakulta aplikovaných věd pak eviduje 1 567 přihlášek, Fakulta zdravotnických studií 1 452 přihlášek. 

Na techniku se hlásit ještě můžete

Naopak nižší zájem je o technické obory. „Na většinu z nich bylo vypsáno druhé kolo přijímacího řízení a přihlášky ke studiu budou některé fakulty přijímat ještě v srpnu. Nerozhodnutí uchazeči mají tedy ještě možnost přihlásit se k velmi kvalitnímu studiu na excelentních pracovištích,“ říká k tomu Ladislav Čepička.

Druhé kolo vypisuje pravidelně Fakulta elektrotechnická, která v tom prvním přijala zhruba 650 přihlášek. „Chceme se co nejvíce přiblížit počtu 500 přijatých,“ vysvětluje proděkanka Eva Kučerová, proč bylo druhé kolo otevřeno. Uchazeči se mohou hlásit do 16. srpna.

Do 14. srpna běží lhůta pro podávání přihlášek na Fakultě strojní. „V prvním kole přijímacího řízení bylo přijato zhruba 220 studentů, což je asi o 25 procent méně než v loňském roce po první kole,“ konstatuje děkan fakulty Milan Edl a dodává, že ve druhém kole přijímacího řízení by optimálně potřebovali přijmout přibližně 170 až 200 studentů do bakalářských studijních programů a 100 studentů do navazujících studijních programů. „Zejména v oblasti bakalářských studijních programů se však jedná spíše o optimistický odhad,“ připustil Edl.

Šanci mají také zájemci o studium na Fakultě pedagogické. V tomto případě se však nekoná o druhé kolo přijímacích zkoušek, ale o dodatečně vypsané řízení. Vyhlášeno bylo pro kombinovanou formu oborů učitelství pro první stupeň a učitelství pro mateřské školy. „Byl o ně velký zájem, právě na základě tlaku veřejnosti se přijímací řízení vypsalo,“ uvádí proděkanka Jana Vaňková. Fakulta tímto krokem vychází zároveň vstříc pedagogům, kteří si potřebují doplnit vzdělání.

Počítá se s tím, že by do obou oborů mohly být přijaty zhruba dvě desítky uchazečů. Uchazeči se mohou hlásit do 10. srpna, dosud podalo na obor učitelství pro MŠ přihlášku 156 zájemců, na obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ 84.

Druhé kolo pro vybrané obory vypsala také Fakulta ekonomická. Do konce července se mohou uchazeči o studium v Plzni hlásit například do bakalářského studijního programu geografie nebo systémové inženýrství a informatika. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Další z rubriky

V lese u Plzně někdo vyhodil velké množství chemikálií na výrobu drog

Chemikálie na výrobu pervitinu našel houbař v lese mezi Plzní a Zálužím....

V lese mezi Plzní a Zálužím našel houbař velké množství barelů a plastových obalů s chemikáliemi. Podle kriminalistů to...

Herečka, hokejista a architekt. Dvorana slávy uvítala další tři legendy

Do Dvorany slávy Plzeňského kraje nově vstoupili architekt Jan Soukup, herečka...

Je krásné získat ocenění za práci, kterou člověk miluje a dává do ní vše. Na tom se shodují herečka Monika Švábová,...

Muže u rybníka skutečně pokousal bobr, přítomnost zvířete prokázaly fotky

Fotopast u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na Plzeňsku zachytila dva jedince...

Zvířetem, které v polovině srpna pokousalo muže na hrázi rybníka u Zruče na Plzeňsku, byl skutečně bobr evropský. Že u...

Najdete na iDNES.cz