Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na studia do Plzně se hlásí méně uchazečů než loni, téměř o patnáct set

  18:57aktualizováno  18:57
Více než čtrnáct tisíc, konkrétně 14 082, přihlášek k bakalářskému a magisterskému studiu přijala dosud Západočeská univerzita v Plzni. Loni touto dobou bylo číslo zhruba o deset procent vyšší, bylo jich přesně 15 514.

Šanci podat přihlášku mají také zájemci o studium na Fakultě pedagogické ZČU. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

„Jejich počet zatím není konečný, některé fakulty už vyhlásily druhá kola přijímacího řízení,“ upozorňuje mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kolářová a pro ilustraci uvádí, že loni počet přihlášek po uzavření druhých kol vzrostl na 17 154.

Kam je možné se ještě hlásit

* Fakulta ekonomická: vybrané obory – do 31. 7. 

* Fakulta pedagogická: dodatečné přijímací řízení do bakalářského oboru učitelství pro MŠ v kombinované formě a magisterského oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ v kombinované formě – do 10. 8. 

* Fakulta strojní: všechny obory – do 14. 8. 

* Fakulta elektrotechnická: všechny obory – do 16. 8. 

Více informací na www.zcu.cz a na stránkách jednotlivých fakult. 

Podle prorektora pro studijní a pedagogickou činnost Ladislava Čepičky se na situaci podílí především nepříznivý demografický vývoj. „Přesto množství uchazečů významně převyšuje možný počet přijatých studentů, na některé obory i desetinásobně,“ dodává však.

Tradičně nejvyšší zájem je o Fakultu pedagogickou ZČU, která obdržela přesně 2 991 přihlášek. Stejně jako loni se uchazeči nejčastěji hlásili na obory angličtina, psychologie, učitelství pro 1. stupeň základních škol a učitelství pro mateřské školy. „Následuje Fakulta filozofická ZČU s 1 839 přihláškami, mezi nimiž vedou mezinárodní vztahy – teritoriální studia a cizí jazyky pro komerční praxi v kombinaci angličtina - němčina,“ jmenuje Kolářová.

Žádanou je rovněž Fakulta ekonomická ZČU s 1 766 přihláškami a Fakulta právnická ZČU (1 636 přihlášek). Fakulta aplikovaných věd pak eviduje 1 567 přihlášek, Fakulta zdravotnických studií 1 452 přihlášek. 

Na techniku se hlásit ještě můžete

Naopak nižší zájem je o technické obory. „Na většinu z nich bylo vypsáno druhé kolo přijímacího řízení a přihlášky ke studiu budou některé fakulty přijímat ještě v srpnu. Nerozhodnutí uchazeči mají tedy ještě možnost přihlásit se k velmi kvalitnímu studiu na excelentních pracovištích,“ říká k tomu Ladislav Čepička.

Druhé kolo vypisuje pravidelně Fakulta elektrotechnická, která v tom prvním přijala zhruba 650 přihlášek. „Chceme se co nejvíce přiblížit počtu 500 přijatých,“ vysvětluje proděkanka Eva Kučerová, proč bylo druhé kolo otevřeno. Uchazeči se mohou hlásit do 16. srpna.

Do 14. srpna běží lhůta pro podávání přihlášek na Fakultě strojní. „V prvním kole přijímacího řízení bylo přijato zhruba 220 studentů, což je asi o 25 procent méně než v loňském roce po první kole,“ konstatuje děkan fakulty Milan Edl a dodává, že ve druhém kole přijímacího řízení by optimálně potřebovali přijmout přibližně 170 až 200 studentů do bakalářských studijních programů a 100 studentů do navazujících studijních programů. „Zejména v oblasti bakalářských studijních programů se však jedná spíše o optimistický odhad,“ připustil Edl.

Šanci mají také zájemci o studium na Fakultě pedagogické. V tomto případě se však nekoná o druhé kolo přijímacích zkoušek, ale o dodatečně vypsané řízení. Vyhlášeno bylo pro kombinovanou formu oborů učitelství pro první stupeň a učitelství pro mateřské školy. „Byl o ně velký zájem, právě na základě tlaku veřejnosti se přijímací řízení vypsalo,“ uvádí proděkanka Jana Vaňková. Fakulta tímto krokem vychází zároveň vstříc pedagogům, kteří si potřebují doplnit vzdělání.

Počítá se s tím, že by do obou oborů mohly být přijaty zhruba dvě desítky uchazečů. Uchazeči se mohou hlásit do 10. srpna, dosud podalo na obor učitelství pro MŠ přihlášku 156 zájemců, na obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ 84.

Druhé kolo pro vybrané obory vypsala také Fakulta ekonomická. Do konce července se mohou uchazeči o studium v Plzni hlásit například do bakalářského studijního programu geografie nebo systémové inženýrství a informatika. 
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Další z rubriky

Na cyklostezce v Rokycanech se po pádu z kola vážně zranil muž

Ilustrační snímek

Vážný úraz břicha utrpěl v sobotu v podvečer cyklista, který v Rokycanech spadl z kola. Do nemocnice ho přepravil...

V Sušici léčí doktor z Ukrajiny, česky se učí u seriálu Policie Modrava

Lékař Michail Vološčak odešel z Ukrajiny a začal pracovat v sušické nemocnici....

Když si ukrajinský lékař Michail Vološčak přečetl článek o krajance, která se rozhodla odejít ze země a pracovat v...

Bývalý strážník je obžalovaný, že při zásahu na nádraží zmlátil opilce

(Ilustrační snímek)

Bývalému plzeňskému strážníkovi hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby loni v květnu nejméně dvanáctkrát udeřil...

Najdete na iDNES.cz