Soud kvůli amnestii zastavil stíhání 19 lidí obžalovaných z kuplířství

  21:30aktualizováno  21:30
Po téměř třinácti letech skončil pro 19 z 20 obžalovaných nejstarší ještě neskončený případ kuplířství v nočních klubech v Rozvadově na Tachovsku. Na kauzu se totiž vztahuje prezidentská amnestie a tachovský soud v úterý zastavit trestní stíhání většiny obžalovaných.
Tachovský okresní soud díky amnestii zastavil stíhání devatenácti lidí obviněných v kauze kuplířství v nočních klubech. (Ilustrační snímek)

Tachovský okresní soud díky amnestii zastavil stíhání devatenácti lidí obviněných v kauze kuplířství v nočních klubech. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie podezřelé v případu rozsáhlého kuplířství pozatýkala už na přelomu tisíciletí. Soudkyně Michaela Řezníčková teď stíhání většiny souzených zastavila. Trestní stíhání dál pokračuje jen proti muži, který je na útěku. Je to jediný případ u tachovského soudu, na který se vztahuje amnestie kvůli tomu, že neskončil do osmi let od obvinění podezřelých.

Kauzu prodlužovalo nejen vracení případu už po podání obžaloby zpátky policii k došetření, aby doplnila důkazy, ale i složité hledání 130 žen po celé Evropě, které podle obžaloby v klubech provozovaly v roce 2000 prostituci.

"První obžaloba byla z roku 2003, případ jsme ale vraceli zpátky k došetření. Podruhé obžaloba napadla až v roce 2009," popsala soudkyně Řezníčková.

Soudci hledali svědkyně po celé Evropě

Obžaloba je postavena hlavně na výpovědích desítek žen, jež byly v nočních klubech u hranic ubytované. Jenže jejich výpovědi ve spisu jsou z roku 2000 a když soud začal případ řešit po podání obžaloby v roce 2009, soudci stáli před velkým problémem jak svědkyně vyslechnout.

"Snažili jsme se je najít po celé Evropě. U některých se podařilo vypátrat současný pobyt, ale odmítaly k soudu přijet, takže některé jejich výslechy v hlavním líčení jsme řešili prostřednictvím videokonferencí," uvedla k amnestovanému případu soudkyně.

Stíhaných v této kauze bylo na začátku téměř 30, ale řada stejných jmen se později objevovala ještě v dalších případech kuplířství, které policie a soudy v Rozvadově a jeho nejbližším okolí řešily. Proto bylo jejich stíhání v této nejstarší věci už v minulosti zastaveno.

V dalších skupinách, které v druhé polovině minulého desetiletí skončily před soudy kvůli kuplířství v rozvadovských nočních klubech, se objevovala i jméno bývalého vojenského prokurátora Igora Brdlíka nebo expolicisty ze severních Čech Ladislava Baumruka.

Plzeňští soudci už od začátku letošního roku prověřili i stovky spisů trestanců, kterých by se mohla amnestie týkat. Přesně 250 jich pak na základě amnestie opustilo borskou věznici. I přesto je ale největší česká káznice stále naplněna z více než sta procent, potvrdilla to mluvčí věznice Jana Bartošová.

Autor:


Nejčtenější

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Zabijeme co nejvíce lidí, psal na Facebook. Od soudu dostal podmínku

Ilustrační snímek

Klatovský okresní soud potrestal muže, který letos v září na sociální síti hrozil bombovým útokem na náměstí v...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Najdete na iDNES.cz