Ocenění hasiči (zleva): Pavel Hauer, Jan Hůla, Václav Šašek a Václav Rada.

Ocenění hasiči (zleva): Pavel Hauer, Jan Hůla, Václav Šašek a Václav Rada. Spolu s nimi v Biřkově zasahovali i Karel Hůla, Pavel Jílek a Bohuslav Janka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hasiči dostali cenu za pomoc muži, který v kafilerii spadl do drtičky

  • 11
Sedm hasičů, kteří před rokem v Biřkově na Klatovsku zachránili muže z drtičky v kafilerii, ocenil prezident Miloš Zeman. Za to, že skvěle zvládli mimořádně náročný zásah, jim udělil Zlatý kříž, tedy vyznamenání, kterým hlava státu každoročně oceňuje nejlepší záchranářské činy v republice.

"Nám to jako hrdinský čin nepřipadalo. Zachraňovat životy je naše práce, toho muže jsme z drtičky v kafilerce dostali ven za šestnáct minut," vzpomíná nyní na zásah z 24. května loňského roku hasič Václav Šašek.

Když tehdy přeštičtí hasiči vyjížděli do dvanáct kilometrů vzdáleného Biřkova, věděli jen, že do násypky drtičky spadl muž. Do několikametrové hloubky se lékaři nemohli dostat.

Ocenění hasiči

ppor. Karel Hůla
nprap. Ing. Jan Hůla
pprap. Bohuslav Janka
pprap. Václav Šašek
nstržm. Václav Rada
nstržm. Pavel Jílek
nstržm. Pavel Hauer

Na dně násypky navíc byl šnek s ostrými hranami. Ten běžně dělí těla mrtvých zvířat a posouvá je do drtičky.

Do nitra stroje se za zraněným mužem spouštěli Václav Rada a Jan Hůla. "Nikdo nevěděl, jestli muž ještě žije, jak se to stalo. Jestli se dá dole dýchat. Kolegové zraněnému dolů hodili hadici a tou tam hnali vzduch," vybavuje si po roce Rada.

Zraněný muž se jen chvílemi probíral z bezvědomí. Byl zaklíněný ve šnekové hřídeli. Skosené stěny násypky byly plné mazlavých a klouzajících tuků ze zbytků zvířat. Na dně nebylo jediné rovné místo, na kterém by se mohli hasiči pořádně postavit. Vedle zraněného muže byla nafouklá mrtvola prasete.

Rada a Hůla se přivázali na lana, nasadili dýchací přístroje a s jištěním kolegů se vypravili do nitra drtičky. Prvotní rozbory vzduchu odhalily, že kromě silného zápachu v drtičce nejsou žádné jedovaté plyny, takže záchranáři mohli dýchací přístroje odložit.

Byla to hrozná dřina a strašný zápach, vzpomíná záchranář

Hasičům radili lékaři, kteří stáli na horní hraně násypky."Nejhorší bylo vůbec dostat toho člověka na nosítka. Byl to pořádný chlap. Na co jste sáhli, to vám z ruky vyklouzlo. Měli jsme tam přistavené dva žebříky. Pak za námi slezl dolů ještě kolega. Nosítka se zraněným jsme vytahovali pomocí lan nahoru. Bylo strašně složité udržet balanc. Navíc bylo tenkrát horko, dřina to byla hrozná a strašný zápach. Snažili jsme se všechno urychlit, aby byl ten muž co nejdřív venku. Dole mi to ale přišlo, že jsme tam byli strašně dlouho," dodal Jan Hůla.

Zlatý záchranářský kříž pověsí hasiči na čestné místo na chodbě přeštické stanice. Nebude mu tam smutno. Na stěně už jeden stejný mají za zásah v roce 2006. Tehdy lezecká skupina trénovala zásah v lomu Velká Amerika na Berounsku, když přiběhli lidé, že se nedaleko odsud zřítil muž asi do desetimetrové hloubky. Cvičení se tak tehdy neplánovaně změnilo v ostrý zásah.