Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přes vyšší silnici neodteče velká voda, zlobí se v plzeňském Koterově

  18:32aktualizováno  18:32
Některým obyvatelům plzeňské čtvrti Koterov vadí úpravy spojené s rekonstrukcí Koterovské návsi. Jsou totiž přesvědčeni, že zvýšení vozovky vedoucí od návsi k mostu přes řeku Úslavu zhorší odtok vody při záplavách. Podle starosty Lumíra Aschenbrennera ale změna průběh povodně zásadně neovlivní.

Lidé v Koterově si dobře pamatují ničivou povodeň z roku 2002. V domech tehdy měli až třicet centimetrů vody. | foto: Tomáš Ulík

Při opravě silnice od návsi k mostu přes Úslavu se zvyšuje vozovka. Miroslav Šiman zdůrazňuje, že se tím zvedá hráz, která by stála v cestě vodě při velké povodni.

Upozorňuje, že se tím zhorší situace obyvatel domů v ulici Pod Chalupami, která vede po břehu Úslavy od silnice proti proudu. "Při povodni 2002 byla před mostem hladina o 80 centimetrů výš než za mostem. Most ji vyloženě zastavil," připomíná Šiman.

Právě část Koterova před mostem je oblast, která je v Plzni při záplavách pod vodou jako první. Šiman se zlobí, že lidé odpovědní za stavbu jeho připomínky neberou vážně.

Lumír Aschenbrenner, starosta Plzně-Slovan, pod které Koterov patří, ale tvrdí, že se úřad podněty zabývá a řeší je. A uvádí, že zvýšení úrovně silnice problém nezhorší.

Miroslav Šiman si je jistý, že pravdu má on. "Zarovnali nám místo, kterým v roce 2002 odtekla spousta vody. Právě tudy odtékala z celé ulice, kde bydlíme," argumentuje.

Prohlašuje, že se o záležitosti marně pokoušel jednat s lidmi, kteří řídí stavbu. "Mluví se mnou jako s blbcem. Řekli mi, že moje připomínky dají do zápisu a mám napsat dopis na úřad. Ale taky říkali, že s tím stejně už nikdo nehne."

Šiman tvrdí, že v souvislosti se stavbou silnice a mostu, které spojují Koterov se zbytkem Plzně, se situace lidí žijících v ulici Pod Chalupami od 80. let zhoršuje, protože prostor pro odtékání vody před mostem na levém břehu Úslavy se zmenšuje a tím se při záplavách zvyšuje hladina na pravém břehu, který je obydlený.

Vše navíc komplikuje skutečnost, že na levém břehu ve čtvrti Bručná vzniká průmyslová oblast a dešťová voda ze zpevněných ploch teče do řeky.

Aschenbrenner uvedl, že zatím se nedá říct, k jak velkému zvýšení terénu u nájezdu na Koterovskou náves dojde. "Jedná se však dle našeho mínění o zanedbatelnou změnu, která zásadním způsobem neovlivní průběh povodně," sdělil starosta.

V ulici Pod Chalupami úřad plánuje protipovodňový val

Upozornil, že projektant stavby dostal za úkol zpracovat porovnání původního a nového stavu s ohledem vlivu stavby na povodeň. Realizační tým má o záležitosti jednat 13. května. "A budou přijata další možná opatření," konstatoval Aschenbrenner.

Starosta tvrdí, že po povodních v roce 2002 byly v Koterově v rámci protipovodňových opatření upraveny břehové porosty a snížen levý břeh pod mostem pro zlepšení odtoku vody.

A úřad plánuje výstavbu protipovodňového valu v ulici Pod Chalupami, který by měl částečně eliminovat vliv mostu na průběh povodně.

Velitel místních hasičů Petr Jůzek, který koterovským při záplavách pomáhá, tvrdí, že obyvatelé části čtvrti jsou nespokojeni právem.

"Je pravda, že po části silnice, kterou stavbaři zvedli v roce 2002 voda odtékala. Teď se to zvedlo možná o nějakých třicet centimetrů. Pokud by podobná povodeň přišla znovu, ulice Pod Chalupami by na tom byla hůř," prohlásil Jůzek.

Je přesvědčený, že by pomohlo, kdy se odbagroval levý břeh řeky a vodě se tak udělala snazší cesta k odtoku.

Miroslav Šiman upozorňuje, že zvýšení vozovky zhorší situaci v ulici Pod Chalupami podél řeky.

Miroslav Šiman upozorňuje, že zvýšení vozovky zhorší situaci v ulici Pod Chalupami podél řeky.

Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz