Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na náplavce v Plzni by mohl být bar, plovoucí mola i půjčovna loděk

  16:03aktualizováno  16:03
Už za dva roky by mohli Plzeňané získat celoroční přístup na břeh řeky Radbuzy v centru města. Na náplavce mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána by mohla vzniknout plovoucí mola, bar či půjčovna loděk. Studie počítá i s trávníkem pro odpočinek na dekách.

Návrh řešení náplavky řeky Radbuzy mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána v Plzni | foto: sdružení k světu.

Náplavka se loni poprvé stala dějištěm třítýdenního festivalu, letos se v aktivitě pokračuje. Organizátoři ze sdružení „k světu.“ tím chtěli k místu přitáhnout pozornost a to se povedlo. Město už má připravenou studii k využití prostoru a je ochotné investovat do přeměn desítky milionů korun.

„Chtěl bych, aby v roce 2017 byla náplavka hotová. Měla by to být odpočinková zóna. Lidé v centru města by si tam třeba během polední pauzy mohli odskočit na půl hodiny, dát si kafe, podívat se na vodu. Mělo by to být místo, kde člověk během dne zrelaxuje,“ přiblížil svou představu náměstek primátora Pavel Šindelář.

V tuto chvíli má město hotovou studii, zkonzultovanou i s Povodím Vltavy a všemi složkami magistrátu. V nejbližší době by se měla zadat dokumentace pro územní rozhodnutí.

Za stěžejní považuje Šindelář zpevnění břehu tohoto zhruba půl kilometru dlouhého úseku. „Samozřejmě bychom chtěli zachovat i určitou míru zeleně, ta k relaxaci patří,“ říká Šindelář a dodává, že přístupové schody budou muset být kvůli umístění v záplavové zóně vysouvací.

Podle Jakuba Mareše, ředitele sdružení k světu., je paradoxní, že Plzeň, ač má čtyři řeky, nemá k žádné přístup. Namísto toho stojí v centru hned několik fontán. „Představuju si, že by náplavka fungovala jako všude jinde po světě. Jako ulice, náměstí nebo park, ale v centru u vody. Nemá to být další kulturní scéna,“ říká Mareš.

Sdružení k světu. se začalo myšlenkou na oživení náplavky zaobírat před třemi lety. Kromě kulturních aktivit, které lidé zřejmě nejvíc zaznamenali, zjišťovalo po celou dobu, jak se lidé k nápadu oživení náplavky vůbec staví. Součástí bylo i komunitní plánování.

„Loni se tu každý den dělo obrovské množství věcí, chtěli jsme sem lidi opravdu nalákat,“ říká Mareš s tím, že však po celou dobu zároveň probíhal sběr dat.

Zjišťovalo se, zda lidé náplavku chtějí, v jakém režimu, co by na ní mělo být, jak by měla vypadat. „Samozřejmě jsme se neptali jen těch, kteří na náplavku přišli,“ ujišťuje Jakub Mareš a přidává zajímavé údaje. Podle ankety mezi několika stovkami lidí více než 80 % respondentů dole na náplavce nikdy nebylo, a přesto by ocenilo její celoroční provoz.

Studie, kterou sdružení k světu. vytvořilo, využívá do značné míry ohlasů návštěvníků loňského festivalu. Návrh obsahuje několik různých typů schodišť.

Vizualizace

Náplavka by měla být v celé šíři vydlážděná, s výjimkou jejího cípu u Wilsonova mostu a jednoho místa na úrovni zastávky MHD. Sem si lidé loni rádi nosili deky a sedali si tu. Počítá se také s barem, plovoucími moly, závěsnými houpačkami i půjčovnou lodiček.

„Studie, kterou má připravenou město, se velmi podobá té, kterou nezávisle připravilo sdružení k světu. Společně nyní dáváme dohromady jednotlivé prvky z té studie, které by bylo možné například vzájemně doplnit, aby byl výsledek optimální,“ říká ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Šindelář odhadl, že v případě vydláždění náplavky ze sta procent a existence dvou přístupových schodišť by náklady dosáhly zhruba 50 milionů korun. Počítá však s tím, že bude třeba méně.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Zahraniční firmy podporují výuku jazyka, chybí jim odborníci s němčinou

Přijímací zkoušky na Gymnázium Hejčín v Olomouci.

Německé firmy působící v Plzeňském kraji trápí nedostatek odborníků s jazykovými dovednostmi. Situaci by mohl vylepšit...

Převrácené auto hořelo a uvnitř byla žena, vzpomíná gentleman silnic

Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal ocenění gentleman silnic. Loňského...

Dobrovolný hasič Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal prestižní titul gentleman silnic. Ocenění získal za to, že...

V bioplynové stanici na Plzeňsku vypukl požár, jeden muž se vážně popálil

U Žinkov na Plzeňsku dnes odpoledne hořela bioplynová stanice. Při požáru se...

Na Plzeňsku nedaleko Žinkov hořela odpoledne bioplynová stanice. Při požáru se zranil čtyřiačtyřicetiletý muž, který...

Najdete na iDNES.cz