Plzeňská fakultní nemocnice se na změnu připravila. Za posledních několik let přibrala na 150 lékařů. Ilustrační snímek

Plzeňská fakultní nemocnice se na změnu připravila. Za posledních několik let přibrala na 150 lékařů. Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Lékaři musí omezit práci přesčas. Nemocnice i záchranka nabraly posily

  • 0
Jen 416 hodin přesčasů ročně mohou od letoška odpracovat lékaři v nemocnicích. Dosud to přitom bylo více než dvakrát tolik. Zdravotnická zařízení i záchranáři v Plzeňském kraji jsou ale na změnu připraveni a přijali už s předstihem další lékaře.

Podle hlasů z nemocnic a ze záchranky mají zdravotnická zařízení v Plzeňském kraji dost doktorů na to, aby se nový snížený limit nepřekračoval.

"Na situaci jsme se několik let připravovali, za poslední dva roky jsme přijali zhruba dvacet lékařů, z toho osm absolventů po lékařské fakultě, které si pro záchrannou službu vychováváme," uvedl ředitel krajské záchranné služby Roman Sviták.

Díky tomu budou podle něj lékaři odpočatí. Sviták je přesvědčený o tom, že vyjednání výjimky by nebyl dobrý krok, protože nemocnice měly na přípravu mnoho let.

Omezení přesčasových hodin má podle Svitáka totiž i jedno velké pozitivum, ušetří záchrance peníze.

"Přesčasy totiž organizaci finančně zatěžují, protože stojí o 50 procent víc, ve svátek dokonce o 100 procent víc. Na to nemáme letos peníze, protože nám byl ponížen rozpočet o 23 milionů korun na zhruba 400 milionů. Navíc kvůli přesčasům lékař strádá, je ospalý, unavený, práce ho nebaví a výkon pak nepodá," popsal Sviták s tím, že mladí navíc přesčasy moc sloužit nechtějí.

"A když, tak jen v rozumné míře, jednou dvakrát za měsíc," popsal Sviták.

Dlouhodobě se prý na nový režim připravovali i ve Fakultní nemocnici v Plzni. "Za několik posledních let jsme přijali asi 150 lékařů, takže dohromady jich u nás pracuje kolem 850," uvedla ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

Na některých klinikách podle ní směnný provoz s menšími nároky na přesčasy zavedli už před novým rokem.

Problémy s dodržením množství přesčasů má nemocnice pouze na dvou klinikách, kde by z důvodu vysoké erudice lékařů a menšího počtu výkonů nebylo přibírání dalších kolegů efektivní. Neměli by totiž co dělat. To podle Kunové nemocnice vyřeší zřejmě tak, že budou lékaři na takzvané příslužbě neboli na telefonu.

Přesčasové hodiny

Lékaři v nemocnicích si od Nového roku začali nově počítat přesčasy. Česku totiž skončila výjimka o počtu přesčasových hodin a podle evropské směrnice může mít lékař nově jen 416 hodin přesčasů za rok. Dosud mohl odsloužit v průměru 1 090 hodin. Česko usiluje o prodloužení výjimky do konce roku 2015, protože velká část nemocnic nemá na pokrytí služeb dost lékařů. Na vyjednání výjimky má Česko několik měsíců, než lékaři povolený limit přesčasů vyčerpají.

Že by nový přesčasový režim nemocnici ušetřil peníze, to podle Kunové neplatí, protože kliniky dostaly na platy stejně peněz, jako měly před zavedením nového režimu služeb.

Když se tedy peníze vztáhnou na objem práce, tak bude mít většina lékařů na hodinu více peněz než dosud. Průměrný plat lékaře ve FN je podle Kunové kolem pětasedmdesáti tisíc měsíčně včetně služeb.

Jiří Kokoška, mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, kam patří krajské nemocnice, uvedl, že už před 1. lednem se v nemocnicích nedělalo tak velké množství přesčasů, jaké umožňovala výjimka.

"Dostat se na současnou povolenou úroveň je o to lehčí. Inspiraci, jak toho docílit, jsme čerpali v řadě jiných nemocnic. Zvýšily se třeba nároky na plánování služeb nebo mírně rozšiřujeme spolupráci s externími lékaři a shodou okolností se nám v letošním roce vrátí ve dvou nemocnicích několik lékařek z mateřské dovolené," uvedl Kokoška s tím, že holding určitě nebude přijímat lékaře.

"Protože na trhu nejsou a protože by se zvýšily náklady nemocnic, což je v současné době nemyslitelné," dodal Kokoška.