Vodní záchranáři v Plzni na náměstí Republiky převzali nový člun. (24. června...

Vodní záchranáři v Plzni na náměstí Republiky převzali nový člun. (24. června 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Starý člun už dojezdil, vodní záchranáři z Hracholusek dostali nový

  • 3
Vodní záchranná služba na přehradě Hracholusky bude mít v letošní koupací sezoně k dispozici nový člun. Záchranáři jej převzali v pátek na náměstí Republiky v Plzni.

„Takové plavidlo mají v kraji už jen policejní potápěči. Ve srovnání s tím, co jsme dosud měli, je větší, výkonnější, dokonce má výklopnou příď, nebude problém převážet vozíčkáře,“ přiblížil Pavel Barák z prezídia Vodní záchranné služby.

Stroj je vyrobený v Norsku, záchranářům jeho nákup umožnila dotace 850 tisíc korun poskytnutá krajským úřadem. Radní pro zdravotnictví Milena Stárková řekla, že mezi politiky nebylo sporu, zda dotaci na nákup člunu poskytnout.

„Hracholusky jsou jedinou vodní plochou v kraji, kde je přes léto vodní záchranná služba nepřetržitě. Její členové jsou na řadě míst u přehrady dříve, než pozemní záchranná služba. Navíc některé chaty jsou z vody snáze přístupné, než z běžných cest. Vodní záchranáři pak pacienty převážejí po vodě na místa, kde je předávají osádkám pozemní záchranné služby,“ zdůvodnila Stárková.

Nový člun bude na Hracholuskách spuštěn na vodu 1. července. V loňském roce tamní vodní záchranáři zasahovali u 97 případů, v letech předchozích jich mívali kolem 70. Do tří největších kempů dojedou do pěti minut. Většinou řeší úrazy, podstatnou část výjezdů tvoří náhlé kolapsy lidí z chat.

Radní Stárková ocenila, že si vodní záchranáři sami vychovávají své další členy. „Nejenže vše dělají bez nároku na mzdu. V pětičlenné partě, která vyjíždí, je ještě mladý člověk, který se učí být vodním záchranářem. To je pro mě strašně sympatické,“ uvedla Stárková.

Jeden člun záchranářům před třemi lety zničili zloději. Sbírka pak umožnila koupi staršího stroje, který definitivně dojezdil po roce a půl - loni před koncem prázdnin.

I když nový člun bude rychlejší, záchranáři jeho maximální výkon asi nevyužijí.

„Jde o bezpečnost. Plavci by si měli uvědomit, že na Hracholuskách je od loňského roku bójkami vyznačená plavební dráha pro lodě, do které smějí plavci jen v případě, že je doprovází nějaká loď. Jde o jejich bezpečnost. Například člověk ve tmavém neoprenu se z lodi snadno přehlédne. Nechceme, aby se na Hracholuskách stala podobná tragedie, jako loni na Jesenici u Chebu,“ připomněl Barák případ sportovce, který zahynul při plavání v přehradě Jesenice po srážce s policejním člunem (psali jsme zde).