Nerad bych vysvětloval například to, proč teplárna dala někomu sponzorský dar, řekl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, který končí v představenstvu společnosti.

Nerad bych vysvětloval například to, proč teplárna dala někomu sponzorský dar, řekl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, který končí v představenstvu společnosti. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Křesla v představenstvech firem města začínají být trochu horká

  • 5
Končí staré časy, o místa v představenstvech městských firem už kvůli novým zákonům nebude zájem jako dřív. A v Plzni je to už vidět. Třeba generálního ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápelu v představenstvu společnosti nahradila Miloslava Šlajsová, zastupitelka ODS.

V současné době se také hledá, kdo obsadí post šéfa představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. Na tuto funkci totiž rezignoval nový hejtman kraje Václav Šlajs z ČSSD.

Šéf plzeňské sociální demokracie Martin Zrzavecký řekl, že ČSSD na uvolněnou funkci navrhne člověka, který stojí mimo komunální politiku.

I to by byl pozoruhodný zlom, protože zejména funkce předsedů a místopředsedů představenstev si mezi sebou už řadu let rozdělují právě komunální politici. "Nastal čas změnit přístup," uvedl Zrzavecký.

Tomáš Drápela odchod ze společnosti zdůvodnil změnou zákonů, které od nového roku posílily odpovědnost členů představenstev a staví je do nové role.

Generální ředitel tvrdí, že by po změně zákonů nerad někomu vysvětloval například to, proč teplárna dala někomu sponzorský dar. Právě tohle dělá teplárna poměrně často. Posílá miliony do nemocnice, zoo, na sport nebo kulturní akce.

Například předseda představenstva teplárny, vlivný muž plzeňské ODS Roman Jurečko, velmi rád a často připomíná, co všechno společnost finančně podporuje. Nyní se zdá, že nový zákon by mohl éru štědře rozdávajícího podniku ukončit.

"Po diskusi s právníky a na základě toho, že je tady nový občanský zákoník, jsem vyhodnotil situaci a upozornil, že představenstvo by mělo být buď čistě z profesionálů zaměřených na teplárenství, nebo z politiků. Jsem přesvědčen, že představenstvo by mělo být ryze odborné. Nemělo by rozhodovat o sponzoringu a dotování akcí města. To by měla představenstvu nařizovat valná hromada (rada města)," prohlásil Drápela.

Generální ředitel tvrdí, že nemá problém rozhodovat například o stavbě spalovny nebo kotle na biomasu a nových rozvodech tepla.

Nerad by ale nadále nesl odpovědnost za rozhodnutí zaměřená na propagaci společnosti. Po změně vedení po volbách by se totiž radní v roli valné hromady mohli začít ptát, proč teplárna poslala peníze do mateřské školy nebo sportovnímu oddílu.

Posty v městských firmách posilují vliv politiků

"O takových věcech by si měli rozhodovat s plnou odpovědností politici. Rád budu odpovídat za spalovnu, ale proč jsme dali hokejistům milion a půl a házenkářům patnáct tisíc, to já prostě obhájit neumím," vysvětluje Drápela.

Posílení odpovědnosti členů představenstev může oslabit zájem politiků o tyto funkce. V Plzni už přitom obsazení představenstva teplárny a Dopravních podniků mnoho let kopíruje rozložení politických sil ve městě.

Posty v městských firmách posilují vliv politiků nebo v některých případech fungují jako politické "trafiky". Za funkci předsedy představenstva se vyplácí zhruba třicet tisíc a u postu řadového člena přibližně polovina. Tyto honoráře ale neberou politici v uvolněných funkcích.

Radní města už si řekli vedení teplárny a Dopravních podniků o návrh nového systému obsazování funkcí. Současný systém, kdy politici sedí v představenstvech i dozorčích radách, se patrně změní na takzvaný německý model. V něm představenstvo obsazují lidé z vedení společností a politici mají posty v dozorčích radách.

Místopředseda představenstva Dopravních podniků a šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger upozornil, že v německém modelu by se změnily i pravomoci dozorčích rad. "Právě ty by totiž jmenovaly představenstvo," řekl Šneberger.