Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křesla v představenstvech firem města začínají být trochu horká

  17:21aktualizováno  17:21
Končí staré časy, o místa v představenstvech městských firem už kvůli novým zákonům nebude zájem jako dřív. A v Plzni je to už vidět. Třeba generálního ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápelu v představenstvu společnosti nahradila Miloslava Šlajsová, zastupitelka ODS.

Nerad bych vysvětloval například to, proč teplárna dala někomu sponzorský dar, řekl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, který končí v představenstvu společnosti. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V současné době se také hledá, kdo obsadí post šéfa představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. Na tuto funkci totiž rezignoval nový hejtman kraje Václav Šlajs z ČSSD.

Šéf plzeňské sociální demokracie Martin Zrzavecký řekl, že ČSSD na uvolněnou funkci navrhne člověka, který stojí mimo komunální politiku.

I to by byl pozoruhodný zlom, protože zejména funkce předsedů a místopředsedů představenstev si mezi sebou už řadu let rozdělují právě komunální politici. "Nastal čas změnit přístup," uvedl Zrzavecký.

Tomáš Drápela odchod ze společnosti zdůvodnil změnou zákonů, které od nového roku posílily odpovědnost členů představenstev a staví je do nové role.

Generální ředitel tvrdí, že by po změně zákonů nerad někomu vysvětloval například to, proč teplárna dala někomu sponzorský dar. Právě tohle dělá teplárna poměrně často. Posílá miliony do nemocnice, zoo, na sport nebo kulturní akce.

Například předseda představenstva teplárny, vlivný muž plzeňské ODS Roman Jurečko, velmi rád a často připomíná, co všechno společnost finančně podporuje. Nyní se zdá, že nový zákon by mohl éru štědře rozdávajícího podniku ukončit.

"Po diskusi s právníky a na základě toho, že je tady nový občanský zákoník, jsem vyhodnotil situaci a upozornil, že představenstvo by mělo být buď čistě z profesionálů zaměřených na teplárenství, nebo z politiků. Jsem přesvědčen, že představenstvo by mělo být ryze odborné. Nemělo by rozhodovat o sponzoringu a dotování akcí města. To by měla představenstvu nařizovat valná hromada (rada města)," prohlásil Drápela.

Generální ředitel tvrdí, že nemá problém rozhodovat například o stavbě spalovny nebo kotle na biomasu a nových rozvodech tepla.

Nerad by ale nadále nesl odpovědnost za rozhodnutí zaměřená na propagaci společnosti. Po změně vedení po volbách by se totiž radní v roli valné hromady mohli začít ptát, proč teplárna poslala peníze do mateřské školy nebo sportovnímu oddílu.

Posty v městských firmách posilují vliv politiků

"O takových věcech by si měli rozhodovat s plnou odpovědností politici. Rád budu odpovídat za spalovnu, ale proč jsme dali hokejistům milion a půl a házenkářům patnáct tisíc, to já prostě obhájit neumím," vysvětluje Drápela.

Posílení odpovědnosti členů představenstev může oslabit zájem politiků o tyto funkce. V Plzni už přitom obsazení představenstva teplárny a Dopravních podniků mnoho let kopíruje rozložení politických sil ve městě.

Posty v městských firmách posilují vliv politiků nebo v některých případech fungují jako politické "trafiky". Za funkci předsedy představenstva se vyplácí zhruba třicet tisíc a u postu řadového člena přibližně polovina. Tyto honoráře ale neberou politici v uvolněných funkcích.

Radní města už si řekli vedení teplárny a Dopravních podniků o návrh nového systému obsazování funkcí. Současný systém, kdy politici sedí v představenstvech i dozorčích radách, se patrně změní na takzvaný německý model. V něm představenstvo obsazují lidé z vedení společností a politici mají posty v dozorčích radách.

Místopředseda představenstva Dopravních podniků a šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger upozornil, že v německém modelu by se změnily i pravomoci dozorčích rad. "Právě ty by totiž jmenovaly představenstvo," řekl Šneberger.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Najdete na iDNES.cz