Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psi v Plzni dostanou vlastní průkazku na MHD, novinka bude platit od ledna

  17:43aktualizováno  17:43
Revoluční novinku odhlasovali plzeňští radní. Usnesli se na zřízení předplatného pro psy, se kterými majitelé často jezdí městskou hromadnou dopravou. Zároveň posvětili zdražení předplatného pro vnitřní plzeňskou zónu od 1. ledna 2017.

Dosud mohli zadarmo jezdit v plzeňské MHD jen vodící psi s nevidomými. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

O předplatném pro cestování psů v městské dopravě informoval primátor Martin Zrzavecký. Nová nabídka je podle něj určena lidem, kteří se svými psy jezdí často městskou dopravou a na přepravu psa musí používat jednorázové jízdenky. Ty jsou ve výši polovičního běžného jízdného, stejné jízdenky jsou určené i dětem.

Plánované změny cen PMDP

Platné od 1. 1. 2017

Kvůli kopírování inflace radní plánují zdražení předplatného v městské dopravě v Plzni o 0,3 procenta. „U měsíčního plnocenného předplatného se cena zvýší o dvě koruny na 448 korun, roční bude dražší o 12 korun, nově tedy bude stát 3974 korun,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Podle Náhlíka bude i valorizované roční předplatné v mnoha případech nižší, než kolik platí cestujících v dalších srovnatelných městech. „V Plzni nyní stojí roční předplatné 3962 korun, v Brně 4450, v Ostravě 4702, v Liberci 5520, v Olomouci 3200 korun,“ prohlásil Náhlík.

Jednotlivé jízdenky na městskou dopravu v Plzni nepodraží.

„Doprovod psa si bude moci pořídit s platností od 1. ledna 2017 předplatné jízdné pro psa za 480 korun, pokud občané sami mají roční předplatné.

Polovinu částky, tedy 240 korun, zaplatí na rok za psa lidé, kteří mají nárok na bezplatnou přepravu - tedy občané starší 70 let nebo držitelé Zlaté medaile Jana Janského za odběry krve, kteří mají na Plzeňské kartě aktivovaný takzvaný nulový tarif,“ vysvětlil náměstek Petr Náhlík.

Období platnosti předplatného pro psa je dáno dobou platnosti předplatného cestujícího doprovázejícího psa, tedy maximálně 365 dnů.

Předplatné pro psa bude nahrané na Plzeňské kartě člověka, který domácího mazlíčka doprovází. Není však vázané na konkrétní zvíře, použít se dá i pro jiného psa, pokud ten splňuje podmínky pro přepravu.

Novinkou od 1. ledna 2017 bude také bezplatná přeprava jednoho psa se zdravotně postiženým. Dosud mohli zadarmo jezdit v městské dopravě jen vodicí psi s nevidomými. „Od 1. ledna 2017 budou moci jet zdarma s osobami s průkazem ZTP nebo ZTP/P jak vodící, tak asistenční a jiní psi,“ vyjmenoval náměstek Petr Náhlík.

Bezplatně jsou i nadále přepravovaní malí psi, které cestující vezou ve schránce nepřesahující rozměry 25 x 40 x 60 centimetrů.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz