Pojďte k nám na praxi, lákají firmy učně. Chtějí kvalitní zaměstnance

  16:21aktualizováno  16:21
Firmy v Plzeňském kraji si chtějí samy vychovávat kvalitní zaměstnance. Mají velký zájem o to, aby k nim chodili na praxi studenti středních odborných škol a učilišť. Ti postupně získají dovednosti zkušených pracovníků a po dokončení studia mohou ve firmách pracovat.

Firmy samy oslovují školy a nabízí praxi pro studenty a učně. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zatímco ještě před deseti lety museli ředitelé učilišť chodit do firem a přemlouvat je ke spolupráci, dnes je situace opačná. Firmy přicházejí samy. A rády. Uvědomují si, že když si vychovají studenty, často k nim také nastoupí.

"Firmy nás oslovují samy, je to pro ně jeden ze způsobů náboru nových pracovních sil. Jejich pracovníci stárnou a nemají, komu předat zkušenosti," přibližuje Jiří Houtke, zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice.

Když podle něj do firmy nastoupí čerstvý absolvent, je na startovní čáře profesního vzdělávání. "Musí se naučit ještě spoustu věcí a to jde jen praxí. Tím, že tyto činnosti bude dělat ve spolupráci s někým zkušeným," přibližuje Houtke a dodává, že v závislosti na oboru trvá výchova dobrého řemeslníka čtyři až šest let.

Jednou ze společností, které si chtějí vychovat zaměstnance, je plzeňská pobočka Otto Christ Wash Systems. Uvědomuje si konkurenci na trhu, dnešní absolventi mají opravdu z čeho vybírat.

"Chceme si vychovat absolventy pro sebe, aby viděli naši výrobu a zároveň abychom si i my mohli ověřit, jak pracují a jaký je na ně spoleh," zdůvodňuje personalistka firmy Martina Nováková. Dodává, že když nastupuje do firmy absolvent, který zde již na praxi byl, má to výhody pro obě strany.

Christ letos přijímá zhruba desítku studentů na praxi, část je ze SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara, část z SOU elektrotechnického v Plzni.

Bohumír Sobotka, zástupce ředitele druhé jmenované školy, si zvyšujícího zájmu firem povšiml. Podle něj je situace dramaticky odlišná od doby před pěti lety.

"Tehdy jsme opravdu museli do firem chodit a přesvědčovat je, že naši studenti jim mohou pomoct. A leckdy nás i poměrně nepěkně vykázali," vzpomíná Sobotka. "Dnes je to úplně naopak. Firmy samy přicházejí k panu řediteli s tím, že naše žáky chtějí na praxi. Zpravidla si u nich pak mohou vybrat i práci. To je pozitivní," konstatuje Sobotka, který si tento trend vysvětluje vyšší specializací technických oborů.

Učiliště se potýkají s mírným úbytkem žáků

"Dříve byly požadavky firem mnohem nižší. Dnes mezi našimi absolventy najdete i prodavače v elektru. I ti totiž dnes musí mít odborné technické vzdělání," upozorňuje Sobotka.

Podle Houtkeho firmy také více vybírají. Záleží jim na tom, aby byl student kvalitní. "Už nechtějí 'kus', chtějí kvalitního člověka," potvrzuje Houtke. Právě proto chodí studenti do firem většinou nejprve na měsíc na zkoušku.

Střední odborné školy a učiliště se shodně potýkají s mírným úbytkem žáků. Na vině je demografická křivka, zároveň ale i nižší zájem o technické obory.

"Před 20 lety studovalo zhruba 40 procent studentů na střední škole maturitní obor a 60 procent učební. Dnes je poměr opačný," upozorňuje Karel Suda, ředitel Střední školy v Horní Bříze. Za úspěch proto považuje, že se pomalu začíná poměr měnit, i když jen o jedno až dvě procenta ročně.

Podle Sobotky může mít na změnu částečně vliv i zavedení státní maturitní zkoušky. "Někteří rodiče s dětmi se toho podle něj zalekli. Uvažují střízlivěji a raději volí učební obor," míní Bohumír Sobotka.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem, třináctinásobným vítězem...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Tři strany se už dohodly, vítěz voleb v Plzni-Liticích končí v opozici

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Volby v okrajové části Plzně vyhrálo uskupení v čele s bývalým starostou Jaromírem Janouškem kritizovaným kvůli plánu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz