Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte k nám na praxi, lákají firmy učně. Chtějí kvalitní zaměstnance

  16:21aktualizováno  16:21
Firmy v Plzeňském kraji si chtějí samy vychovávat kvalitní zaměstnance. Mají velký zájem o to, aby k nim chodili na praxi studenti středních odborných škol a učilišť. Ti postupně získají dovednosti zkušených pracovníků a po dokončení studia mohou ve firmách pracovat.

Firmy samy oslovují školy a nabízí praxi pro studenty a učně. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zatímco ještě před deseti lety museli ředitelé učilišť chodit do firem a přemlouvat je ke spolupráci, dnes je situace opačná. Firmy přicházejí samy. A rády. Uvědomují si, že když si vychovají studenty, často k nim také nastoupí.

"Firmy nás oslovují samy, je to pro ně jeden ze způsobů náboru nových pracovních sil. Jejich pracovníci stárnou a nemají, komu předat zkušenosti," přibližuje Jiří Houtke, zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice.

Když podle něj do firmy nastoupí čerstvý absolvent, je na startovní čáře profesního vzdělávání. "Musí se naučit ještě spoustu věcí a to jde jen praxí. Tím, že tyto činnosti bude dělat ve spolupráci s někým zkušeným," přibližuje Houtke a dodává, že v závislosti na oboru trvá výchova dobrého řemeslníka čtyři až šest let.

Jednou ze společností, které si chtějí vychovat zaměstnance, je plzeňská pobočka Otto Christ Wash Systems. Uvědomuje si konkurenci na trhu, dnešní absolventi mají opravdu z čeho vybírat.

"Chceme si vychovat absolventy pro sebe, aby viděli naši výrobu a zároveň abychom si i my mohli ověřit, jak pracují a jaký je na ně spoleh," zdůvodňuje personalistka firmy Martina Nováková. Dodává, že když nastupuje do firmy absolvent, který zde již na praxi byl, má to výhody pro obě strany.

Christ letos přijímá zhruba desítku studentů na praxi, část je ze SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara, část z SOU elektrotechnického v Plzni.

Bohumír Sobotka, zástupce ředitele druhé jmenované školy, si zvyšujícího zájmu firem povšiml. Podle něj je situace dramaticky odlišná od doby před pěti lety.

"Tehdy jsme opravdu museli do firem chodit a přesvědčovat je, že naši studenti jim mohou pomoct. A leckdy nás i poměrně nepěkně vykázali," vzpomíná Sobotka. "Dnes je to úplně naopak. Firmy samy přicházejí k panu řediteli s tím, že naše žáky chtějí na praxi. Zpravidla si u nich pak mohou vybrat i práci. To je pozitivní," konstatuje Sobotka, který si tento trend vysvětluje vyšší specializací technických oborů.

Učiliště se potýkají s mírným úbytkem žáků

"Dříve byly požadavky firem mnohem nižší. Dnes mezi našimi absolventy najdete i prodavače v elektru. I ti totiž dnes musí mít odborné technické vzdělání," upozorňuje Sobotka.

Podle Houtkeho firmy také více vybírají. Záleží jim na tom, aby byl student kvalitní. "Už nechtějí 'kus', chtějí kvalitního člověka," potvrzuje Houtke. Právě proto chodí studenti do firem většinou nejprve na měsíc na zkoušku.

Střední odborné školy a učiliště se shodně potýkají s mírným úbytkem žáků. Na vině je demografická křivka, zároveň ale i nižší zájem o technické obory.

"Před 20 lety studovalo zhruba 40 procent studentů na střední škole maturitní obor a 60 procent učební. Dnes je poměr opačný," upozorňuje Karel Suda, ředitel Střední školy v Horní Bříze. Za úspěch proto považuje, že se pomalu začíná poměr měnit, i když jen o jedno až dvě procenta ročně.

Podle Sobotky může mít na změnu částečně vliv i zavedení státní maturitní zkoušky. "Někteří rodiče s dětmi se toho podle něj zalekli. Uvažují střízlivěji a raději volí učební obor," míní Bohumír Sobotka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz