Právnická fakulta nesmí přijímat nové studenty. Přijde kvůli tomu o miliony korun. Hrozí také, že odejdou někteří učitelé.

Právnická fakulta nesmí přijímat nové studenty. Přijde kvůli tomu o miliony korun. Hrozí také, že odejdou někteří učitelé. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Právnickou fakultu v Plzni čeká boj o přežití, přijde o miliony korun

  • 6
Západočeská univerzita ani právnická fakulta nepodají rozklad proti rozhodnutí ministerstva školství, které jim koncem května zakázalo přijímat studenty do prvního ročníku pětiletého magisterského studia. Fakultu tak čeká boj o přežití, protože přijde o miliony korun.

Právnická fakulta se bude muset v příštím roce vypořádat s propadem příjmů v řádu několika milionů korun. Peníze ze státního rozpočtu totiž dostává právě podle počtu studentů. Již dříve děkan Jan Pauly uvedl, že zákaz přijímání nových studentů považuje za likvidační.

Pauly se spoléhá na pomoc Západočeské univerzity (ZČU). Ta ale s největší pravděpodobností finance přímo neposkytne. "Nabídka pomoci nebyla míněna tak, že by se měly přerozdělovat peníze jednotlivých fakult. Chceme spíš fakultě pomoci najít cesty, kde prostředky získat," nastínila mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Podle ní by se mohlo jednat o metodické vedení či analýzu situace.

Podle Tomáše Hnetily, člena studentské kúrie akademického senátu fakulty, by práva potřebovala výraznou reformu. Už nyní je podle něj škola přezaměstnaná.

"Je potřeba začít se více věnovat vědě, snažit se o granty, vyučující by se měli věnovat publikační činnosti. To jsou věci, které dělají všechny vysoké školy. Ministerstvo nastavuje metodiku financování tak, aby je k tomu nutilo," konstatoval Hnetila s tím, že žádná škola by se neměla spoléhat jen na to, že bude živa jen z příspěvků na studenty.

Otázkou ale podle něj je, zda je to na fakultě reálné. "Já po této reformě volám už nějakou dobu. Zatím se ale ani minulý, ani stávající děkan neodhodlali do toho pustit," řekl Hnetila, který částečně pochybuje, zda to vůbec udělat chtějí. V případě, že se fakulta nebude razantněji reformovat, dostane se podle něj do značné ztráty.

Právnická fakulta přijde v příštím akademickém roce minimálně o první ročník magisterských studentů, kterých měly být zhruba tři stovky. Hrozí také, že ministerstvo potvrdí své zamítavé stanovisko a fakulta nebude moci přijímat ani bakaláře. To by znamenalo o další stovku studentů méně. Letos přitom přispíval stát fakultám na jednoho studenta přibližně 28 tisíc korun.

Práva mají peníze ještě do konce kalendářního roku

To by v případě absence prváků magisterského programu nyní znamenalo pro práva o 8,4 milionu méně. "Ministerstvo ale bude od příštího roku na studenty platit méně. Pro nás by to tedy znamenalo propad zhruba 6,1 milionu korun hrubého. Klesnou nám ale náklady a 'čistá' ztráta by se tedy pohybovala kolem 4,5 milionu korun," informoval děkan Pauly s tím, že tato částka odpovídá čtvrtině až třetině rozpočtu fakulty.

Prostředky fakultám jsou přidělovány vždy na kalendářní, nikoliv akademický rok. Do konce roku tedy práva finance mají, propad příjmů kvůli absenci prváků bude následovat až v roce 2013. Zda by mohla alespoň nějakou částkou fakultě opravdu pomoct univerzita, nechtěla mluvčí Kvapilová předjímat. "Rozpočet na příští rok se bude zřejmě připravovat v průběhu podzimu," sdělila.

Už dříve naznačil děkan Pauly, že by mohli v souvislosti s rozhodnutím ministerstva odejít z fakulty i někteří vyučující. Údajně měl od některých i signály, že se k tomu chystají. "Nemám informaci, že by nyní někdo odejít chtěl," řekl v úterý.

Na fakultě je řada vyučujících, kteří zajišťují primárně výuku předmětů v prvním ročníku. "Kdybych je propustil, definitivně tím odsuzuji fakultu k zániku," uvedl Pauly, který věří, že od příštího roku bude opět možné prváky přijímat.

Zmínění pedagogové se podle něj do větší míry mohou věnovat vědecké činnosti nebo vyučovat jiné povinně volitelné předměty.