Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní...

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní komplex Corso, lidé ho však odmítli v referendu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Na místě plzeňského Corsa mohou vzniknout menší obchody, tvrdí právníci

  • 0
Podle nového právního posudku, který získalo vedení Plzně, neznamená výsledek referenda, že by na místě zbořeného obchodního domu Inwest nemohl vzniknout ani jeden obchod. Ačkoli Plzeňané obří obchodní komplex Corso Americká v centru města odmítli, menší obchody tam prý vzniknout mohou.

Nový posudek říká, že na místě po zbořeném Domu kultury Inwest je možné postavit i obchody, pokud nová zástavba nebude mít ráz a funkci obřího obchodního komplexu, který by dominoval stavbám ve svém okolí.

Analýzu pro město připravila advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík. Její rozbor vyznívá pro město dobře. Posudek popřel dřívější tvrzení některých zastupitelů, že po referendu už v území nelze postavit ani trafiku nebo květinářství, nebo že tam nemohou být domy podobné těm na druhé straně Americké třídy, kde jsou v přízemí obchody.

Z analýzy vyplývá, že obchody běžných rozměrů v oblasti mezi Denisovým nábřežím a Americkou třídou vzniknout mohou. Advokátní kancelář totiž vychází z toho, že lidé se při hlasování v referendu vyjadřovali nikoliv obecně proti obchodům jakéhokoliv druhu, ale cíleně k plánu na Corso Americká, za kterým stojí společnost Amádeus.

Referendum bylo o Corsu, ne o obchodech

"V referendu se hlasovalo o konkrétním projektu, o konkrétní stavbě. Celé referendum vlastně bylo o architektonickém pojetí toho, co tam má stát," prohlásil zástupce advokátní kanceláře Petr Kasík. Ten také řekl, že výsledek referenda, který vyzněl proti obří stavbě, se v zásadě potkává s požadavky, které mělo na stavbu město.

"Vejde se to do tří bodů vašich regulačních podmínek. Stavba nemá mít charakter stavby předměstského typu. Musí být členěna hmotově a nemá být dominantní vůči jiným stavbám v centru města," uvedl Kasík. Advokát tvrdil, že projekt Corso Americká zmíněným podmínkám neodpovídá.

Petr Kasík také řekl, že město zatím neudělalo nic, za co by si mohla společnost Amádeus nárokovat finanční náhrady. Zástupci advokátní kanceláře jsou přesvědčeni, že město nyní může jednat s investorem o podstatně změněném nebo jiném projektu na využití zhruba dvouhektarového území. Nesmí se ovšem jednat o ekvivalent Corsa Americká a stavba musí splnit regulační podmínky města.

Nový posudek vyznívá pro město příznivě

Náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) prohlásil, že na základě nové právní analýzy bude s investorem o možné změně projektu aktivně jednat.

Primátor Martin Baxa (ODS) připustil, že nový právní posudek vyznívá pro město poměrně příznivě. "Pro mě je v té zprávě nejdůležitější informace, že město dosud v žádném kroku souvisejícím s referendem nepochybilo," sdělil Baxa.

Zástupce iniciátorů referenda Martin Marek nevyloučil, že by v území obchody vzniknout mohly. Nemyslí si ovšem, že by například stačilo původně plánovanou stavbu rozčlenit na několik částí. "Umím si ale například představit, že by tam byly bytové domy, ve kterých budou dole obchody. Ale nemůže tam být veliký objekt určený převážně pro obchod," konstatoval.

Po lednovém referendu město dalo k projektu negativní stanovisko v rámci územního řízení. Radnice také oznámila, že pokládá za neplatnou smlouvu na pronájem městských pozemků, na které měla stavba svými okraji zasáhnout. Radnice zároveň podala žalobu na vyklizení městských pozemků.

Společnost Amádeus dosud tvrdila, že smlouvu na pozemky města považuje za nadále platnou a projekt měnit nechtěla.