Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na místě plzeňského Corsa mohou vzniknout menší obchody, tvrdí právníci

  17:39aktualizováno  17:39
Podle nového právního posudku, který získalo vedení Plzně, neznamená výsledek referenda, že by na místě zbořeného obchodního domu Inwest nemohl vzniknout ani jeden obchod. Ačkoli Plzeňané obří obchodní komplex Corso Americká v centru města odmítli, menší obchody tam prý vzniknout mohou.
Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní komplex Corso, lidé ho ale odmítli v referendu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Nový posudek říká, že na místě po zbořeném Domu kultury Inwest je možné postavit i obchody, pokud nová zástavba nebude mít ráz a funkci obřího obchodního komplexu, který by dominoval stavbám ve svém okolí.

Analýzu pro město připravila advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík. Její rozbor vyznívá pro město dobře. Posudek popřel dřívější tvrzení některých zastupitelů, že po referendu už v území nelze postavit ani trafiku nebo květinářství, nebo že tam nemohou být domy podobné těm na druhé straně Americké třídy, kde jsou v přízemí obchody.

Z analýzy vyplývá, že obchody běžných rozměrů v oblasti mezi Denisovým nábřežím a Americkou třídou vzniknout mohou. Advokátní kancelář totiž vychází z toho, že lidé se při hlasování v referendu vyjadřovali nikoliv obecně proti obchodům jakéhokoliv druhu, ale cíleně k plánu na Corso Americká, za kterým stojí společnost Amádeus.

Referendum bylo o Corsu, ne o obchodech

"V referendu se hlasovalo o konkrétním projektu, o konkrétní stavbě. Celé referendum vlastně bylo o architektonickém pojetí toho, co tam má stát," prohlásil zástupce advokátní kanceláře Petr Kasík. Ten také řekl, že výsledek referenda, který vyzněl proti obří stavbě, se v zásadě potkává s požadavky, které mělo na stavbu město.

"Vejde se to do tří bodů vašich regulačních podmínek. Stavba nemá mít charakter stavby předměstského typu. Musí být členěna hmotově a nemá být dominantní vůči jiným stavbám v centru města," uvedl Kasík. Advokát tvrdil, že projekt Corso Americká zmíněným podmínkám neodpovídá.

Petr Kasík také řekl, že město zatím neudělalo nic, za co by si mohla společnost Amádeus nárokovat finanční náhrady. Zástupci advokátní kanceláře jsou přesvědčeni, že město nyní může jednat s investorem o podstatně změněném nebo jiném projektu na využití zhruba dvouhektarového území. Nesmí se ovšem jednat o ekvivalent Corsa Americká a stavba musí splnit regulační podmínky města.

Nový posudek vyznívá pro město příznivě

Náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) prohlásil, že na základě nové právní analýzy bude s investorem o možné změně projektu aktivně jednat.

Primátor Martin Baxa (ODS) připustil, že nový právní posudek vyznívá pro město poměrně příznivě. "Pro mě je v té zprávě nejdůležitější informace, že město dosud v žádném kroku souvisejícím s referendem nepochybilo," sdělil Baxa.

Zástupce iniciátorů referenda Martin Marek nevyloučil, že by v území obchody vzniknout mohly. Nemyslí si ovšem, že by například stačilo původně plánovanou stavbu rozčlenit na několik částí. "Umím si ale například představit, že by tam byly bytové domy, ve kterých budou dole obchody. Ale nemůže tam být veliký objekt určený převážně pro obchod," konstatoval.

Po lednovém referendu město dalo k projektu negativní stanovisko v rámci územního řízení. Radnice také oznámila, že pokládá za neplatnou smlouvu na pronájem městských pozemků, na které měla stavba svými okraji zasáhnout. Radnice zároveň podala žalobu na vyklizení městských pozemků.

Společnost Amádeus dosud tvrdila, že smlouvu na pozemky města považuje za nadále platnou a projekt měnit nechtěla.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz