Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na místě plzeňského Corsa mohou vzniknout menší obchody, tvrdí právníci

  17:39aktualizováno  17:39
Podle nového právního posudku, který získalo vedení Plzně, neznamená výsledek referenda, že by na místě zbořeného obchodního domu Inwest nemohl vzniknout ani jeden obchod. Ačkoli Plzeňané obří obchodní komplex Corso Americká v centru města odmítli, menší obchody tam prý vzniknout mohou.
Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní komplex Corso, lidé ho ale odmítli v referendu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Nový posudek říká, že na místě po zbořeném Domu kultury Inwest je možné postavit i obchody, pokud nová zástavba nebude mít ráz a funkci obřího obchodního komplexu, který by dominoval stavbám ve svém okolí.

Analýzu pro město připravila advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík. Její rozbor vyznívá pro město dobře. Posudek popřel dřívější tvrzení některých zastupitelů, že po referendu už v území nelze postavit ani trafiku nebo květinářství, nebo že tam nemohou být domy podobné těm na druhé straně Americké třídy, kde jsou v přízemí obchody.

Z analýzy vyplývá, že obchody běžných rozměrů v oblasti mezi Denisovým nábřežím a Americkou třídou vzniknout mohou. Advokátní kancelář totiž vychází z toho, že lidé se při hlasování v referendu vyjadřovali nikoliv obecně proti obchodům jakéhokoliv druhu, ale cíleně k plánu na Corso Americká, za kterým stojí společnost Amádeus.

Referendum bylo o Corsu, ne o obchodech

"V referendu se hlasovalo o konkrétním projektu, o konkrétní stavbě. Celé referendum vlastně bylo o architektonickém pojetí toho, co tam má stát," prohlásil zástupce advokátní kanceláře Petr Kasík. Ten také řekl, že výsledek referenda, který vyzněl proti obří stavbě, se v zásadě potkává s požadavky, které mělo na stavbu město.

"Vejde se to do tří bodů vašich regulačních podmínek. Stavba nemá mít charakter stavby předměstského typu. Musí být členěna hmotově a nemá být dominantní vůči jiným stavbám v centru města," uvedl Kasík. Advokát tvrdil, že projekt Corso Americká zmíněným podmínkám neodpovídá.

Petr Kasík také řekl, že město zatím neudělalo nic, za co by si mohla společnost Amádeus nárokovat finanční náhrady. Zástupci advokátní kanceláře jsou přesvědčeni, že město nyní může jednat s investorem o podstatně změněném nebo jiném projektu na využití zhruba dvouhektarového území. Nesmí se ovšem jednat o ekvivalent Corsa Americká a stavba musí splnit regulační podmínky města.

Nový posudek vyznívá pro město příznivě

Náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) prohlásil, že na základě nové právní analýzy bude s investorem o možné změně projektu aktivně jednat.

Primátor Martin Baxa (ODS) připustil, že nový právní posudek vyznívá pro město poměrně příznivě. "Pro mě je v té zprávě nejdůležitější informace, že město dosud v žádném kroku souvisejícím s referendem nepochybilo," sdělil Baxa.

Zástupce iniciátorů referenda Martin Marek nevyloučil, že by v území obchody vzniknout mohly. Nemyslí si ovšem, že by například stačilo původně plánovanou stavbu rozčlenit na několik částí. "Umím si ale například představit, že by tam byly bytové domy, ve kterých budou dole obchody. Ale nemůže tam být veliký objekt určený převážně pro obchod," konstatoval.

Po lednovém referendu město dalo k projektu negativní stanovisko v rámci územního řízení. Radnice také oznámila, že pokládá za neplatnou smlouvu na pronájem městských pozemků, na které měla stavba svými okraji zasáhnout. Radnice zároveň podala žalobu na vyklizení městských pozemků.

Společnost Amádeus dosud tvrdila, že smlouvu na pozemky města považuje za nadále platnou a projekt měnit nechtěla.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...

Farmářské trhy startují, prodejci budou do Plzně jezdit každou sobotu

(Ilustrační snímek)

Oblíbenost plzeňských farmářských trhů stále stoupá. Organizátoři proto rozhodli, že se na náměstí Republiky budou...

Šest statečných pomohlo, když byly v sázce životy druhých

Ocenění za záchranu života převzali Petr Šafránek, Lukáš Bouda, Kristýna...

Šest statečných převzalo ocenění za záchranu lidského života. Pamětní plaketu a šek na deset tisíc korun si právem...

Najdete na iDNES.cz