Ombudsman Pavel Varvařovský na jaře prověřoval, zda Plzeň diskriminuje zájemce o byty. To se nepotvrdilo. Vyzval ale radnici, ať zveřejní pravidla pro přidělování bytů.

Ombudsman Pavel Varvařovský na jaře prověřoval, zda Plzeň diskriminuje zájemce o byty. To se nepotvrdilo. Vyzval ale radnici, ať zveřejní pravidla pro přidělování bytů. | foto: Radek Miča, MAFRA

Plzeň na výzvu ombudsmana zveřejnila kritéria pro přidělování bytů

  • 0
Na internetových stránkách města Plzně si už každý může přečíst, podle čeho budou úředníci posuzovat jeho žádost o přidělení nájemního městského bytu. Radnice tak reaguje na výzvu ombudsmana Pavla Varvařovského, který na jaře žádal, aby byla pravidla veřejná.

Plzeňský magistrát zveřejnil pravidla pro přidělování nájemních městských bytů, čímž padlo jedno letité tabu.

K tomuto kroku vyzval nedávno radnici ombudsman Pavel Varvařovský, který prověřoval, zda Plzeň diskriminuje zájemce o byty. To se nepotvrdilo, ale ombudsman žádal, aby pravidla pro hodnocení žádostí o byt byla veřejná.

Dříve se tomu zástupci magistrátu bránili a zdůvodňovali to obavami, že by zájemci o byty mohli podvádět.

Michaela Hirtová ze společnosti Tady a teď, která pomáhá sociálně slabým, ale zdůrazňovala, že netransparentní postup magistrátu komplikuje jejich situaci. Po zveřejnění pravidel k vyhodnocení žádostí o byt prohlásila, že nechápe, proč nebyly zveřejněny už dávno.

"Měli hrůzu ze zneužívání, ale myslím, že to ani nebylo možné. Všechny požadované údaje jsou kontrolovatelné," reagovala Hirtová. Ta přitom upozornila, že když v minulosti pravidla pro hodnocení žádostí od úředníků získala, byla varována, že je nesmí rozšířit dál. "To bylo absurdní," sdělila.

A co tedy zveřejněná kritéria k hodnocení žádostí říkají? Například, že přednost mají ti, kteří bydlí nebo pracují v Plzni. Pravidla také uvádějí, že při hodnocení žádosti se bude přihlížet, zda má žadatel dostatečný příjem na platbu nájemného, nebo k tomu, kolik lidí bude byt obývat. Přihlížet se může i k naléhavosti potřeby získat byt například u lidí pečujících o děti.

Vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc tvrdí, že uveřejnění pravidel už nyní úřadu nezpůsobí potíže. Nezveřejňovat pravidla pro hodnocení žádostí podle něj mělo smysl zejména v době, kdy nájemné v městských bytech bylo výrazně nižší než na trhu.

Zájemců o byty už není tolik, nájemné je vyšší než dříve

"O městské byty se hlásilo mnohem víc lidí. Situace tehdy byla jiná," prohlásil Švarc. Ten se nicméně v případě pravidel pro hodnocení žádostí o byt na rozdíl od ombudsmana nedomnívá, že měla být veřejně přístupná.

"Je to záležitost, která spadá do samostatné působnosti obce. Každý vlastník si může rozhodovat, s kým uzavře nájemní smlouvu, takže pravidla by měla být posuzována jako interní předpis. Zveřejnili jsme je, aby nedocházelo k dalším sporům," konstatoval Švarc.

Šéf bytového odboru navíc upozornil, že město na konci minulého roku výrazně zjednodušilo systém přidělování městských bytů, které již nabízí na internetových stránkách.

"Lidé, kteří mají patřičný příjem, se o ně mohou hlásit. Stav proti minulosti je jiný, protože nájemné v městských bytech je vyšší a zájemců už není tolik," uvedl Švarc.

Město už v rámci zjednodušení pravidel zrušilo podmínku, že žadatelé musí mít menší než průměrný příjem. Byty nižší kvality radnice nabízí se slevou až 30 procent ze sazby nájemného 82 korun za metr čtvereční.