Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

  16:38aktualizováno  16:38
Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd přitom zůstala stejná. Zaměstnanci nyní pracují o dvě a půl hodiny méně než dříve. Podle vedení společnosti se objem výroby nezměnil a produktivita práce vzrostla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Na doporučení poradenské firmy jsme nastavili takové pracovní podmínky, které uspokojí naše výrobní požadavky a současně poskytnou zaměstnancům více volného času,“ uvedl Roland Dimbath, ředitel české pobočky německé společnosti Rodenstock v Klatovech.

Společnost je pravděpodobně první v Plzeňském kraji, kde je pracovní doba nižší než 37,5 hodiny, které stanovuje zákoník práce. Podle zpráv z firmy je to ale vykoupeno takzvaně potem a krví, protože zde stále zůstává hodně přesčasové práce.

Jeden z pracovníků Rodenstocku, který nechtěl být jmenován, uvedl, že zkrácení pracovní doby je výměnným obchodem za to, že lidé přijdou do firmy takzvaně na písknutí, kdykoli je to nutné.

„Dva volné víkendy v měsíci jsou spíše obvyklou praxí, rodinnému životu to moc nepřeje,“ sdělil. Je to podle něj dané tím, že firma musí plnit zakázky v rozmezí 12 až 48 hodin.

O zkrácení pracovní doby v českých firmách usilují odboráři. Ti si v dubnu na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů dali za úkol, že chtějí docílit zkrácení pracovní doby ze 40 hodin na 37,5 hodiny týdně.

Předseda konfederace Josef Středula tehdy uvedl, že by mělo být reálné docílit toho v celé ekonomice do tří či čtyř let. „Už jsme dosáhli v kolektivních dohodách unikátního výsledku. Tam, kde působíme, je týdenní pracovní doba 37,5 hodiny dokonce v 77 procentech případů,“ prohlásil šéf odborů.

Někteří manažeři ale argumentují, že je zkracování pracovní doby v době, kdy je nedostatek pracovníků na trhu, hazardem. Podle nich hrozí firmám snížení výkonů a tržeb.

V Rodenstocku se to nicméně nestalo. „Přestože nyní zaměstnanci pracují o 2,5 hodiny méně, s novým rozvrhem směn se objem výroby nijak nezměnil. Naopak produktivita zaměstnanců vzrostla přibližně o tři procenta,“ uvedla mluvčí firmy Petra Sejpalová.

Vedení Rodenstocku si podle ní od provedených změn slibuje především zlepšení atmosféry na pracovišti a věří, že spokojenost zaměstnanců povede ke snížení nemocnosti a fluktuace.

K tomu by v klatovské firmě mohly přispět i mzdy zaměstnanců, kterých bylo podle účetní uzávěrky z roku 2017 celkem 938. Jejich průměrná měsíční mzda byla loni 32 608 korun, což je o téměř 13 procent víc než v roce předchozím.

Celkový zisk firmy byl ale loni po zdanění meziročně nižší o téměř 22 procent, když dosáhl 28,2 milionu korun.

Vedoucí regionálního pracoviště odborového svazu KOVO v Plzni Ivo Kužel upřesnil, že v jednosměnném provozu nyní v Česku zákon ukládá čtyřicetihodinový pracovní týden, u dvousměnného provozu je to 38,75 hodiny, u třísměnného a nepřetržitého provozu je to 37,5 hodiny.

„Ve firmách, kde náš odborový svaz v Plzeňském kraji působí, se snažíme při kolektivním vyjednávání o to, aby 37,5 hodiny týdně měli všichni. Ve více než 50 procentech firem už je to normální věc. A to nepočítám subjekty, kde je to dané zákonem, tedy podniky s třísměnným nebo nepřetržitým provozem,“ sdělil Kužel.

České firmy dosahují v produktivitě práce jen 80 procent

Podle unijního statistického úřadu Eurostat tráví průměrný český zaměstnanec v práci 41,7 hodin týdně, což je téměř o půlhodinu více než celoevropský průměr.

„Průměrná týdenní pracovní doba se loni snížila na 41,1 hodiny proti 42 hodinám v roce 2003. Zatímco zaměstnanci odpracovali v průměru 39,3 hodiny týdně, podnikatelé 44,1 hodiny,“ odvolala se na studii Raiffeisenbank Sejpalová.

Problémem českých firem je, že v produktivitě práce dosahují jen 80 procent evropského průměru.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Najdete na iDNES.cz