Půjčil pole stavařům, místo kvalitní ornice mu vrátili hlínu s odpady

  19:07aktualizováno  19:07
Josef Beránek pronajal část pozemku v Kyšicích na Plzeňsku firmě Metrostav, která na něm vybudovala provizorní komunikaci do lomu při výstavbě železničního tunelu. Vrátit mu ho měla v původním stavu. Podle pronajímatele se tak ale nestalo. Místo ornice dostal směs odpadu a hlíny.

Na části pozemku, který Josef Beránek zdědil po předcích a pronajal Metrostavu, si firma vybudovala provizorní cestu pro odvoz odpadu do zdejšího lomu. Cestu měla dát do původního stavu.

To znamená, že tam měla hlavně navézt původní ornici. Místo ní ze země ale koukaly plastové lahve a další odpad. Navíc je zemina plná kamení.

„Pozemek moje rodina vlastní od roku 1720. Co se týče katastru Kyšic, jedná se o jednu z nejbonitnějších půd. Z toho, co tam firma navezla, se moji předkové obracejí v hrobě. Je to šílené,“ uvedl Beránek, když se na rekultivovanou cestu podíval.

„Mně se to nelíbí a nebude se to líbit ani dalším vlastníkům, kteří svoje pole pronajali Metrostavu,“ popsal Beránek.

Fotogalerie

Poprask nastal, když před dvěma týdny šla lékařka Iva Růžičková, která kousek od tunelu a zmíněného pole Josefa Beránka bydlí, na procházku k nedalekému Ejpovickému jezeru. Poté, co bývalou cestu Metrostavu viděla po obnově, ihned zavolala do redakce MF DNES.

„Vypadá to tam pekelně, skoro jsem plakala. Krásná ornice, která byla u pole připravená, najednou zmizela a navezli tam něco, v čem jsou mraky odpadu. Je to úplně nechutné. Kam zmizela ornice se můžeme jen dohadovat,“ líčila zoufale Iva Růžičková.

MF DNES tedy poslala fotografie z pole plného plastových lahví a igelitových tašek mluvčímu Metrostavu. „Jestli je to tak, musíme to dát do původního stavu,“ uvedl minulou středu mluvčí Vojtěch Kostiha.

Na poli se válejí plastové lahve a tašky

Ještě ten večer poslal odpověď. „V příloze zasílám fotografii aktuálního stavu pořízenou pracovníky stavby. Vše je podle informací ze stavby již napraveno,“ napsal Kostiha a vysvětlil, jak situace vznikla.

„Bohužel si někdo z místních udělal skládku v místě, kde byl složen kompost. Z toho celá tato záležitost vznikla,“ uvedl.

Přidal seznam prací, které byly na místě bývalé dočasné cesty přes pozemky Josefa Beránka provedeny od prosince loňského roku do letošního dubna.
„Vrácení ornice v její původní mocnosti, hnojení, orba. Teď už by to mělo být v pořádku a pozemky jsou uvedeny do původního stavu,“ dodal Kostiha.

Když se ale na místo vydal Josef Beránek, měl jiný názor. „Plasty už tam sice nejsou, ale to není ornice, to je nějaký nehezký materiál, směs hlíny s něčím neidentifikovatelným. Navíc je to samý kámen, který tu moji předkové po staletí sbírali. To není ornice, která tam byla, když jsem pozemek Metrostavu předával. Stačí se podívat vedle na pole,“ popsal Beránek.

„To, co tam dali, ať si odbagrují a přivezou ornici, která tam byla,“ dodal a posteskl si, že když pole pronajímal, neudělal si fotodokumentaci.

„Sázel jsem na serióznost velké firmy,“ dodal. Teď je odhodlán vyvíjet na Metrostav tlak, aby společnost vše uvedla do původního stavu.

Mikuláš Madaras z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze vysvětlil, že zda jde o původní ornici je možné zjistit zpracováním soudně znaleckých posudků, kdy akreditovaní pracovníci na místě odebírají vzorky.

Metrostav: pozemky dáme do původního stavu

„S jejich pomocí se dá dokázat, že půda je zničená. Když ne srovnáním s předchozím stavem, tak srovnáním s okolními pozemky,“ popsal odborník v oblasti půdy.

Dodal, že postižený hned nemusí s věcí chodit k soudu, ale s pomocí posudku může tlačit na firmu, aby své povinnosti splnila.

„Pro podobné případy totiž existuje přesná metodika, jak na místo postupně vracet původní vrstvy včetně ornice, která se musí uskladnit zvlášť, aby se nesmíchala s podložím,“ dodal s připomínkou, že vrchní humusová vrstva půdy se tvoří tisíce let a když tam někdo naveze třeba podorniční část, má směs úplně jinou úrodnost, což se bude stovky let projevovat na výnosech.

Zdá se ale, že posudek nebude muset Josef Beránek platit. Metrostav se mu totiž následující den ozval. „My se na pozemky, kde jsme měli provizorní komunikaci do lomu, ještě znovu podíváme s naším dodavatelem a v co nejkratší době provedeme takové úpravy, aby se pozemky dostaly do původního stavu,“ napsal Beránkovi pracovník Metrostavu Jiří Barabáš.

MF DNES bude situaci na poli u Kyšic dál sledovat, protože pole zde Metrostavu nepronajal jen Josef Beránek, ale i další vlastníci orné půdy.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Školáci proti profesorům. Podívejte se na sestřih Plzeň vs. Real

BEZPROSTŘEDNĚ PO ZÁPASE. Vpředu zklamaný plzeňský obránce Lukáš Hejda, vzadu si...

Měl to být zápas století, alespoň tak to nazývali v Plzni. Jenomže už během první půle bylo po něm. Slavný Real Madrid...

Další z rubriky

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

Fotky, tácky, noviny. Do brány pivovaru uložili vzkaz dalším generacím

Zástupci Plzeňského Prazdroje uložili do Jubilejní brány schránku s dobovými...

Fotografie, pivní tácky, noviny i poselství budoucím generacím vložili zástupci Plzeňského Prazdroje do měděné pamětní...

Cyklistu srazilo auto a odhodilo ho na autobus, muž v nemocnici zemřel

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Nehoda s tragickými následky se stala v pondělí večer u Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Do cyklisty, který zřejmě spadl z...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz