Chtěli na vodu, teď uklízejí po povodni. Proud urval i betonové nádrže

  11:18aktualizováno  11:18
Uplynulé tři dny změnily lidem na Klatovsku prázdninové plány. Například rodina majitele Aktivity parku v Kocourově se chystala na vodu, místo toho uklízejí spoušť po povodni. O pomoci obcím bude rozhodovat krajské zastupitelstvo.

V Kocourově lidé v těchto dnech místo odpočinku uklízejí po povodních. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Večer jsme seděli na zahradě u potoka u ohně, během 20 minut se potok několikanásobně zvednul a bral všechno, co stálo v cestě. Nejdřív byla taková přeprška, pak déšť zesílil a během dvaceti minut se z potoka, který má za normálních okolností pět centimetrů vody, stalo strašlivé zvíře - deset metrů široká a deset metrů hluboká řeka," popsal Martin Rulf z Aktivity parku.

Ve sportovním areálu potok strhl několikasetkilogramové betonové nádrže a část potrubí k zasněžovacímu systému sjezdovky. Voda brala stromy a servala i část parkoviště. "Zasněžovací systém se v dolní části sjezdovky musí udělat nový," uvedl Rulf.

O kus dál se prohnala prudká metrová vlna zahradou a dvorem Václava Petráně.

"Celou noc jsme pracovali a odklízeli vrstvu bahna. Když voda odešla, měli jsme všude v domě několikacentimetrovou vrstvu bahna. Žena už kontaktovala pojišťovnu a likvidátor by měl přijet co nejdříve," vypráví Petráň. Nedaleko od jeho domu živel serval a odnesl asi osmimetrový pás asfaltové silnice.

Škody sčítají i lidé v Mochtíně

"Muselo to spadnout v kopcích nad Mochtínem, protože odtud pak přišla vlna vysoká metr a půl, fotbalové hřiště i vedlejší hospoda, to bylo všechno jedna řeka," říká Helena Geigerová z Mochtína.

Fotogalerie

Se slzami v očích mluví o místní důchodkyni, která když viděla, jak se jí voda prohání domem, zkolabovala a nedožila se rána. "Je to hrozné, je to ten dům za hřištěm," ukazuje na stavení s hnědou střechou. Geigerovi teď budou sčítat škody. "Synův dům totiž vodě stál také v cestě," vylíčila Geigerová.

Lidé, které záplavy postihly, se shodují na tom, že vše se odehrálo tak rychle, že nebylo téměř možné se na něco připravit. Obrovské rychlosti a síle, s jakou povodně udeřily, se nedalo čelit.

"Teď budeme sčítat škody, ať už v Klatovech-Lubech, tak i v Mochtíně, Kocourově a dalších obcích. Poslali jsme starostům formulář, aby škody mohli přesně popsat. Vše jsme nafotili a budeme se snažit obcím pomoci z fondu kraje určeného na havárie a havarijní stavy. Škody na majetku kraje odhaduji v řádech milionů korun, teď to musí vyčíslit obce," konstatoval radní Plzeňského kraje Ivo Grüner.

O tom, kolik kraj obcím poskytne, bude rozhodovat zastupitelstvo. Pokud budou škody vyšší a bude třeba řešit je rychleji, tak se sejde mimořádné zastupitelstvo kraje, jinak bude rozhodovat v září.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Bezpečnost, výstavba a doprava, shodlo se na prioritách nové vedení Plzně

K hlavním prioritám nového vedení města Plzně bude problematika dopravy, téma...

Problematika dopravy včetně parkování, téma bezpečnosti, vylepšování veřejných prostranství a bytová výstavba budou...

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Najdete na iDNES.cz