Denisovo nábřeží v Plzni bylo pod vodou. Rozlitou řeku Radbuzu nezadržely ani...

Denisovo nábřeží v Plzni bylo pod vodou. Rozlitou řeku Radbuzu nezadržely ani pytle s pískem. | foto: archiv MF DNES

Povodně 2002: Druhá vlna udeřila, zoufalí Plzeňané plnili pytle pískem

  • 1
Před deseti roky připomínalo Plzeňsko válečnou zónu. V noci na 13. srpna 2002 sem plnou silou vtrhla druhá vlna ničivých záplav. Stovky lidí v centru plnily pytle pískem, aby udržely řeku Radbuzu v korytě. Čtvrť Roudná byla pod vodou. Ve městě kolabovala veřejná doprava. Lidé se báli, že povodeň strhne most U Jána.

Voda se tehdy dostala i do míst, kde by ji nikdo nečekal. Když se řeku Radbuzu v centru Plzně snažili dobrovolníci umravnit bariérou z pytlů s pískem naskládanou až na horní okraj zábradlí, voda si našla cestu jinudy. Hrnula se kanály i dalšími cestami směrem od Štruncových sadů. 

Odolají lávky pro pěší u domu kultury náporům vody, stromů a dalších věcí, které řeka přináší, nebo je utrhnou? Nárazy kmenů do kovové konstrukce připomínaly varovné bušení. O kus dál, na mostě U Jána, hasiči odřezávají zábradlí. Bojí se, aby se nestalo hrází, do které budou kmeny bušit tak dlouho, až celou stavbu strhnou.

Vytopená je i poliklinika na Denisově nábřeží, obě hlavní policejní budovy, policejní telefony kvůli zatopené ústředně umlknou. Dobrovolníky pytlující písek na nábřeží sledují tisíce lidí na prostranství pod bankou a z ochozů domu kultury.

S předstihem je pro auta otevřen právě dokončený most nad vlakovým nádražím.
Roudná je pod vodou, od večera 12. srpna tam probíhá evakuace lidí. Připravuje se záchrana zvířat v zoologické zahradě, nákupní centrum na Roudné je zatopené. Pod vodou poprvé v historii zmizel trávník na hřišti ve Štruncových sadech, kde hraje Viktoria Plzeň.

Krajská povodňová komise řeší, jak zajistí pitnou vodu pro město, pokud řeka Úhlava zatopí jedinou úpravnu vody v Doudlevcích.

Horké chvilky zažívali i pracovníci plzeňského Dopravního podniku. "Všechny trolejbusy a část autobusů jsme museli z parkoviště ve vozovně narychlo vyvézt do ulic kolem Cukrovarské ulice, aby se vozidla neutopila. Po městě tehdy jezdily jen autobusy a pár trolejbusů, které už měly pomocný pohon. Postupně se zastavila tramvajová doprava v celém městě. Doubravka byla odříznutá od zbytku Plzně, kam to šlo, jely autobusy. Hromadná doprava byla spíše nahodilá - řidiči informovali cestující, kam vlastně jedou a jaká bude další stanice. Byla to katastrofa, nerad na to vzpomínám," říká dopravně-provozní ředitel Dopravního podniku Václav Zikmund.  

Plzeň tehdy připomínala válečnou zónu. Ze všech stran přijížděly posily a dobrovolníci. Policie stavěla všechny kamiony u Rokycan a ve směru od Německa u Sulkova. V Hradci u Stoda voda utrhla násep pod hlavní železniční tratí z Plzně do Domažlic, koleje visely ve vzduchu.