Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná výměna prvních Plzeňských karet. Za novou lidé zaplatí 170 korun

  8:46aktualizováno  8:46
Pro držitele nejstarších Plzeňských karet vydaných v roce 2004 začíná v pondělí jejich výměna za novější typ. V únoru a v březnu by měli do zákaznických center Dopravních podniků přijít lidé, jejichž karta má číslo 1 až 4999. Další číselné řady pak budou následovat každé dva měsíce.

Plzeňská karta. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šéf projektu Plzeňské karty Martin Chval řekl, že většina lidí si musí výměnu karty ohlídat sama. „Pouze držitelům, kteří při podávání žádosti o vydání původní karty před 11 lety zadali do formuláře telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, pošleme textovou zprávu nebo e-mail. Kdo tyto kontaktní údaje nezadal, toho nemáme jak vyzvat. Je nám ale jasné, že v řadě případů už nemusí být tyto kontaktní údaje platné, zvláště pokud lidé zadávali čísla pevných telefonních linek,“ uvedl Chval.

Výměna karty  je zdarma pro důchodce, školáky do 15 let a invalidy 3. stupně. Ostatní zaplatí 170 korun. Potřeba k tomu je formulář stažený z webových stránek dopravce nebo vyzvednutý v zákaznickém centru, současná karta, platný doklad totožnosti a fotografie.

Nový snímek na kartu jsou schopni udělat i pracovníci zákaznických center, jeho cena nepřekročí 25 korun. Do tří týdnů by měla být nová karta hotová a připravená k vyzvednutí.

Lidé, kteří při pořizování první karty souhlasili s tím, aby v databázi zůstala jejich fotografie v elektronické podobě, mají šanci, že se nebudou muset znovu fotit. 

„Bude záležet na tom, jak se konkrétní člověk za roky změnil. Pokud bude vypadat zcela jinak, než na původní fotografii, pracovnice bude samozřejmě trvat na nové podobence,“ vysvětlil Martin Chval.

V současné době správci karty jednají s Českou spořitelnou o dalším rozšíření služby. Kromě dobíjení kuponů a elektronické peněženky v jejích bankomatech, by snad v blízké budoucnosti mohli lidé podávat na spořitelních pobočkách žádosti o vydání nové Plzeňské karty.

„Nyní o tom s bankovním ústavem jednáme. Týkalo by se to i jeho mimoplzeňských poboček. Pro lidi bydlící mimo Plzeň by to znamenalo ušetření jedné cesty. Do Plzně by jeli jen jednou, a to s kuponem pro vyzvednutí Plzeňské karty do zákaznického centra na Denisově nábřeží. To je jediné místo, kde se nové karty vydávají. Kromě převzetí nové karty musí pracovnice zákaznického centra fyzicky přehrát všechna data z původní karty na novou,“ podotkl Chval.

Výměna Plzeňských karet vydaných od roku 2004 do května 2011 bude trvat několik let. Každé dva měsíce dopraváci plánují vyměnit pět tisíc karet podle pořadových čísel. Celkem si lidé musí vyměnit asi 120 tisíc karet. Už v minulosti Dopravní podniky upozornily, že nevyměněné karty budou za nějaký čas nefunkční.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz