Studenti z Plzně už nemusí nosit na Dopravní podnik papírové potvrzení o studiu. Žáci z obcí kolem Plzně ale mají smůlu, pro jízdu ve vnějších zónách potvrzení stále potřebují. (Ilustrační snímek)

Studenti z Plzně už nemusí nosit na Dopravní podnik papírové potvrzení o studiu. Žáci z obcí kolem Plzně ale mají smůlu, pro jízdu ve vnějších zónách potvrzení stále potřebují. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Studenti z Plzně už nemusí pro slevu v MHD nosit papírové potvrzení

  • 2
Plzeňští studenti už nemusí každý půlrok běhat na Dopravní podniky s potvrzením o studiu, aby měli levnější jízdné. Údaje lze totiž ověřit i elektronicky díky novince, kterou už využívá většina středních a vysokých škol. Mimoplzeňští studenti mají smůlu, papírové potvrzení mít musí.

Většina středních i vysokých plzeňských škol se už zapojila do projektu elektronických potvrzení o studiu. To znamená, že na školách do speciálního systému jen zadají začátkem školního roku seznam studentů a ti si pak už mohou prostřednictvím internetu a samoobslužných zón nabít zlevněné předplatné, aniž by museli s papírkem o studiu chodit do dopraváckých zákaznických center.

Šéf Dopravních podniků Michal Kraus říká, že do pilotního projektu zapojili vysoké školy, teď jej rozšiřují i na školy střední. Většina z nich se již registrovala.

"Školám jsme dodali software, je to skutečně nenáročný systém, data v něm aktualizuje sama škola. Cílem je snížení administrativy na všech stranách, odpadá totiž nutnost vyzvednout potvrzení u dopravce, nechat ho potvrdit ve škole a pak s papírkem zase přijít k přepážce zákaznického centra," říká Michal Kraus.

Mezi prvními školami, které se zapojily, bylo plzeňské Církevní gymnázium.

"Dopravní podniky nám to nabídly k vyzkoušení. Mně se líbilo, že by si studenti vše zařídili ve škole a nemuseli kvůli tomu cestovat do jejich kanceláře. Ze začátku jsme měli trochu obavy, aby to nezatížilo naše zaměstnance, respektive paní, která to má na starosti. Ale to se naštěstí nepotvrdilo," říká ředitel Církevního gymnázia Daniel Petříček.

"Novinka se nám osvědčila, jsme spokojeni, že můžeme studentům zajistit další servis a že jim to pomůže. Ostatní administrativy je už tak dost. Je to sice drobný krůček, ale určitě ulehčení," dodal Petříček.

Jenže systém není dokonalý, potvrzení platí jen pro plzeňskou městskou dopravu. Pokud student školy bydlí mimo Plzeň a potřebuje pro cestu z domova do školy a zpět jet přes jednu nebo více vnějších zón, s papírovým potvrzením na studentskou slevu bude k přepážkám dopravců běhat i nadále. A to i pokud má Plzeňskou kartu.

Aby si na ni mohl nahrát zlevněné předplatné pro vybrané meziměstské zóny, musí přijít každého půl roku do zákaznického centra, aby mu kartu pro konkrétní zóny odblokovali.

V meziměstské dopravě musí mít student žákovský průkaz

Podle Petra Náhlíka z organizace POVED, tedy Plzeňského organizátora veřejné dopravy, platí pro uplatňování studentských slev v městské hromadné dopravě a na meziměstských linkách jiná pravidla.

Zásadní rozdíl je v tom, že městskou dopravu dotuje konkrétní město a může upravovat pravidla. Meziměstská doprava se řídí výměrem ministerstva financí a dotace na žákovské jízdné jsou ze státní kasy.

To potvrzuje i Radek Ležatka z ministerstva financí. "V městské hromadné dopravě k prokázání nároku na zlevněné jízdné postačuje školou vystavené potvrzení o studiu. Žákovské jízdné v linkové autobusové dopravě, v železniční osobní dopravě, respektive v integrovaném dopravním systému platí podle výměru ministerstva financí jen pro jízdu z místa bydliště žáka do místa sídla školy a zpět. A to jen ve školním nebo akademickém roce," vysvětluje Radek Ležatka s tím, že levněji nemohou studenti jezdit v červenci a srpnu.

Prakticky to znamená, že v meziměstské dopravě musí student v průběhu školního roku při každé jízdě vytáhnout žákovský průkaz, aby se řidič, průvodčí nebo revizor mohl přesvědčit, že skutečně jede jen na trase mezi svým bydlištěm a školou, tudíž že má na levnější jízdné nárok.

,