Přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Jaroslav Racek u potrubní pošty. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Nemocnici prošpikovala potrubní pošta, přepraví vzorky krve i léky

  • 2
Největší a nejmodernější potrubní pošta na přepravování vzorků a léků začne od července fungovat ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně. Zařízení za více než 15 milionů korun zdravotníkům ušetří čas a urychlí přesun zkumavek s krví, močí či mozkomíšním mokem.

"Novinka hlavně uvolní ruce pracovníkům, kteří museli materiál transportovat. Místo toho se budou moci věnovat pacientům, což je to hlavní," uvedl přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice Jaroslav Racek.

Zařízení rovněž umožní mnohem rychlejší a bezpečnější přesun zkumavek. Zatímco člověku trvalo jejich přenesení do laboratoře až desítky minut, potrubní pošta vše dopraví během pár chvil.

"Při rychlejším transportu nedojde ke změně vlastností materiálu a zkrátí se rovněž doba, za kterou dostane lékař výsledky," upřesnil Racek. Zamezí se také lidským pochybením, kdy obsluha odevzdala vzorky pozdě nebo na špatné místo.

Systém tvoří potrubí v délce více než 3,2 kilometru a 76 stanic pro odesílání materiálu. Tím budou například vzorky krve, moči nebo mozkomíšního moku. "Posílat se ale budou například i léky," dodal Racek.

Rychlost přepravy kapsle je 4 až 6 metrů za sekundu. Přizpůsobena je citlivosti vzorků, samozřejmostí je zpomalení v zatáčkách. Možnost, že by se vzorky na trase srazily nebo zasekly, vyloučil Kamil Petruška z firmy, která potrubní poštu vybudovala.

"Technologie má po trase spoustu snímačů, které sledují kompletní pohyb patrony," konstatoval.

Zařízení funguje na bázi podtlaku a přetlaku vzduchu v potrubí. "Uživatel umístí do přepravního pouzdra zásilku a vloží ji do stanice potrubní pošty. Ta automaticky na základě naprogramování pošle kapsli na místo určení," vysvětluje Petruška.

Plzeňské zdravotnické zařízení bylo dosud jednou z mála českých nemocnic, které potrubní poštu k dispozici neměly. "Usilovali jsme o změnu tak deset let. Nebyly ale peníze. Jsme rádi, že se podařilo sehnat finance z Evropské unie," podotkl přednosta Racek.

Náklady na vybudování potrubní pošty se vyšplhaly na více než patnáct milionů korun, 85 procent z částky zaplatila Evropská unie.